majo10
15.09.08,10:46
Ahojte priatelia,

mám jedneho "zamestnanca" na Dohodu o PČ a teraz potrebujem zamestnať druhého - študenta vysokej školy. Idem mu vyplácať 3000 Sk.

Našiel som na porade že existuje niečo ako Dohoda o brigádnickej práci študenta - môžete mi o nej napísať niečo bližšie? Hlavne ma zaujíma či je výhodnejšia ako Dohoda o PČ, aké sú rozdiely a hlavne čo všetko je potrebné pri nej mať/robiť (potvrdenie o návšteve školy, ako sociálna/zdravotná poisťovňa, daňový úrad a pod.)

Vopred ďakujem za pomoc,

Majo
veronikasad
15.09.08,08:49
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. , aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
majo10
15.09.08,09:06
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. , aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín v kalendárnom roku.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena, a pracovná pohotovosť doma.

(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
Aha, diki, to znamena ze by som s nim musel uzatvarat zmluvu kazdy rok (da sa). Potrebujem aby mi nahadzoval clanky na jednu moju internetovu stranku, a bude to robit z domu - takze hodin mu tam mozem napisat kolko chcem. Mozem mu tam dat 10 hodin tyzdenne? Viete mi niekto povedat ci sa mi (jemu) to vobec oplati robit, teda ake su vyhody oproti Dohode o PČ?
majo10
15.09.08,16:41
Poradi mi niekto ci sa mi do toho vobec oplati ist? :)
veronikasad
15.09.08,16:49
Aha, diki, to znamena ze by som s nim musel uzatvarat zmluvu kazdy rok (da sa). Potrebujem aby mi nahadzoval clanky na jednu moju internetovu stranku, a bude to robit z domu - takze hodin mu tam mozem napisat kolko chcem. Mozem mu tam dat 10 hodin tyzdenne? Viete mi niekto povedat ci sa mi (jemu) to vobec oplati robit, teda ake su vyhody oproti Dohode o PČ?
Dohodu nemusíš obnovovať každý rok, môže platiť do doby kedy bude mať štatút študenta denného štúdia. Každý rok predkladá potvrdenie o návšteve školy. Rozsah práce DoBPŠ je max pol týždenného fondu prac.času = 20 hod. týždenne. Výška príjmu u študenta nie je obmedzená pri žiadnej dohode. Ak je nižšia ako 8208sk mesačne a má u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, neplatí žiadnu daň.
Na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať max. 10 hod. týždenne
majo10
15.09.08,17:05
Dohodu nemusíš obnovovať každý rok, môže platiť do doby kedy bude mať štatút študenta denného štúdia. Každý rok predkladá potvrdenie o návšteve školy. Rozsah práce DoBPŠ je max pol týždenného fondu prac.času = 20 hod. týždenne. Výška príjmu u študenta nie je obmedzená pri žiadnej dohode. Ak je nižšia ako 8208sk mesačne a má u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, neplatí žiadnu daň.
Na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať max. 10 hod. týždenne
Super, dakujem pekne za info. Takze mi staci kazdy rok potvrdenie o navsteve skoly (so statutom denneho studia). Bude mat mesacne 3000 Sk - takze to je menej ako 8208 Sk. Mozete mi dat link na to vyhlasenie? A rovno aj na vzor takejto zmluvy? Ako je to potom so socialnou poistovnou - treba ho registrovat a platit odvody? Pripadne na danovom alebo v zdravotnej ho netreba registrovat/platit?
veronikasad
15.09.08,17:10
Super, dakujem pekne za info. Takze mi staci kazdy rok potvrdenie o navsteve skoly (so statutom denneho studia). Bude mat mesacne 3000 Sk - takze to je menej ako 8208 Sk. Mozete mi dat link na to vyhlasenie? A rovno aj na vzor takejto zmluvy? Ako je to potom so socialnou poistovnou - treba ho registrovat a platit odvody? Pripadne na danovom alebo v zdravotnej ho netreba registrovat/platit?
Keďže už jedného študenta máš, predpokladám, že si registrovaný ako zamestnávatel v SP aj na DU ako platitel dane zo záv.činnosti.
Druhého študenta prihlásiš v SP na reg.liste fyzickej osoby pred začiatkom výkonu práce. Platiť za neho budeš len úrazové a garančné poistenie, študentovi nezrážaš nič./ak bude mať podpísané vyhlásenie/. Nezabudni na mesačné výkazy do socialnej poisťovne a štvrťročný Prehľad na daňový úrad. Do konca marca treba tiež na DU poslať Hlásenie ...

PS : tlačivá dostaneš kúpiť v každej predajni tlačív, napr. ŠEVT, alebo si ich pohľadaj na PORADe
majo10
15.09.08,17:38
Keďže už jedného študenta máš, predpokladám, že si registrovaný ako zamestnávatel v SP aj na DU ako platitel dane zo záv.činnosti.
Druhého študenta prihlásiš v SP na reg.liste fyzickej osoby pred začiatkom výkonu práce. Platiť za neho budeš len úrazové a garančné poistenie, študentovi nezrážaš nič./ak bude mať podpísané vyhlásenie/. Nezabudni na mesačné výkazy do socialnej poisťovne a štvrťročný Prehľad na daňový úrad. Do konca marca treba tiež na DU poslať Hlásenie ...

PS : tlačivá dostaneš kúpiť v každej predajni tlačív, napr. ŠEVT, alebo si ich pohľadaj na PORADe
Práveže študenta nemám, iba jedného na klasickú Dohodu o pracovnej činnosti. Prihlásim ho teda v SP ako dohodára, aj budem za neho platiť odvody ako pri Dohode o PČ? (mesačné výkazy tiež tak isto? - robím to cez web)

V prehľade na daňový úrad ho budem uvádzať? (keď za neho nebudem platiť daň) Tam sa asi nič nezmení - budem vykazovať iba za dohodára, nie? Môžete mi ešte napísať celé znenie toho vyhlásenia? :)

Ešte - pre toho chalana vznikne nejaká povinnosť robiť daňové priznanie alebo niečo podobné?

Diki moc, veľmi mi pomôžete týmito radami.

Majo
veronikasad
16.09.08,10:45
Práveže študenta nemám, iba jedného na klasickú Dohodu o pracovnej činnosti. Prihlásim ho teda v SP ako dohodára, aj budem za neho platiť odvody ako pri Dohode o PČ? (mesačné výkazy tiež tak isto? - robím to cez web)

V prehľade na daňový úrad ho budem uvádzať? (keď za neho nebudem platiť daň) Tam sa asi nič nezmení - budem vykazovať iba za dohodára, nie? Môžete mi ešte napísať celé znenie toho vyhlásenia? :)

Ešte - pre toho chalana vznikne nejaká povinnosť robiť daňové priznanie alebo niečo podobné?

Diki moc, veľmi mi pomôžete týmito radami.

Majo
Pre výkazy do SP je jedno, či sa jedná o DoPČ alebo DOBPŠ, povinnosti sú rovnaké, obidvoch budeš uvádzať v mesačnom výkaze.
V štvrťročnom prehľade na DU sa ti študent, ktorý má podpísané vyhlásenie neobjaví, /nevznikne mu povinnosť pri príjme 3tis. sk platiť daň/. Musíš ho však uviesť v ročnom Hlásení.
Študent môže do 15.2. požiadať o vykonanie ročného zúčtovania u Vás. Ak však mal príjem na dohodu aj od iného zamestnávateľa, kde mu bola zrazená daň, je preňho výhodnejšie ak si podá daňové priznanie a uplatní ročnú nezd.časť základu dane a aj zrážkovú daň /pri príjme do 5 tis.SK mesačne/ mu daňový úrad vráti. Pri ročnom zúčtovaní nemôže žiadať vrátenie zrážkovej dane.
majo10
16.09.08,19:50
Veronika diki :)

Prosim ta - o ake rocne hlasenie na danovy urad sa jedna? :confused: To budem robit ku koncu roka? (zamestnavam od aprila 2008)

A este - nemozes mi napisat ako presne sa vola to vyhlasenie co musi podpisat brigadnik? (neviem podla coho to hladat)

Pripadne ma nevies nasmerovat rovno na ten dokument (vyhlasenie) a tiez na vzorovu zmluvu pre dohodu o brigadnickej praci studentov?

Diki moc poradaci - je to tu super :)

Majo
majo10
17.09.08,18:04
Prosiiiim, helpne mi este niekto? :)
veronikasad
18.09.08,07:18
Veronika diki :)

Prosim ta - o ake rocne hlasenie na danovy urad sa jedna? :confused: To budem robit ku koncu roka? (zamestnavam od aprila 2008)

A este - nemozes mi napisat ako presne sa vola to vyhlasenie co musi podpisat brigadnik? (neviem podla coho to hladat)

Pripadne ma nevies nasmerovat rovno na ten dokument (vyhlasenie) a tiez na vzorovu zmluvu pre dohodu o brigadnickej praci studentov?

Diki moc poradaci - je to tu super :)

Majo

Vyhlásenie nájdeš v tomto príspevku. Treba ho dať podpísať študentovi pri nástupe do zamestnania
http://www.porada.sk/809917-post6.html

Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti ... treba odovzdať na DU do konca marca nasled. roku. Tlačivo dostaneš začiatkom roka na daňovom úrade.

Dohoda o brigáde študenta - tlačivo tu : http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=751

PS : Majko, čo tak trošku pohľadať na PORADe a nespoliehať sa, že to za teba urobí iný ...
jaja99
18.09.08,07:39
Vzor dohody o brigádnickej práci:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=751

Vzor vyhlásenia:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2007.pdf

Vzor prihlášky do SP (zamestnávateľ):
http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=17858

Vzor prihlášky dohodára do SP:
http://www.socpoist.sk/index/open_file.php?ext_dok=17955

Vzor hlásenia (ročne) a prehľadu (štvrťročne) na DÚ:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhlasenie2007.pdf

Prihlášky a výkazy do SP môžeš posielať aj elektronicky.
Už si mala byť registrovaná, ak zamestnávaš dohodára.
Je jedno na aký typ dohody, odvody do SP sú vždy rovnaké.

Odporúčanie: Daj si to niekomu spraviť (prihlásnie, mzdy ...) - aspoň na začiatok.
foaswc
20.09.08,05:22
Chcem si len overiť, či som správne pochodpila danú tému. Uzavriem zo študentom dohodu o študentskej praxi, prihlásim ho do SP, budem platiť ÚP a GP a zrážkovú daň. Vyhlásenie mu musím dať podpísať, aj keď má príjem mesačne 3 000,- SK? Musím dať podpísať vyhlaásenie aj dobrovoľne nezamestnaným osobám keď majú taký istý príjem?
Tweety
20.09.08,06:03
Chcem si len overiť, či som správne pochodpila danú tému. Uzavriem zo študentom dohodu o študentskej praxi, prihlásim ho do SP, budem platiť ÚP a GP a zrážkovú daň. Vyhlásenie mu musím dať podpísať, aj keď má príjem mesačne 3 000,- SK? Musím dať podpísať vyhlaásenie aj dobrovoľne nezamestnaným osobám keď majú taký istý príjem?
Áno uzavrieš s ním dohodu, pred nástupom na prácu ho prihlásiš cez RLFO do SP. Ako zamestnáv. odvedieš z odmeny G a ÚP. Ak podpíše vyhlásenie v ktorom si bude uplatňovať NČ, pri príjme 3000.- nebude platiť žiadnu daň, ak si NČ uplatňovať nebude, jeho daň bude zrážková-odvedieš ju do ŠR- na DÚ.
jaja99
20.09.08,11:27
Vyhlásenie môžeš dať podpísať každému, kto ho nemá v tom istom čase podpísané v inej firme.
Je jedno, aký pracovnoprávny vzťah uzavrieš (PZ, DoPČ, DoVP).
Nezabudni sa aj Ty zaregistrovať v SP cez RL zamestnávateľa.
Ludula
25.09.08,11:43
Ja sa chcem opýtať, či musí pracovník, ktorý je zamestnaný v inej firme a u nás pracuje v čase čerpania dovolenky na základe DOPČ dokladovať, že je zamestnaný.
Napríklad učiteľ pracoval u nás v čase prázdnin.
Ďakujem.
vikinka
25.09.08,11:45
Nie nemusí,len nebude mať podpísané vyhlásenie,nakoľko ho má u zamestnávateľa.
mafiporada
08.06.10,08:57
Dobry den - poradte prosim:
som student VS a robim na DoPČ /t.j. na 40 hod mesacne/ pre istu firmu doma. Teraz som si nasiel job na dohodu o brigadnickej činnosti pre inu firmu. Mozem subezne vykonavat "aj aj"? ...a ako je to s odvodmi? Prva firma za mna odvadza co treba, ....co treba z mojej strany?
jacekova
08.06.10,18:37
Dobry den - poradte prosim:
som student VS a robim na DoPČ /t.j. na 40 hod mesacne/ pre istu firmu doma. Teraz som si nasiel job na dohodu o brigadnickej činnosti pre inu firmu. Mozem subezne vykonavat "aj aj"? ...a ako je to s odvodmi? Prva firma za mna odvadza co treba, ....co treba z mojej strany?


kedže si študent VŠ, si poistencom štátu a nemusíš si platiť odvody

čo sa týka tej druhej dohody, podľa mňa môžeš mať dve uplne v pohode. akurát nemôžeš u tej druhej firmy podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, ak si ho podpísal u prvej firmy.