Lenka1979
15.09.08,12:16
Zdravím všetkých poraďákov,
zamyslela som sa nad jednou vecou,či ju účtujem správne...
sme s.r.o.-výroba plast.okien. Všetok materiál,ktorý nakupujeme účtujem na účet 501 (účtujeme spôsobom B), len ma napadlo, či taký doplnkový "materiál" ako sú protihmyzové sieťky a žalúzie môžem takto účtovať? Nám vlastne príde sieťka v rámčeku, my na ňu dávame prichytávacie háčiky a rohy, potom ju predávame niekedy ako súčasť okna inokedy sólo. Nákup účtujem 501, predaj 601 alebo 604? A čo také žalúzie? To je podobné, objednáme presný rozmer žalúzie ako má okno, a tiež na nej musíme dokončiť-ako ponavŕtavať dierky, dať skrutky, retiazky, môžem to účtovať ako predaj výrobku, či tovaru?
Parapetné dosky predávame ako materiál, to nie je vlastný výrobok. Môžte mi prosím niekto napísať Váš názor? Ďakujem.
Lenka.
joki
15.09.08,10:46
Všetko čo predávaš samostatne v nezmenenom stave - tovar, ak je to súčasť výroby - materiál.
Lenka1979
15.09.08,11:01
Všetko čo predávaš samostatne v nezmenenom stave - tovar, ak je to súčasť výroby - materiál.
Tak to aj účtujem. Ďakujem.
Ale môžem to kupovať ako materiál a predávať ako tovar?
betka
15.09.08,11:11
Ak hovoríme o tovare, ten predávame v nezmenenom stave.
Kúpim sieťku a predám je v takom istom stave, ako som ju kúpila. Nič tam nemontujem, nič na nej nedemontujem.

V Tvojom prípade ide o výrobný proces, kt. prechádza fázou nákup-obstarávanie (sieťka), výroba (na sieťku namontujem háčiky ), a realizácia (predaj sieťok)

V niektorých prípadoch môže v UJ dochádzať k predaju materiálu: Ak nakúpim sieťky na sklad 501xxx/321 a dané sieťky predám 311/642. (bez montáže)

Žalúzie detto. Nejde o tovar. Ide o výrobok. Už som na ne niečo namontovala.

Parapety by som účtovala ako nákup tovaru (mám nejakú predajňu, živnosť maloobchod, veľkoobchod), ak by som ich predala bez montáže. Išlo by o dve fázy: nákup-obstaranie parapet.dosiek a vzápatí predaj-realizácia parap. dosiek.
Alebo nákup materiálu a predaj. Do výroby kupujem parapety ako materiál, kt. môžem predávať /642/
Ak už idem parapety i montovať, ide o výrobný proces.

(výroba je zložitá, treba sa do nej vžiť :))
joki
15.09.08,11:19
Mal som fi. na drevené okná, tiež som sa potýkal s niečim podobným. Ak si zákazník objedná dopredu doplnkovo napr. sieťku, príjimaš ako tovar, ale na nej nerobíš ďalšie úpravy, skracovanie, vrtanie otvorov a pod. Ak sa jedná napr. o parapet, ten predsa skracuješ. Ale môže nastať situácia, keď už to máš na sklade - materiál, napr. tu sieťku, s tým, že si to zákazník upraví a namontuje sám, tak mu to predaj - materiál. To je skôr výnimka.
betka
15.09.08,11:23
Mal som fi. na drevené okná, tiež som sa potýkal s niečim podobným. Ak si zákazník objedná dopredu doplnkovo napr. sieťku, príjimaš ako tovar, ale na nej nerobíš ďalšie úpravy, skracovanie, vrtanie otvorov a pod. Ak sa jedná napr. o parapet, ten predsa skracuješ. Ale môže nastať situácia, keď už to máš na sklade - materiál, napr. tu sieťku, s tým, že si to zákazník upraví a namontuje sám, tak mu to predaj - materiál. To je skôr výnimka.

Nie tak celkom tovar. Na predaj tovaru potrebujem živnosť. oprávnenie. Ak mám v ŽL výrobu, tak to prejde cez materiál.
Lenka1979
15.09.08,14:01
Ak hovoríme o tovare, ten predávame v nezmenenom stave.
Kúpim sieťku a predám je v takom istom stave, ako som ju kúpila. Nič tam nemontujem, nič na nej nedemontujem.

V Tvojom prípade ide o výrobný proces, kt. prechádza fázou nákup-obstarávanie (sieťka), výroba (na sieťku namontujem háčiky ), a realizácia (predaj sieťok) áno,v mojom prípade to je výrobný proces, čiže sieťku predávam ako výrobok 601 alebo materiál 642? Ja by som skôr povedala, že výrobok.

V niektorých prípadoch môže v UJ dochádzať k predaju materiálu: Ak nakúpim sieťky na sklad 501xxx/321 a dané sieťky predám 311/642. (bez montáže) väčšinou sa predávajú bez montáže, takže predaj materiálu.

Žalúzie detto. Nejde o tovar. Ide o výrobok. Už som na ne niečo namontovala.áno

Parapety by som účtovala ako nákup tovaru (mám nejakú predajňu, živnosť maloobchod, veľkoobchod), ak by som ich predala bez montáže. Išlo by o dve fázy: nákup-obstaranie parapet.dosiek a vzápatí predaj-realizácia parap. dosiek. tu by som sa pozastavila, každú parapetu, ktorú predávame musíme najprv skrátiť, lebo parapety kupujeme v 6m tyčiach, ktoré sa následne režú podľa požiadavky zákazníka. Potom sa na nich dávajú z oboch strán krytky, takže toto by bol predaj materiálu, ale keď sa už aj montujú, tak je to predaj výrobkov, tak ako okná, tak?
Alebo nákup materiálu a predaj. Do výroby kupujem parapety ako materiál, kt. môžem predávať /642/
Ak už idem parapety i montovať, ide o výrobný proces.presne ako tu.

(výroba je zložitá, treba sa do nej vžiť :))


modrým odpovede.
Ďakujem betka!!!:)