rage1
04.05.05,14:48
Poradte co mam spravit?

Zamestnanec si v roku 2003 nevybral vsetku dovolenku, na ktoru mal na rok - tak sa mu presunula do roku 2004 - 8 dni. V roku 2004 cerpal len 5 dni dovolenky, cize do roku 2005 sa mu presunulo 3 dni z roku 2003 a 20 z roku 2004. Co s tym?
rage1
04.05.05,12:54
nikto neporadi?neviem totiz, ci ma este tento zamestnanec na tu dovolenku co mu zostala z roku 2003 v roku 2005 narok, alebo ci sa mu to ma vyplatit alebo co stym
Evaman
04.05.05,12:58
No už asi nič. Dovolenka za rok 2003 mu teda prepadá. A ostáva mu iba dovolenka z roku 2004 a musí ju celú vyčerpať do konca tohto roka lebo mu znova prepadne aj tá. Výnimkou by bola materská dovolenka.Ak by bol zamestnanec na MD túto dovolenku by si mohol vyčerpať po návrate z MD - zákonník práce § 113.
rage1
04.05.05,13:00
takze mu prepada?tak som zvedava ako to prijme.
Evaman
04.05.05,13:06
No , neviem teda , prečo si ju ten zamestnanec nevyčerpal ale ak prwečítaš ten § 113, tak sa tam o.i. píše, že zamestnávateľ je povinný mu ju poskytnúť tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Teda ak by to bola vina zamestnávateľa, že si ju zamestnanec nemohol vyčerpať ani vtedy , mohol by sa ten zamestnanec nejako ohradiť. A to už momentálne neviem ako by som to riešila.
Bionda
04.05.05,13:07
Od inšpektorátu BP bývajú pekné pokuty ak sa dokáže, že zamestnanec mohol a nečerpal dovolenku.
S dovolenkou predsa celou môže disponovať zamestnávateľ, treba mu určiť čerpanie.
rage1
04.05.05,13:15
no ja neviem preco ju nedocerpal. ale hlavne mi poradte ako to cele dokoncit, aby z toho neboli problemy?
heket
04.05.05,13:17
Nie som si istá celkom s tým prepadnutím dovolenky, ale treba sa snažiť donútiť zamestnanca, aby si vyčerpal dovolenku . Ak si zamestnanec nečerpá dovolenku zamestnávateľ mu má dovolenku nariadiť.Rada by som vedela podľa ktorého § dovolenka prepadá, lebo ja som nič také nenašla.Ak niekto vie presne podľa čoho , budem rada keď odpovie.Podľa mňa nestačí , že je v zákonníku práce napísané , že dovolenka sa musí vyčerpať do konca roku. Ak zamestnávateľ nenariadil čerpanie , to znamená , že zamestnanca potrebuje a preto sú splnené podmienky na presun do daľšieho roku.
Tweety
04.05.05,13:22
nevyčerpanú dovolenku za rok, prípadne z predchadzajúceho roku,musi zamestnavateľ preplatiť pri ukončeni pracovneho pomeru zamestnanca, inak len po MD,RD sa da čerpať nevybrata dovolenka za predch.čas.
Anonymka
04.05.05,13:25
Nie som si istá celkom s tým prepadnutím dovolenky, ale treba sa snažiť donútiť zamestnanca, aby si vyčerpal dovolenku . Ak si zamestnanec nečerpá dovolenku zamestnávateľ mu má dovolenku nariadiť.Rada by som vedela podľa ktorého § dovolenka prepadá, lebo ja som nič také nenašla.Ak niekto vie presne podľa čoho , budem rada keď odpovie.Podľa mňa nestačí , že je v zákonníku práce napísané , že dovolenka sa musí vyčerpať do konca roku. Ak zamestnávateľ nenariadil čerpanie , to znamená , že zamestnanca potrebuje a preto sú splnené podmienky na presun do daľšieho roku.
Dovolenka prepadá podľa § 113 ods. 2 ZP, ktorý píše, že ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kal.roku, z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kal.roka.
myrha
04.05.05,13:29
Znenie je § v 113 ... zamestnavatel je povinny poskytnut zamestnancovi nevycerpanu dovolenku tak, aby sa skoncila najneskor do konca buduceho kalendarneho roka. Takze prepada, myslim ze pred poslednou novelou bola formulacia trosku jasnejsia... ale je to tak.
heket
06.05.05,06:08
§ 113 hovorí, že zamestnávateľ je povinný určiť čerpanie dovolenky. Takže ak neurčil nesmie dovolenka prepadnúť. Skorej by som to tlačila do roviny nedaňových nákladov. Zamestnanec má podľa mňa na tú dovolenku nárok, len u zamestnávateľa to už nieje náklad.