katarina33
15.09.08,16:48
Dobrý deň!
Vie mi niekto poradiť, ako získať od súrodenca peniaze za zdedení dom a pritom si nerozhádať rodinu.
Moji rodičia zomreli, keď som bola v podstate dieťa, dedili sme vtedy rovnakým dielom zo súrodencami.
Ja som sa pred piatimi rokmi vydala a odsťahovala, súrodenec zostal bývať v dome po rodičoch, doteraz mi nedal z dedičstva ani korunu, a dokonca ani nenaznačil, že či sa nejako dohodneme, alebo čo vlastne bude ďalej. Je mi blbé od neho pýtať peniaze, ale na druhej strane by mi celkom pomohli, nakoľko keďže sme chceli s manželom bývať museli sme si zobrať úver. Neviem či mu mám povedať priamo, že očakávam od neho peniaze, alebo ako to riešiť. Nechcem si rozhádať aj tak už zlé súrodenecké vzťahy. čo by ste mi poradili?
Ako by ste to riešili? K.:(:mad::confused::confused::confused::confused:: confused::confused::confused::mad::(
geronimo13
15.09.08,15:42
skúšali ste sa so súrodencami dohodnúť a spísať dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k predmetným nehnuteľnostiam; ak súrodenec alebo súrodencami nebudú súhlasiť zostáva vám len podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva (nikoho nemožno nútiť, aby zotrval v podielovom spoluvlastníctve)

odporúčam si pozrieť a prečítať si občiansky zákonník § 137-142, hlavne § 141-142, ktoré pojednávajú o zrušení podielového spoluvlastníctva ...
iriska
16.09.08,07:18
katarina33 aj tak ale nevidím dôvod prečo by ťa mal vyplácať z toho domu, veď každý vlastníte svoj podiel. Tým, že si z domu odišla, si neprišla o svoju časť. Neviem, či brat bude ochotný si odkúpiť tvoju časť domu len preto, aby si mala peniaze (píšem to tak, ako to v skutočnosti funguje).
claudette
16.09.08,09:07
katarina33 aj tak ale nevidím dôvod prečo by ťa mal vyplácať z toho domu, veď každý vlastníte svoj podiel. Tým, že si z domu odišla, si neprišla o svoju časť. Neviem, či brat bude ochotný si odkúpiť tvoju časť domu len preto, aby si mala peniaze (píšem to tak, ako to v skutočnosti funguje).

No ale ona svoj podiel neužíva práve preto, že brat užíva zdedenú nehnuteľnosť v celosti. Myslím, že katarina33 má nárok na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva (to súd nezruší a nevysporiada len v prípadoch hodných osobitného zreteľa) - ak brat nepristúpi na dohodu, tak súdnou cestou.

Podľa mňa ale na strane brata rovnako vzniká bezdôvodné obohatenie, ktoré spočíva v tom, že užíva spoluvlastnícky podiel sestry bez akejkoľvek náhrady.

Riešenie by som teda videla nasledovné:
1. poslať bratovi návrh dohody o vysporiadaní spoluvlastníctva
2. ak odmietne, podať návrh na súd

alebo

Navrhnúť bratovi, aby platil primeranú čiastku nájomného (vypočítanú napr. tak, že sa spriemeruje nájomné bežne platené v danej oblasti a vydelí dvoma - vzhľadom na to, že je užívaná len ideálna polovica domu).
iriska
16.09.08,10:02
žiadanie nájmu je asi najschodnejšia cesta, lebo akákoľvek žaloba na súd je spoplatnená súdnym poplatkom
katarina33
16.09.08,10:27
katarina33 aj tak ale nevidím dôvod prečo by ťa mal vyplácať z toho domu, veď každý vlastníte svoj podiel. Tým, že si z domu odišla, si neprišla o svoju časť. Neviem, či brat bude ochotný si odkúpiť tvoju časť domu len preto, aby si mala peniaze (píšem to tak, ako to v skutočnosti funguje).
Problém je v tom, že brat si dom po rodičoch prispôsobuje svojim potrebám a užíva ho celý, dokonca aj nevlastnú sestru (maloletú) aj s mamou, ktorá v dome má tiež podiel (sestra) odsťahoval preč. Taktiež ma napadla otázka, či treba dom dať ohodnotiť, pretože je zrejmé, že sa pravdepodobne nedohodneme. Som z danej situácie bezradná, brata chodím navštevovať iba sporadicky 1-2 krát za rok a viackrát sa ani nestretáme. Nechcem rozbiť rodinu ale tiež nechcem byť o niečo ukrátená.
Lídia
16.09.08,11:18
Katarína,
podľa toho čo píšeš, zrejme brat zhodnocuje dom opravami. Mal by mať sám záujem toto čo najskôr vysporiadať, pretože tam vkladá vlastné peniaze, zhodnocuje ho a môže sa stať, že vás bude musieť vyplatiť, pokiaľ to napadnete súdne aj z toho, čo sám do neho vložil. Je síce pravdou, že ho roky užíva, ale aspoň dom nechátra...má to svoje výhody. Skús takouto formou najprv ísť za ním, veď ste súrodenci a potom až súdnou, kde bezpochyby máš nárok na svoj podiel a škodný bude len on.
iriska
16.09.08,11:19
Je mi dosť čudné, že nechceš rozbiť rodinu. Veď brat ju už rozbil. Myslím, že na platenie toho nájomného by ho mali vyzvať všetci ostatní spoluvlastníci, aby to malo nejaký účinok s tým, že žiadate od neho nájom alebo dovolenie užívania nehnuteľnosti. Ak dovtedy a dovtedy neodpovie na list podáte na súd žalobu o platenie nájomného (presný názov toho podania neviem).
katarina33
16.09.08,19:18
Ako sa máme dohodnúť, keď osoba zastupujúca sestru nechce vo veci konať? Ako sa vyčísli hodnota nehnuteľnosti?
Lídia
17.09.08,07:14
Skús pozrieť na príspevky, kde sa k tejto téme písalo :
Odhad ceny darovanej nehnuteľnosti
20-01-08
08:36 AM


Junior Member
Členom od: 20-01-08
Príspevky: 2

Jednou z príloh návrhu vkladu do katastra darovanej nehnuteľnosti (v mojom prípade bytu) má byť aj doklad o hodnote nehnuteľnosti. Moja otázka znie, či to má byť doklad vyhotovený úradným odhadcom?
Lídia
19.09.08,12:28
Aj keď byt nemusí byť ohodnotený odhadcom je pre správne ustálenie katastrálnych poplatkov vhodné nehnuteľnosť nechať znalecky oceniť, čo môže mať význam aj v neskoršom dedičskom konaní.
aksas2
19.09.08,12:50
Aj keď byt nemusí byť ohodnotený odhadcom je pre správne ustálenie katastrálnych poplatkov vhodné nehnuteľnosť nechať znalecky oceniť, čo môže mať význam aj v neskoršom dedičskom konaní.
katastrálne poplatky sú dnes pevne dané zákonom a znalecký posudok nemá na ne vplyv, znalecký posudok kataster nevyžaduje, pri darovanej nehnuteľnosti je ho mať dobré kvoli prípadému neskoršiemu predaju aby bola preukázaná nadobúdacia cena, ktorá má vplyv na výpočet dane z príjmu (samozrejme, ak nepríde k oslobodeniu od dane z príjmu)
katarina33
22.09.08,18:44
Ale ako postupovať, keď tretia strana (sestra, zastúpená pre jej maloletosť nevlastnou mamou) chce čakať do príchodu Eura a nežiadať peniaze už teraz, môžem bratovi ponúknuť k odstúpeniu iba moju časť domu? :confused:
Chobot
22.09.08,18:58
Ale ako postupovať, keď tretia strana (sestra, zastúpená pre jej maloletosť nevlastnou mamou) chce čakať do príchodu Eura a nežiadať peniaze už teraz, môžem bratovi ponúknuť k odstúpeniu iba moju časť domu? :confused:

Môžeš, ty nie si viazaná rozhodnutím tvojej sestry. Môžete žiadať aj spolu aj každá osobitne.