chacky
15.09.08,18:25
Milí poradáci, nie som si istá či som v správnej téme ale myslím že sa to predsa len týka stavieb.
Prosím ako máme postupovať pri riešení sporu so susedom, z dôvodu zastavania drobných stavieb do cestnej komunikácie, ktoré nám bránia s časti k prístupu do rodinného domu.
Vedieme jednanie obecným úradom ale stále je to neúspešné.
Sused dostáva ultimatum s doložením dokladov o povolení stavieb do 30 dní, čo sa opakuje už asi 3 krát. stále je to neúspešné. Zrejme neochota zo strany obecného úradu problém riešiť, nakoľko to bol zamestnanec MNV.
Jeho plán totiž je odkúpiť časť zastavanej cesty a tým dostane povolenie na drobné stavby ktoré si chcel dať zakresliť do geometrického plánu.
Dokonca zastaval aj náš pozemok, ktorý bol nami odkúpený od MNV na čo vôbec nereagujú. Dali sme žiadosť o znovu zameranie pozemku, ktorá nám bola zamietnutá v roku 1986, z dôvodu nesúhlasu suseda.
Prosím o radu ako ďalej postupovať. Je tam možnosť napísať sťažnosť alebo výzvu obom stranám?
Prosím Vás čo by bolo najvhodnejšie. Máme čakať kým k tomu dôjde? alebo už dávno máme prehrané.
Chobot
15.09.08,21:05
Milí poradáci, nie som si istá či som v správnej téme ale myslím že sa to predsa len týka stavieb.
Prosím ako máme postupovať pri riešení sporu so susedom, z dôvodu zastavania drobných stavieb do cestnej komunikácie, ktoré nám bránia s časti k prístupu do rodinného domu.
Vedieme jednanie obecným úradom ale stále je to neúspešné.
Sused dostáva ultimatum s doložením dokladov o povolení stavieb do 30 dní, čo sa opakuje už asi 3 krát. stále je to neúspešné. Zrejme neochota zo strany obecného úradu problém riešiť, nakoľko to bol zamestnanec MNV.
Jeho plán totiž je odkúpiť časť zastavanej cesty a tým dostane povolenie na drobné stavby ktoré si chcel dať zakresliť do geometrického plánu.
Dokonca zastaval aj náš pozemok, ktorý bol nami odkúpený od MNV na čo vôbec nereagujú.Keď je ten pozemok preukázateľne tvoj, tak by som tú stavbu na tvojom pozemku nekompromisne odstránil.


Dali sme žiadosť o znovu zameranie pozemku, ktorá nám bola zamietnutá v roku 1986, z dôvodu nesúhlasu suseda.

Tomuto trochu nechápem, prečo dávate výzvu na znovuzameranie pozemku obecnému úradu? Veď pozemok ti zameria (premeria) na objednávku ktorýkoľvek geodet a vytýči hranice pozemku podľa katastrálnej mapy. Neviem, prečo by s tým mal súhlasiť sused? Ty to môžeš spraviť aj bez jeho súhlasu.


Prosím o radu ako ďalej postupovať. Je tam možnosť napísať sťažnosť alebo výzvu obom stranám?
Prosím Vás čo by bolo najvhodnejšie. Máme čakať kým k tomu dôjde? alebo už dávno máme prehrané.

K čomu má dôjsť?

Škoda je, že z popísaného si nezaujatý čitateľ nevie urobiť obraz situácie. Neviem, ako je to tam u vás priamo situované, aké stavby stavia sused, ktoré zasahujú do komunikácie - je tá komunikácia riadna verejná cesta v majetku obce?

AK je tá cesta zakreslená v katastri ako cesta, nechápem, ako ju chce odkúpiť a zastavať? SKús priložiť plánik alebo pár fotiek, nech máme predstavu, o čo konkrétne ide.
chacky
17.09.08,07:26
Keď je ten pozemok preukázateľne tvoj, tak by som tú stavbu na tvojom pozemku nekompromisne odstránil.
Tomuto trochu nechápem, prečo dávate výzvu na znovuzameranie pozemku obecnému úradu? Veď pozemok ti zameria (premeria) na objednávku ktorýkoľvek geodet a vytýči hranice pozemku podľa katastrálnej mapy. Neviem, prečo by s tým mal súhlasiť sused? Ty to môžeš spraviť aj bez jeho súhlasu.

to máte pravdu...



K čomu má dôjsť?

k tomu že bude ďalej staviať.

Škoda je, že z popísaného si nezaujatý čitateľ nevie urobiť obraz situácie. Neviem, ako je to tam u vás priamo situované, aké stavby stavia sused, ktoré zasahujú do komunikácie - je tá komunikácia riadna verejná cesta v majetku obce?

AK je tá cesta zakreslená v katastri ako cesta, nechápem, ako ju chce odkúpiť a zastavať? SKús priložiť plánik alebo pár fotiek, nech máme predstavu, o čo konkrétne ide.

áno je riadne zakreslená v katastri ako cesta.
Údajne ju chcel odkúpiť od MNV a tým by získal aj povolenie na stavbu. keďže teraz ho nemá a už 2,5 m zasahuje do cesty. už trikrát mu dali termín nech sa preukáže do 30 dní a stále nič. Volal si tam už aj nejakého známeho geodeta, ale aj on mu povedal, že je už 2,5 m v ceste.
Je to možné aby sa stále termín len predlžoval a predlžoval? keby bude konečné stanovisko? je na to nejaký zákon , ktorým by sme mohli reagovať na túto situáciu?

on totiž bol bývali zamestnanec MNV, tak si myslíme že to preto.

čo sa týka mapky tú Vám pošlem hneď ako to bude možné.

Ďakujem za akúkoľvek odpoveď
chacky
17.09.08,07:27
čo sa týka stavieb, sú drevené, v podobe humien a garaží.
chacky
23.09.08,05:14
dobrý deň, prosím Vás, čo máme teda robiť? koľko krát môže sused dostať výzvu nech sa do 30 dní preukáže? nemôžme toľko čakať...
Charon
24.09.08,05:44
Sused si môže robiť čo chce. Ak má podporu niekoho na miestnom úrade, a Ty nie, máš smolu. Stavbu z vlastného pozeku (myslím jeho) odstrániť nemôžeš, lebo mu spôsobíš škodu! A budeš mať skutočné problémy.
Viem o čom hovorím. Zažili sme to aj my. Bez šance. Jedniné, čo platí je, že sa to posunie na súd a modliť sa, že tam nemá niekoho, ako náš sused. Prehrali sme všeko na plnej čiare a skončili sme ako blbci my. To, že si v práve, neznamená, že spravodlivosť bude na Tvojej strane.
A odkúpiť obecné, verejné? Bez problémov! Stačí mať známych (stále vravím z vlastných skúseností). A ak by som mal sa staviť, či to vyhráš, alebo máš to prehrané, neuraz sa, ale stavil by som na suseda. A dopadneš ako my. Stálo nás to 60tis. Sk (súdne trovy, znalecké posudky) a spravodlivoť sa nedostavila. Dokonca bola doslova slepá. Stavba, ktorá tam stojí, podľa starostu NEEXISTUJE A NIEJE TAM. Nemáme zavádzať. Takto asi vyzerá slepá spravodlivosť.
NInive
24.09.08,17:34
Náš pozemok si neoprávnene zahradil sused uvedeného pozemku a využíval ako záhradu. Na naše výzvy nereagoval, ani obec to nechcela riešiť. Vypisovali sme mu listy a nič sa nedialo. On len to svoje si húdol, že to vyvlastní. Urobil si tam murované oplotenie. Po 3 rokoch nám povedal, že to uvoľní, keď mu zaplatíme ten múrik a celý plot!!!!!!
Keď sme sa pýtali právničky, či tam môžme vtrhnúť a odstrániť vinič, čo si tam nasadil a odstrániť múrik, ktorý tam nemal právo dať, tak povedala, že áno, len on si môže nárokovať zaplatenie škody, čo mu tým spôsobíme!!!!!! Aký je potom právny systém?
Ak má sused tieto stavby na svojom, potom s tým fakt nemôžete nič. Ak nieje a bráni vám prechodu, riešte to cez právnika.
Aj tej našej veci sa tá právnička chytila, urobila mu bu-bu-bu. Zľakol sa odstránil všetko a nezaplatili sme mu ani korunu. Vec, čo sme vybavovali 4 roky písaním listov jemu, obci atď, tak ona to vybavila za mesiac. Niekedy tie peniaze nestoja za to. Celé nás to vyšlo na asi 5000 sk. Mohli sme to urobiť dávno a ušetrili by sme kopec nervov. Fakt radím právnika......
jun2006
03.03.09,17:32
to Chobot: s tym odstranenim stavby by som bol opatrny. Dotycny moze zalovat za sposobenie skody...
ing.kuban
03.03.09,19:42
Ja by som to riesil nasledovne: nafotil by som to a dal oznámenie o čiernej stavbe (píšeš, že nemá povolenie) na stavebný úrad resp. obecný úrad (samozrejme písomne).

Čím skôr, tým lepšie - nedovoľ mu tú čiernu stavbu zlegalizovať. Do oznámenia určite uveď, že požaduješ odstránenie čiernej stavby na náklady stavebníka.

Korupcie by som sa nebál - veď existuje kontrolór obce, poslanci, možno aj stavebná komusia. Ak nepochodíš u starostu napíš oznamenie všetkým - a uveď to aj do každého oznámenia t.j. napíšeš tam na "vedomie" - ak nepochodíš je ešte možnosť domáhať sa na súde alebo na prokuratúre.
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.03.09,06:01
Milí poradáci, nie som si istá či som v správnej téme ale myslím že sa to predsa len týka stavieb.
Prosím ako máme postupovať pri riešení sporu so susedom, z dôvodu zastavania drobných stavieb do cestnej komunikácie, ktoré nám bránia s časti k prístupu do rodinného domu.
Vedieme jednanie obecným úradom ale stále je to neúspešné.
Sused dostáva ultimatum s doložením dokladov o povolení stavieb do 30 dní, čo sa opakuje už asi 3 krát. stále je to neúspešné. Zrejme neochota zo strany obecného úradu problém riešiť, nakoľko to bol zamestnanec MNV.
Jeho plán totiž je odkúpiť časť zastavanej cesty a tým dostane povolenie na drobné stavby ktoré si chcel dať zakresliť do geometrického plánu.
Dokonca zastaval aj náš pozemok, ktorý bol nami odkúpený od MNV na čo vôbec nereagujú. Dali sme žiadosť o znovu zameranie pozemku, ktorá nám bola zamietnutá v roku 1986, z dôvodu nesúhlasu suseda.
Prosím o radu ako ďalej postupovať. Je tam možnosť napísať sťažnosť alebo výzvu obom stranám?
Prosím Vás čo by bolo najvhodnejšie. Máme čakať kým k tomu dôjde? alebo už dávno máme prehrané.


je to ešte aktuálne?