fasia
04.05.05,12:49
Ahojte všetci!

Chcem sa Vás všetkých opýtať na problematiku zdaňovania DPH-čkou tovarov a služieb nakúpených od zahraničníkov - neplátcov DPH. Máte s tým niekto nejaké relevantné, najlepšie daňovými úradmi odobrené skúsenosti?

Díkes.

Monika
ecuch
05.05.05,05:15
Chápem to tak, že ide o osobu z ČŠ neidentifikovanú pre daň v danom členskom štáte a vy ste identifikovaní pre DPH u nás. Potom podľa zákona o DPH predmetom slovenskej DPH-čky je aj nadobdnutie tovaru z ČŠ, ale len v prípade, ak ide o dodávateľa identifikovaného v inom ČŠ pre DPH. Takže nadobudnutie tovaru od neplatiteľa nie je predmetom dane. Výnimka je tovar dodaný s inštaláciou a montážou. Vtedy je miesto dodania SR. Principiálne nie je predmetom dane ani nadobudnutie služby. Môže však nastať prípad, keď sa miesto dodania služby prenesie na územie SR a je predmetom dane.Ide o práce na nehnuteľnostiach, reklamné, poradenské, právne... /§15 ods.8/ a tiež preprava, ktorá sa začína na území SR. Je to pre vás výhodné nakupovať od neplatiteľov?
fasia
05.05.05,09:58
ecuch: ďakujem... mám strašný galimatiáš v zákone o DPH a tuším si začnem všetky tieto prípady dávať do jednej tabuľky, aby som sa v tom aspoň trošku vyznala.
Tu by otázka nemala byť postavená tak, či je výhodné kupovať od neplátcov alebo nie, ale to, aké prípady sa stávajú...

Takže nákup od nepláctov - DPH ma nezaujíma pokiaľ nejde o dodanie tovaru s montážou. Dobre. Teším sa. A ďakujem....
luebchenko
21.10.05,08:00
Len sa uisťujem: ak slovenská sro, platiteľ dph nadobudne tovar z iného čl.štátu od FO-neplatiteľa dph, obyčajného občana, rečou zákona od osoby neidentifikovanej pre daň v inom čl.štáte, v hodnote cca 40.000,- Sk - vôbec nikde v priznaní k DPH to nemusím vykázať nakoľko to nie je predmetom dane?


Citácia :
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je
predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie
je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je
identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom
štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania
tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho
účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.
luebchenko
21.10.05,10:51
nikto mi ani súhlas nedá? :eek: že či uvažujem správne? :mee:
Daska
21.10.05,11:45
Myslim ze uvazujes spravne, je to ako keby si kupovala v tuzemsku od neplatitela....
vladan
21.10.05,11:53
nikto mi ani súhlas nedá? :eek: že či uvažujem správne? :mee:
- o aký tovar sa jedná?
- ako bol tovar dodaný, s inštaláciou alebo montážou?
Jana Acsová
21.10.05,11:59
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9126&page=3&pp=10&highlight=neplatite%B5+DPH

Možno bude niečo aj tu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif