betuka
16.09.08,08:08
Ako zistím či je spojka v poriadku?Ak sa pohnem bez plynu spojka mi netrhá(nehádže),pri preraďovaní pri určitej rýchlosti spojka trhá-hádže. Je chybná spojková lamela? Nemáte s tým niekto skúsenosti,ako by som to zistil či je v poriadku? ďakujem pekne:)
Chobot
16.09.08,06:39
Ako zistím či je spojka v poriadku?Ak sa pohnem bez plynu spojka mi netrhá(nehádže),pri preraďovaní pri určitej rýchlosti spojka trhá-hádže. Je chybná spojková lamela? Nemáte s tým niekto skúsenosti,ako by som to zistil či je v poriadku? ďakujem pekne:)

Neviem, ako ti to trhá pri preraďovaní rýchlosti, ale základnou úlohou spojky je neprekĺzať. To otestuješ tak, že si nájdeš nejaký dlhší kopec a skúsiš sa na ňom rozbehnúť. Ak sa rozbehneš a spojka nebude prešmykovať, tak spojkové lamely nemáš opotrebené natoľko, aby ich bolo treba vymeniť. Pokiaľ pri rozbiehaní (pri úplnom pustení spojkového pedálu a pritlačení pedálu akcelerátora) ti spojka prešmykuje, je načase meniť obloženie.

Iná chyba spojky by nemala byť, pokiaľ nie je fyzicky poškodená. Prípadne by to mohla byť ešte vada niektorej prítlačnej pružiny v spojke, to ale tak ľahko nezistíš, museli by spojku rozobrať.

Neviem si presne predstaviť z popísaného, čo to presne robí a či to skutočne má na svedomí spojka. Keby som sa v aute mohol previezť, by som ti povedal. AK nie si si istý, tak choď do servisu, nech sa na tom technik prevezie, povie ti, či je to tou spojkou.
iriska
16.09.08,06:57
Aj nám to auto robilo, ale nikto neprišiel na to, čo mu je. Až asi po piatej oprave častí nesúvisiacich so spojkou a druhej či tretej výmene oleja to prestalo. A z toho mi vychádza len jeden popis poruchy: Zakliate.
Janurka
16.09.08,08:02
V servise. Ak je auto v záruke, uplatniť reklamáciu. Máme vlastnú nedávnu skúsenosť, o ktorej som písala aj tu na Porade. V servise sa "štorcovali", vinu dávali vodičovi. Expertíza dokázala, že bol chybný materiál. Keďže sme auto potrebovali, vyplatili sme fa za opravu, ale už aj vrátili peniaze. Trvalo to ale 2 mesiace.
betuka
16.09.08,08:50
Trhá mi to tak, ako keby som rýchlo púšťal spojku,znamená to že pedál spojky musím dlhšie podržať v záberu,tým zmiernim to trhanie.
Ale pri jedničke sa dokážem pohnúť aj bez toho aby som pridal plyn.
Tak neviem?hmhm.....