Aendy
16.09.08,08:40
Zdravím všetkých poraďákov, chcem sa spýtať všetkých ktorí sa chcú k tejto téme vyjadriť.

1. Aké stránky uprednostňujete? Flash alebo HTML , ktorý z nich je lepší,
2. Koľko podstránok má Vaša firemná prezentácia?
3. čo Vás vie na stránkach odradiť - napríklad pomalé načítanie, neprehľadnosť
4. koľko by ste boli ochotný do stránok investovať, koľko ste investovali
5 a všetky Vaše negatívne a pozitívne skúsenosti s tvorbou stránok, prípadne ako ste postupovali pri ich tvorbe, v podstate taká veľká výmena skúseností s webstránkami,

ďakujem za všetky informácie, skúsenosti a rady, a hlavne Vaše názory na túto časť marketingu.

ďakujem
kofy
17.09.08,18:48
Nemam webstranku (pracuje sa na nej, lepsie povedane na nich), ale nieco vela o tejto problematike predsa len viem.

1. Ak Flash nesposobuje bod 2. a forma sa az prilis nesnazi "porazit" obsahom, tak nie je problem. Ja s Flashom vsak pocitam malokedy - ak ide totiz o e-shop alebo nieco takeho, na Flash najlepsie zabudnut uplne.

2. Navigacia prvej urovne (cize ta prvotna) by nemala mat viac, ako 7 kategorii... tu necham priestor tym, co web uz maju.

3. Presne tak - pomale nacitanie, neprehladnost (snaha napchat, co najviac na malu plochu). Urcite ma odradzaju aj cliche texty (pozor, predavaju texty, nie grafika) a amatersky dizajn.

4. Zalezi ci ide o self-promo web alebo e-shop. Do e-shopu som ochotny vrazit 30-50 litrov. Mam na mysli e-shop na kluc.

5. Vela drbkov si urobi (slaby) e-shop (o logistike, reklamaciach a marketingu uz ani nehovorim) a myslia si, ze za par mesiacov maju Ferrari. Sorry za to zjednodusenie ;-) Heh... skusenost je taka, ze tvorcovia webov nedocenuju tzv. uzivatelsku privetivost. A uz som unaveny, ako sa jeden e-shop podoba na druhy. Trochu napaditosti (marketingu) nech do toho zamiesaju. Webovove stranky pre vela ludi este stale nemaju taky status, ako by mali a zasluzili by si. Sak takto idu proti sebe...

Dalsi prosim...
Filip Glasa
18.09.08,05:20
v prvom rade by to mal byť redakčný systém a to aj pre malé weby. Majiteľ si musí vedieť meniť obsah sám. Nebolo by zlé mať jednoduchú verziu CMS bez nutnosti pripojenia na DB.
Flash - ani zadarmo. Ten je určený na špeciálne projekty.

Tým pádom je poriešený aj počet podstránok - neobmedzený (aj keď samozrejme nikto tú možnosť nevyužije, ale pri CMS nie je dôvod to nejako limitovať).

Nikdy by som už nešiel do webu, kde si na zmenu telefónne čísla musím liezť do kódu, alebo požiadať o to programátora.
rickman
19.09.08,18:19
1. HTML (prípadne PHP cez CMS ako spomínal falap).
2. Cca 5-8 stránok/podstránok.
3. Leprehľadnosť, zlá kombinácia farieb, jednoducho nepodarený design.
4. Len svoj čas. V prípade náročných projektov pomernú časť.
5. Dnes je dôležité SEO, PageRank a iné veci, než pekný design atď. Ak ťa totiž ľudia nenájdu, o to viac musíš hľadať ty ich...
Filip Glasa
19.09.08,19:34
Áno, rickman má správnu poznámku na SEO. Web musí mať z hľadiska SEO a SEF všetko čo sa dá riešiť priamo na stránke vyriešené: editovateľné titulky, automaticky vypĺňané unikátne descriptions a ešte aj editovateľné, pekné URL a podobne.
Aendy
20.09.08,11:43
Samozrejme pani, suhlasim s Vami, SEO v online aj v offline verziach je to najlepsie co pre prezentaciu mozete spravit, a taktiez je to lepsie ako platena reklama, lebo odkazy sponzorovane cez etarget su menej navstevovane a doveryhodne ako neplatene, V podstate tu robim nieco ako prieskum pretoze mam firmu, ktora sa zaobera prave vyrobou webstranok, tak chcem vediet vase nazory, lebo to je to najcennejsie.
kofy
21.09.08,20:27
Byt na dobrych poziciach vo vysledkoch vyhladavania je dobre. Ale nemam pocit, ze byt najdeny cez Etarget je nieco menej doveryhodneho (skor naopak). Zalezi, aky text ma firma pri sponzorovanom odkaze. Niekde som cital zaujimavy clanok o tom, ze byt pri SEO na poprednych poziciach na menej vyhladavane slovo je lepsie, ako byt na 20-tej pozicii pri tom najvyhladavanejsom slove pre dany produkt/sluzbu. Mam pocit, ze SEO je teraz celkom IN a trosku precenovane. Je totiz velka moznost a diera propagovania webstranok neinternetovym sposobom... mam v plane nieco konkretne, no zatial je to vo vyvoji a nepouzite. A urcite, dobry redakcny system setri cas, nervy a cokolvek ine.. Caute
Aendy
22.09.08,08:30
Kofy - nemozem zial s tebou suhlasit co sa etargetu tyka, pretoze cest vynimkam, ale klikas na etarget odkazy? pri vyhladavani? zial vacsina ludi nie,
a je to potvrdene aj prieskumom, ze etaregtove odkazy maju o 80% nizsiu navstevnost ako nesponzorovane na prvych poziciach
rickman
22.09.08,11:00
Suhlasim. Sam som prekvapeny, ze na Google AdWords mi vobec niekto klika. No obcas kliknem aj ja. Inac som voci takymto reklamam imunny.
Aendy
23.09.08,15:22
Suhlasim. Sam som prekvapeny, ze na Google AdWords mi vobec niekto klika. No obcas kliknem aj ja. Inac som voci takymto reklamam imunny.
Rickman, dakujem za suhlas,je to potvrdene udajmi z roznych prieskumov, a je velmi zaujimave ze tak ako ty, mnozstvo ludi je ako si povedal imunnych voci etarget odkazom, a ja si to tiez myslim, ze okrem vsetkeho co mi nauctuju budem musiet zaplatit este aj tuto reklamu :)))

, lenze tato tema nejako viazne, par ludi si sice naslo cas nieco napisat, ale ozaj to nikoho nepali? neporadi dakto co a ako?
kofy
23.09.08,16:18
hmm... tak potom je so mnou nieco v neporiadku, lebo v mojich ociach su sponzorovane odkazy doveryhodne - ako som napisal, zalezi, co presne maju v popise ci to dava hlavu a patu a tak. Ja na sponzorovane odkazy klikam ;-) Google zvyknem ignorovat (som klikol parkrat v zivote), ale na Etergetovky klikam (mam na mysli vysledky vo full-textoch, nie kontextovu reklamu v stlpiku). Mno, pre mna trosku prekvapanie, ze Etarget je na tom "az" tak zle. Caute
kofy
23.09.08,16:21
Rickman, dakujem za suhlas,je to potvrdene udajmi z roznych prieskumov, a je velmi zaujimave ze tak ako ty, mnozstvo ludi je ako si povedal imunnych voci etarget odkazom, a ja si to tiez myslim, ze okrem vsetkeho co mi nauctuju budem musiet zaplatit este aj tuto reklamu :)))

, lenze tato tema nejako viazne, par ludi si sice naslo cas nieco napisat, ale ozaj to nikoho nepali? neporadi dakto co a ako?
A co konkretne by si potreboval poradit? To, ze nemam prehlad v efektivite Etargetu a pod. neznamena, ze som mimo v ostatnom. Nie, nic take si nenapisal, pisem sam od seba ;-)
rickman
24.09.08,05:00
Rickman, dakujem za suhlas,je to potvrdene udajmi z roznych prieskumov, a je velmi zaujimave ze tak ako ty, mnozstvo ludi je ako si povedal imunnych voci etarget odkazom, a ja si to tiez myslim, ze okrem vsetkeho co mi nauctuju budem musiet zaplatit este aj tuto reklamu :)))

, lenze tato tema nejako viazne, par ludi si sice naslo cas nieco napisat, ale ozaj to nikoho nepali? neporadi dakto co a ako?

Povodne som sa chcel pustit do etargetu aj ja. Ale 2000,- na zaciatok? Ani keby som cez nich mal neviem aku konverziu.

A to, ci su imunni aj ostatni, to zistis podla premavky - len si to musis od nich objednat, co je pri cenach AdWords velmi velky nezmysel.
Aendy
24.09.08,06:12
A co konkretne by si potreboval poradit? To, ze nemam prehlad v efektivite Etargetu a pod. neznamena, ze som mimo v ostatnom. Nie, nic take si nenapisal, pisem sam od seba ;-)
Ne neee, kofy, to nebolo myslene ze nemas prehlad, ved keby si mal pristup k takym informaciam tak by si to vedel, ja len som chcel povedat ze je to zaujimave, no ja som chcel hlavne poradit, ze co Vas vie na strankach nahnevat, a co zase chyba a pod. Len som to chcel aby velaaa ludia napisalo svoje nazory a skusenosti, rozumies.
Aendy
24.09.08,06:19
Povodne som sa chcel pustit do etargetu aj ja. Ale 2000,- na zaciatok? Ani keby som cez nich mal neviem aku konverziu.

A to, ci su imunni aj ostatni, to zistis podla premavky - len si to musis od nich objednat, co je pri cenach AdWords velmi velky nezmysel.
Jedine co ma trosku hneva, je ze nemozes sa spolahnut na serioznost a doveryhodnost tychto udajov co uvadzaju, lebo ich vyskum je Uzasssny - v podstate ked si objednas iu nich reklamu tak ako keby uz sme ani nic nemuseli robit, lebo to ze sme tam samo predava :) proste reklama ako nic ine na svete, a pravda je niekde o dost inde. A druha vec comu nedoverujem, je pocet kliknuti, lebo kadekto uz to som pisal v inom clanku tu na porade, ale nikto ti nezaruci ze na to neklika nejaky clovek z ich firmy aby si zarobili, a rozne tieto ze ked kliknes dostane pol dolara a podobne je zalozene na tom ze nejaky poskytovatel zarobi na 1000 kliknuti 1000 Sk a tak tebe za tych 1000 kliknuti na ten odkaz da 30 SK , co ti nikdy neda, ale to uz je jedno, a tohto sa bojim ci na to neklika jeden zufalec co v podstate zaraba prachy pre poskytovatela, viem moze to byt mierne paranoidne, ale uz asi kazdy z nas sa stretol s tymto stylom ze zarabas klikanim na reklamu, alebo bannerovym oknom a podobne, a to je umele zvysovanie ucinnosti kampane a nahananie prachov
rickman
24.09.08,14:28
Jedine co ma trosku hneva, je ze nemozes sa spolahnut na serioznost a doveryhodnost tychto udajov co uvadzaju, lebo ich vyskum je Uzasssny - v podstate ked si objednas iu nich reklamu tak ako keby uz sme ani nic nemuseli robit, lebo to ze sme tam samo predava :) proste reklama ako nic ine na svete, a pravda je niekde o dost inde. A druha vec comu nedoverujem, je pocet kliknuti, lebo kadekto uz to som pisal v inom clanku tu na porade, ale nikto ti nezaruci ze na to neklika nejaky clovek z ich firmy aby si zarobili, a rozne tieto ze ked kliknes dostane pol dolara a podobne je zalozene na tom ze nejaky poskytovatel zarobi na 1000 kliknuti 1000 Sk a tak tebe za tych 1000 kliknuti na ten odkaz da 30 SK , co ti nikdy neda, ale to uz je jedno, a tohto sa bojim ci na to neklika jeden zufalec co v podstate zaraba prachy pre poskytovatela, viem moze to byt mierne paranoidne, ale uz asi kazdy z nas sa stretol s tymto stylom ze zarabas klikanim na reklamu, alebo bannerovym oknom a podobne, a to je umele zvysovanie ucinnosti kampane a nahananie prachov

Prave preto vyuzivam AdWords spolu s Webmaster Tools a G.Analytics.
Aendy
24.09.08,14:34
Prave preto vyuzivam AdWords spolu s Webmaster Tools a G.Analytics.
Jasne, ale uhadas nieco? alebo to len pre kontrolu?
rickman
24.09.08,16:49
Jasne, ale uhadas nieco? alebo to len pre kontrolu?

AdWords platim. Analytics a Webmaster tools su zadarmo.
Aendy
11.10.08,11:46
hej, len som chcel vediet ze aj ked na nieco prides ze zi to tam klikaju dve ip-cky ci nieco uhadas u Adwords
luigi72
11.10.08,13:51
Richard
27.10.08,07:05
Svoje názory o webdizajne môžete písať teraz aj v rubrike autorská tvorba na MOJSTYL.sk
V tejto rubrike sa môžu slovenský webdizajnéri prezentovať svojou tvorbou a my môžeme hlasovať čo sa nám najviac páči...
abasys
28.10.08,10:05
ano
gazopeter
03.11.08,14:14
Tak flashu sa treba vynut uplne. Flashove stranky su vlastne programy beziace na stranke uzivatela. Vyhladavace ich nedokazu citat. Vidia len kratky obsah zakladnej stranky. Ak vyhladavac nevie precitat cely obsah stranky (co pri flashi urcite nedokaze), tak stranka vlastne neexistuje.
HTML je jednoduchy, ale pre taky Google najprirodzenejsi. Je potrebne aby stranka mala prehladnu a citatelnu strukturu a aby obsahovala slova, ktore su typicke pre dany produkt. Google, ale aj bezny uzivatel sa tak lepsie orientuju na stranke. Hlavne, Google vie, co sa na stranke nachadza a preto moze dany obsah zaradit do vyhladavania.
gazopeter
03.11.08,14:16
Co sa tyka investovania do webstranky, netreba moc setrit. Ale ja mam skusenost ze sa da uz za 10.000,-Sk urobit E-shop. Ale naplnit ho tovarom musi uzivatel sam. Do 20.000,-Sk dostane zakaznik uz aj SEO optimalizovanu stranku aj s dokladnou instruktazou ako so strankou efektivne narabat. Treba po internete posurfovat. V Bratislave su webdesigneri drahi, ale cim dalej od Bratislavy, tym nizsie su ceny.
hanelie
04.11.08,13:55
trochu :mimotemy
Aplikácia prekročila pridelený limit systémových zdrojov servera
ako si vysvetliť túto vetu a čo treba urobiť pre spojazdnenie webu?
Aendy
04.11.08,17:14
trochu :mimotemy
Aplikácia prekročila pridelený limit systémových zdrojov servera
ako si vysvetliť túto vetu a čo treba urobiť pre spojazdnenie webu?

a ten web fici na nejakych databazach? treba sa kazdopadne kontaktovat s poskytovatelom hostigu nech vysvetluje, ale jedna sa zrejme o prekrocenie velksoti niecoho , ale len tipujem, ako vravim treba kontaktovat poskytovatela hostingu
Aendy
04.11.08,17:24
Co sa tyka investovania do webstranky, netreba moc setrit. Ale ja mam skusenost ze sa da uz za 10.000,-Sk urobit E-shop. Ale naplnit ho tovarom musi uzivatel sam. Do 20.000,-Sk dostane zakaznik uz aj SEO optimalizovanu stranku aj s dokladnou instruktazou ako so strankou efektivne narabat. Treba po internete posurfovat. V Bratislave su webdesigneri drahi, ale cim dalej od Bratislavy, tym nizsie su ceny.
Nesuhlasil by som s tvrdenim ze v BA su drahy, konkretne aj moja firma je pre niekoho draha, a sme z TN, ale tam sa jedna o to co clovek za to dostane, investicia do stranky je dlhodoba zalezitost, a je vhodne ak je citit rozdiel medzi strankou za 3000 Sk od studenta SŠ alebo profesionalneho studia. Co zial niekedy nie je citit aj pri velkych agenturach u ktorych stranka vychadza na 50 000 Sk. Tam zalezi od cloveka, suhlasim ze stranka kvalitna aj zo SEO nie Eshop ale stranka na urovni co ma prezentovat a ma 10 podstranok a zaklad SEO vychadza na 15 000 Sk bez hostingu a domeny. To je bezna cena, ale myslim si ze setrit na vyrobe stranky sa neoplati , zoberme si kolko stoji reklama 5 x 8 cm raz v nejakych reginalnych novinach, nedaj boze nejaky Lifestyle magazin. A tam je clovek ochotny zaplatit 10 tisic/e za jednorazovu reklamu a za stranku co sluzi ak je dobre urobena prinajmensom 2 - 3 roky sa to zda vela.
Aendy
04.11.08,17:28
Tak flashu sa treba vynut uplne. Flashove stranky su vlastne programy beziace na stranke uzivatela. Vyhladavace ich nedokazu citat. Vidia len kratky obsah zakladnej stranky. Ak vyhladavac nevie precitat cely obsah stranky (co pri flashi urcite nedokaze), tak stranka vlastne neexistuje.
HTML je jednoduchy, ale pre taky Google najprirodzenejsi. Je potrebne aby stranka mala prehladnu a citatelnu strukturu a aby obsahovala slova, ktore su typicke pre dany produkt. Google, ale aj bezny uzivatel sa tak lepsie orientuju na stranke. Hlavne, Google vie, co sa na stranke nachadza a preto moze dany obsah zaradit do vyhladavania.
nechcem tu robit daku kampan ale k flashu a html sa vyjadrujem tam, tak dufam ze mi to Richard nezrusi :) lebo sa mi to nechce znovu pisat, kto chce poznat moj nazor klik nizsie
Chobot
24.04.10,20:18
nechcem tu robit daku kampan ale k flashu a html sa vyjadrujem tam, tak dufam ze mi to Richard nezrusi :) lebo sa mi to nechce znovu pisat, kto chce poznat moj nazor klik nizsie

Nemusíš prepisovať tvoj názor na flash či html. Stačí len spravit copy a paste a tvoj názor je na porade bez skrytej reklamy na tvoju firmu...


Flash versus HTML
V tomto článku sa budeme venovať základnej otázke, ktorú si často kladú zákazníci keď si objednávajú novú stránku
FLASH alebo HTML?


FLASH:
+ efekty ktoré inak nenaprogramujete
+ stačí raz načítať a funguje stránka bez problémov
+ elegancia, krása, ktorá spôsobuje pozitívny dojem zo značky
- pomalé načítanie i pri rýchlom pripojení na internet
- užívatelia považujú efekty za spomaľovač stránky
- zložitá a nepresná možnosť SEO optimalizácie
- ťažšia prístupnosť pre Google a pod.
- nutná inštalácia doplnkov na prezeranie

HTML:
+ rýchlosť načítania
+ google stránky automaticky indexuje a aj obsah
+ jednoduchšia a efektívnejšia optimalizácia
+ prezerateľnosť vo všetkých internetových prehliadačoch
+ bezproblémový chod
- nemožnosť toľkých efektov ako flash
- celkový dojem zo stránok može byť nižší ako FLASH


Zhrnuli sme si výhody a nevýhody jednotlivých foriem spracovania stránok, tak ako sa teda rozhodnúť?

FLASH využívajú najmä spoločnosti ktorých značka je v povedomí, majú zaručenú návštevnosť, napríklad známe módne značky ktorých návštevnosť je vysoká aj bez veľkých kampaní, avšak problém s rýchlosťou načítania značne obmedzuje, aj pri takýchto veľkých značkách je možné že zákazníka stratia z dôvodu nemožnosti sa pripojiť na stránky.

Osobne odporúčame spojenie týchto dvoch technológií, čiže stránky v html s flash prvkami, napríklad hlavičkou stránky kde rolujú fotky a podobne. Ide v tomto prípade najmä o to , že kto hľadá informácie dostane sa k nim rýchlo aj bez čakania na peknú animáciu, a ten zákazník, ktorý sa chce pozerať tak počká na načítanie animácie, čiže dal by sa tento postup zhrnúť do výrazu "vlk je sýty a ovca celá". Ľudia ktorí potrebujú získať informácie ich našli rýchlo a taktiež tí čo sa chcú pokochať grafickým spracovaním sú spokojní.

Ďalšou možnosťou je spracovanie dvoch verzií stránok rýchlu HTML a pre tých čo disponujú rýchlym pripojením FLASH verziu, lenže z hľadiska marketingu je to "klik" naviac a ten sa môže stať osudným, pretože je to krok naviac od zákazníka, chceme od neho niečo naviac a to ho taktiež môže odradiť.
kath
26.04.10,10:56
Súhlasím. Flash sa podľa môjho názoru hodí na prezentácie, ktorých cieľom je vyvolať nejaký efekt, spraviť dojem na návštevníka, určite nie na informačné firemné stránky. Flash použiť napr. na prezentáciu produktu, nie však hneď na prvú stranu a nespúšťať automaticky, pôsobí to príliš agresívne, ako tie otravné flashové reklamy.
Dizajn by mal byť prehľadný a estetický, nepoužívať fotky či obrázky so zníženou kvalitou.
miroporada
03.07.10,21:31
Súhlasím. Flash sa podľa môjho názoru hodí na prezentácie, ktorých cieľom je vyvolať nejaký efekt, spraviť dojem na návštevníka, určite nie na informačné firemné stránky. Flash použiť napr. na prezentáciu produktu, nie však hneď na prvú stranu a nespúšťať automaticky, pôsobí to príliš agresívne, ako tie otravné flashové reklamy.
Dizajn by mal byť prehľadný a estetický, nepoužívať fotky či obrázky so zníženou kvalitou.

Dolezita vec je pri stranke SEO (http://www.seopedia.sk). Flash je v tomto velmi slaby a len malo vyhladavacov vie momentalne taketo stranky spravne citat a zaradzovat ich do svojich katalogov.
luigi72
05.07.10,16:26
Dolezita vec je pri stranke SEO (http://www.seopedia.sk). Flash je v tomto velmi slaby a len malo vyhladavacov vie momentalne taketo stranky spravne citat a zaradzovat ich do svojich katalogov.

Vyhladavacov az tak vela nie je, a uz celkom dobre vedia citat aj celoflashove stranky. Vyvoj isiel velmi dopredu a vyhladavace musia drzat krok s novymi technologiami.
btw vyhladavace zaraduju stranky do svojich databaz, nie do katalogov, katalogy su celkom ina kategoria, tiez zohravaju svoju rolu pri off-page seo.

...aj ked ja osobne odporucam pouzivat flash len na ozivenie stranky.