Zuzana30
16.09.08,09:34
Dobrý deň sme slovenská s.r.o. a predávame tovar do ČR. Sú tám aj platitelia DPH aj neplatitelia. Platitelom vystavujeme faktúry bez DPH podľa §43 a neplatitelom s DPH 19% a odvádzame ju na Slovensku. Je to správne? Kedy by sme sa museli registrovať v ČR ako platitelia. Zamestnanec vždy naloží tovar v SR a odváža ho do ČR.
Vladimír Ozimý
16.09.08,07:40
Dobrý deň sme slovenská s.r.o. a predávame tovar do ČR. Sú tám aj platitelia DPH aj neplatitelia. Platitelom vystavujeme faktúry bez DPH podľa §43 a neplatitelom s DPH 19% a odvádzame ju na Slovensku. Je to správne? Kedy by sme sa museli registrovať v ČR ako platitelia. Zamestnanec vždy naloží tovar v SR a odváža ho do ČR.

pri dodaní tovaru zo Slovenska do ČR vám nikdy nevznikne povinnosť registrovať sa v ČR. Predmet dane ako správne píšete posudzujeme podľa toho či ide o platiteľa alebo nie. Ale z titulu dodávania tovaru z tuzemska do inej krajiny EU nám nevzniká registrácia v inej krajine EU.
Zuzana30
16.09.08,08:23
pri dodaní tovaru zo Slovenska do ČR vám nikdy nevznikne povinnosť registrovať sa v ČR. Predmet dane ako správne píšete posudzujeme podľa toho či ide o platiteľa alebo nie. Ale z titulu dodávania tovaru z tuzemska do inej krajiny EU nám nevzniká registrácia v inej krajine EU.
Ďakujem. A opýtam sa ešte toto ak môžem. Ak tovar je prepravený napr. z Nemecka osoba má IČ DPH v Nemecku a dodá tovar do SR osobe ktorá nemá IČ DPH tiež sa nemusí Nemecko registrovať u nás? Trošku mám zmatok s našim §6 odst.1 a 5.
Vladimír Ozimý
16.09.08,09:07
Ďakujem. A opýtam sa ešte toto ak môžem. Ak tovar je prepravený napr. z Nemecka osoba má IČ DPH v Nemecku a dodá tovar do SR osobe ktorá nemá IČ DPH tiež sa nemusí Nemecko registrovať u nás? Trošku mám zmatok s našim §6 odst.1 a 5.

Zásielkovým predajom tovaru je taký predaj, keď dodávateľ z jedného členského štátu predáva tovar osobe do iného členského štátu a táto osoba, kupujúci, nie je registrovaná pre daň, to znamená, že nemá pridelené identifikačné číslo pre daň. Za dodanie tovaru, za jeho prepravenie ku kupujúcemu zodpovedá dodávateľ, to znamená, že prepravu tovaru vykoná samotný dodávateľ alebo ju objedná u inej osoby. Ide najčastejšie o predaj tovaru, ktorý sa zákazníkom ponúka poštovými reklamnými zásielkami, telefonicky, v televízii v telenákupoch alebo prostredníctvom internetu. Môže ísť aj o predaj tovaru, ktorý si zákazník vyberie priamo u dodávateľa, v jeho obchode alebo sklade, a dopravu tovaru k zákazníkovi do iného členského štátu vykoná alebo zabezpečí dodávateľ. To znamená pokiaľ znáša prepravu odberateľ nemôže ísť nikdy o zásielkový predaj. Takže treba posúdiť túto podmienku pre správne určenie podľa § 6 zákona o DPH. Takisto to platí aj opačne pre Vás ako slovenskú spoločnosť ktorá dodáva do ČR. Ak vykonávate prepravu vy pre klienta v ČR to znamená do času prevzatia klientom zodpovedáte za tovar vy potom ide aj vo vašom prípade o zásielkový predaj a povinnosť registrácie skúmate podľa českého zákona.
Takže tú prvú odpoveď berte povrchne pretože som myslel že prepravu znáša odberateľ.
svetlanamaria
22.09.08,10:13
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, akú formu má mať vyhlásenie odberateľa, že tovar prepravil do iného členského štátu ( mám na mysli oslobodenú dodávku tovaru podľa § 43 ods. 1 a náväzne ods. 5 písm. c/. Ďakujem pekne.
Viera
23.06.10,07:22
Chcela by som sa opýtať, ako má vyzerať vyhlásenie odberateľa, že tovar prepravil do iného členského štátu ( mám na mysli oslobodenú dodávku tovaru podľa § 43 ods. 1 a náväzne ods. 5 písm. c/. Potrebovala by som nejaký vzor takéhoto vyhlásenia. Ďakujem.
certik
02.10.12,09:29
Neplatiteľ DPH na Slovensku fakturuje do Čiech tovar (predáva svoj majetok, ktorý mal v majetku firmy). Musí sa registrovať na DPH podľa 7a a následne podať súhrnný výkaz?
Ďakujem.