Luboso
16.09.08,09:35
Dobry den ,chcel by som sa spytat ako sa moze postupovat v takom pripade, ked v nasom spolocenctve vlastnikov bytov bol odvolany na schodzi stary predseda a novy predseda, ktory bol zvoleny este nema vybavene potrebne doklady.Moze podklady na vymahanie dlhu odniest pravnikovi aj napriklad clen dozornej rady?Moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?,kedze nas je len 7 bytov a kazdy ma vlastne kurenie.Jedna sa tu len o vymahanie starych dlhov a obcas riesit nejake spolocne veci.Mozno ze by stacilo fungovat bez predsedu a len na schodzi by sa niekto poveril vykonanim urcitej prace, ako napriklad odniest podklady-na vymahanie pravnikovi.Novy predseda bol zvoleny uz pred 4 mi mesiacmi,ale nam uz treba veci riesit co najskor.
peton
16.09.08,13:25
1. nema vybavene potrebne doklady
- po 4 mesiacoch?
2. moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?
- môže, keď spoločenstvo nie je spoločenstvom a uzavriete zmluvu o výkone správy so správcom, ktorý sa o vás za príslušnú odmenu postará.
3. Mozno ze by stacilo fungovat bez predsedu
- nestačilo, predseda je: a) štatutárny orgán spoločenstva
b) má svoje povinnosti (napr. aj vymáhanie) a je zodpovedný za chod spoločenstva,
c) viac nájdeš v zákone 182/93, ktorý je tu priložený
4. Moze podklady na vymahanie dlhu odniest pravnikovi aj napriklad clen dozornej rady?
- odniesť môže, len otázka znie, prečo zrovna právnikovi - jedná sa o komplikované prípady? Prečo to neriešite sami - dohoda, upomienka, splátkový kalendár a podobne. Skúste to, ušetríte si financie na právnika, ktoré môžete rozumne investovať do domu.
Elena Navrátilová
16.09.08,13:34
1. nema vybavene potrebne doklady
- po 4 mesiacoch?
2. moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?
- môže, keď spoločenstvo nie je spoločenstvom a uzavriete zmluvu o výkone správy so správcom, ktorý sa o vás za príslušnú odmenu postará.
Spoločenstvo bez predsedu? Jedine kým nie je zvolený a predsedu zastupuje podpredseda, rada. Ak sa uzavrie zmluva o výkone správy tak jedine vtedy ak v bytovom dome nie je založené spoločenstvo. Peťo takáto odpoveď od V.I.P.?:D;)
3. Mozno ze by stacilo fungovat bez predsedu
- nestačilo, predseda je: a) štatutárny orgán spoločenstva
b) má svoje povinnosti (napr. aj vymáhanie) a je zodpovedný za chod spoločenstva,
c) viac nájdeš v zákone 182/93, ktorý je tu priložený
4. Moze podklady na vymahanie dlhu odniest pravnikovi aj napriklad clen dozornej rady?
- odniesť môže, len otázka znie, prečo zrovna právnikovi - jedná sa o komplikované prípady? Prečo to neriešite sami - dohoda, upomienka, splátkový kalendár a podobne. Skúste to, ušetríte si financie na právnika, ktoré môžete rozumne investovať do domu.
Čo sa týka zadanej otázky... prečo nie je ešte predseda zaregistrovaný v registri spoločenstiev?
Elena Navrátilová
16.09.08,13:39
Dobry den ,chcel by som sa spytat ako sa moze postupovat v takom pripade, ked v nasom spolocenctve vlastnikov bytov bol odvolany na schodzi stary predseda a novy predseda, ktory bol zvoleny este nema vybavene potrebne doklady.Moze podklady na vymahanie dlhu odniest pravnikovi aj napriklad clen dozornej rady?Moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?,kedze nas je len 7 bytov a kazdy ma vlastne kurenie.Jedna sa tu len o vymahanie starych dlhov a obcas riesit nejake spolocne veci.Mozno ze by stacilo fungovat bez predsedu a len na schodzi by sa niekto poveril vykonanim urcitej prace, ako napriklad odniest podklady-na vymahanie pravnikovi.Novy predseda bol zvoleny uz pred 4 mi mesiacmi,ale nam uz treba veci riesit co najskor.

Ešte mi nedá... akým spôsobom ste sa dohodli na podanie vymáhania? Idete vymáhať cez dražobnú spoločnosť? Podávate vymáhanie na súde? Máš veľmi zjednodušenú predstavu o fungovaní v dome. Čo spoločné priestory? O tie sa predsa musíte starať všetci spoločne. Kto uhrádza náklady na spoločné osvetlenie? Ako máte vyriešenú vodu? Máte fakturačné merače v bytoch?
peton
16.09.08,18:06
Elenka :)

[quote=peton;820563]2. moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?
- môže, keď spoločenstvo nie je spoločenstvom a uzavriete zmluvu o výkone quote]
Elena Navrátilová
17.09.08,03:32
Elenka :)

[quote=peton;820563]2. moze spolocenstvo fungovat aj bez predsedu?
- môže, keď spoločenstvo nie je spoločenstvom a uzavriete zmluvu o výkone quote]

Peťo:)
spoločenstvo buď je alebo nie je ... spoločenstvo zaniká jedine zrušením ale kým je tak spoločenstvo môže fungovať aj bez predsedu. Zastupuje predsa podpredseda alebo rada. Zmluva o výkone správy sa uzatvára v dome kde nie je spoločenstvo. V každom dome môže byť iba jedna forma správy. ;) Neviem čo si myslel tým ... keď spoločenstvo nie je spoločenstvom... buď je spoločenstvo spoločenstvom alebo zanikne alebo sa ani nezaloží. Ako som písala vyššie v spoločenstve sa používajú mandátne zmluvy.
Stor
17.09.08,09:08
[quote=peton;820898]Elenka :)



Peťo:)
spoločenstvo buď je alebo nie je ... spoločenstvo zaniká jedine zrušením ale kým je tak spoločenstvo môže fungovať aj bez predsedu. Zastupuje predsa podpredseda alebo rada. Zmluva o výkone správy sa uzatvára v dome kde nie je spoločenstvo. V každom dome môže byť iba jedna forma správy. ;) Neviem čo si myslel tým ... keď spoločenstvo nie je spoločenstvom... buď je spoločenstvo spoločenstvom alebo zanikne alebo sa ani nezaloží. Ako som písala vyššie v spoločenstve sa používajú mandátne zmluvy.

Zbytočne sa doťahujete Elenka a Peťo. Peťovu inkriminovanú vetu chápem ako miernu iróniu na situáciu popísanú v téme. Verím, že Peťo má vedomosť o faktoch, ktoré uvádzaš Elenka.
A teraz k téme. Správny orgán po 4 mesiacoch od vzniku zmeny, túto ani nezaregistruje. Je stanovená 15 dňová lehota viď. zák. 182/1993 Z.z., § 7, ods.8. Teda budú musieť zvolať zhromaždenie, znovu zvoliť predsedu a do 15 dní podať návrh na zápis zmeny. Predseda sa stáva plnoprávnym štatutárom až po zaregistrovaní správnym orgánom. Čo sa týka vedenia spoločenstva do doby zaregistrovania nového predsedu, tam zákon jednoznačne určuje v § 7c, ods.3 : "...ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou."
Luboso
17.09.08,11:56
Dlh by sa udajne mohol postupit priamo exekutorovi na vymahanie,okrem dlhu ktory ma okrem inych aj byvaly predseda, navyse spreneveril zo spolocnych penazi okolo 30 000 Sk.To uz je asi aj na trestne oznamenie.Od jari sme prerabali kurenie a kazdy to bude mat samostatne uz nie spolocne ako predtym.Ked su nejake spolocne platby,to sa uhradza zo spolocneho uctu.Problem je teraz uz len s tymi nedoplatkami z minulosti a nik sa velmi do toho nehrnie to riesit,lebo su to citlive veci.
Luboso
18.09.08,14:39
Este by som sa chcel opytat v suvislosti s touto temou.Staremu dodavatelovi tepla sme nase spolocenstvo zostali dlzni za teplo.
Kotolnu kupil novy majitel s tym sme uz zmluvu o dodavke tepla nepodpisali.
Prerobili sme si kurenie kazdy samostatne.Ako moze stary dodavatel tepla
od nas ako spolocenstva vymahat dlh,moze nam ako kazdemu clenovi spolocenstva cez exekutora siahnut na plat,alebo na majetok?
Luboso
19.09.08,08:17
Vedel by sa mi k tomuto este niekto vyjadrit?
Chobot
19.09.08,12:15
Este by som sa chcel opytat v suvislosti s touto temou.Staremu dodavatelovi tepla sme nase spolocenstvo zostali dlzni za teplo.
Kotolnu kupil novy majitel s tym sme uz zmluvu o dodavke tepla nepodpisali.
Prerobili sme si kurenie kazdy samostatne.Ako moze stary dodavatel tepla
od nas ako spolocenstva vymahat dlh,moze nam ako kazdemu clenovi spolocenstva cez exekutora siahnut na plat,alebo na majetok?

Záleží od toho, ako máte zmluvu. Ak boli zmluvnými stranami teplárne a vaše spoločenstvo, tak teplárne nebudú vymáhať dlžnú sumu od individuálnych fyzických osôb, ale od spoločenstva, ako právnickej osoby. Môže teda exekútor siahnuť na účty spoločenstva, nie na osobné účty ľudí alebo ich majetok.
Stor
19.09.08,12:44
Este by som sa chcel opytat v suvislosti s touto temou.Staremu dodavatelovi tepla sme nase spolocenstvo zostali dlzni za teplo.
Kotolnu kupil novy majitel s tym sme uz zmluvu o dodavke tepla nepodpisali.
Prerobili sme si kurenie kazdy samostatne.Ako moze stary dodavatel tepla
od nas ako spolocenstva vymahat dlh,moze nam ako kazdemu clenovi spolocenstva cez exekutora siahnut na plat,alebo na majetok?

Dodávateľ bude vymáhať neuhradené platby od toho, s kým má zmluvu. Vo Vašom prípade od spoločenstva. Uvedom si prosím skutočnosť, že spoločenstvo nie je niečo fiktívne. Spoločenstvo tvoríte Vy, konkrétni vlastníci, ktorí máte voči spoločenstvu konkrétne povinnosti, viď. Zák. 182/1993 Z. z., § 10, ods. 1 :"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv..." Ešte Ťa upozorním na § 15, ods. 1: "Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo v prospech spoločenstva..."
Zvážte vo Vašom spoločenstve tieto skutočnosti a rozhodnite sa správne. Neradno ostať dlžníkom, najmä ak si to sám priznávaš.
Elena Navrátilová
19.09.08,12:57
SVB je právnickou osobou, ktoré na základe zmluvy s elektrárňami boli odberateľom energie. Čiže zo zmluvy vyplývajú tak práva ako aj povinosti pre zúčastnené strany a aj záväzky ktoré sú termínované, penalizované... elektrinu ste ako SVB odobrali a teda ju aj zaplatiť. SVB stále funguje, nie? Vieš si predstaviť že Vám elektrárne odpoja dodávku elektriny? To by bol prvý následok. Ak ste ostali dlžní dodávateľovi tepla.. treba to zaplatiť, resp. ešte môžete uzavrieť splátkový kalendár. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov.
Luboso
19.09.08,16:27
Dodavatelom tepla bol nas obecny urad s nim sme mali podpisanu zmluvu.My ako spolocenstvo nemame takmer nijaky majetok,len takmer prazdny ucet a druhy ucet na fond oprav.Dakujem za odpovede, je mi to uz jasnejsie.
Elena Navrátilová
19.09.08,16:30
Ak nemáte na účte peniaze neostáva Vám iné ako uzvarieť splátkový kalendár s Obecným úradom. Vy, vlastníci ste SVB. ;)