jaja99
16.09.08,10:49
Mám problém: Firma A kúpila zariadenie GO box (nabíjanie kreditov na dialniciach) v SR od firmy B - uplatnila odpočet DPH, zaradené ako drobný majetok (TZ do 30.000 SKK).
Firma A poskytuje prepravné služby rakúšanovi - firma C. Rakúšan (C) a prepravca (A) sa dohodli, že Rakúšan (C) poskytne zľavu na toto zariadenie. Rakúšan (C) vystavil dobropis pre firmu A bez DPH.
Vysvetlila som, že keď od neho nekúpil, nemal mu rakúša vystavovať dobropis, ale dať napr. vyššiu sadzbu za služby. Ale tadiaľ cesta nevedie ... Tak prosím o radu čo s DPH z dobropisu - odviesť a uplatniť (s mínusmi) alebo ako postupovať?
Vladimír Ozimý
16.09.08,09:36
no uvažujete správne celé to je zlé a domotané. Nemôžem dať predsa zľavu na niečo čo som nepredal...to proste míňa veškerú logiku. Mňa by zaujímalo na základe čoho sa takto rozhodli. Tá slovenská spoločnosť B ktorá predala ten prístroj má niečo s tou rakuskou spoločnosťou? Celková táto zľava nemá opodstatnenie a neviem to samozdaniť ak sa priznám pretože nemám pôvodné plnenie k čomu by som túto opravu vykonal...
jaja99
16.09.08,16:01
Firma, čo predala zariadenie nemá s rakúčanom nič spoločné.
Obderateľ - Rakúšan (C) chcel prepravcovi vyjsť v ústrety, lebo zabudovaním GO boxu sa zrýchľuje preprava.
To je už jedno aký bol dôvod. Čo s DPH? Asi dám samozdanenie a len znížim DPH na vstupe, na výstupe neuplatním zníženie? Čo vy na to?
Jana Acsová
17.09.08,18:13
Firma, čo predala zariadenie nemá s rakúčanom nič spoločné.
Obderateľ - Rakúšan (C) chcel prepravcovi vyjsť v ústrety, lebo zabudovaním GO boxu sa zrýchľuje preprava.
To je už jedno aký bol dôvod. Čo s DPH? Asi dám samozdanenie a len znížim DPH na vstupe, na výstupe neuplatním zníženie? Čo vy na to?
V prípade, že ste neprijali dodávku, nemáte akú opravu základu dane vykonať. Nejedná sa o dobropis, ktorý by bol opravou v zmysle zákona. Mám za to, že vyhotovenie dokladu nezakladá povinnosť zníženia odpočítanej dane. Buď sa jedná o plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru ani služby a teda nie je predmetom dane, alebo v prípade, že (C) chce vyjsť nejakým spôsobom v ústrety (A), mohlo by sa to premietnuť v akceptovaní vyššej fakturácie od (A) za prepravu. Finančne by to bolo zajedno a bolo by zrejmé, čo x kto x komu x za koľko dodal.
Jana Acsová
18.09.08,09:50
Pán Ozimý. Ďakujem. Ďakujem. :)