vitekr
16.09.08,10:27
Dobry den Vsetkym,
planujem si kupit auto a rad by som si ho nechal prerobit na plyn, nakolko denne a vela cestujem a vobec nemam prehlad, na ktore typy a znacky je mozne oficialne nainstalovat plyn, nakolko viem, ze firma ho namontuje kdekolvek pomali aj na bycikel, ale nie oficialne. Podla tobo by som si rad kupil auto.
Vsetkym dakujem za rady
jaruj
16.09.08,11:02
No ja mam Fabiu na plyn a som spokojny.
Mne ho montovali v BOATE kde ked zavolas tak ti povedia na co vsetko montuju a kolko to stoji.
A mozes zavolat do ktorehokolvek ineho servisu a tiez ti to povedia.
jaruj
16.09.08,11:06
Momochodom, neviem odkial mas ze ti niekto namontuje plyn neoficialne.
Musis mat nalepku od firmi, ktora ti to montuje, inac ti nenatankuju a musis mat oficialne kazdy rok urobenu prehliadku (tak ako sa robi technicka kontrola) a mat o tom doklad lebo dlho by si nejazdil keby ta zastavili policajti.
aviator
17.09.08,15:52
Mali sme vo firme feliciu na plyn a jazdila spolahlivo a za malo.
Potom sef postupne kupil dve fabie na plyn a s obidvomi bolo vela problemov. Do jednej montovali plyn v Pezinku, do druhej v BOATe. Urcite sa minulo na servis viac, nez sa usetrilo na palive. Ku koncu sme uz dostavali odborne rady, ze vyjazdit dve nadrze plynu a jednu benzinu:)
Sef odvtedy kupil este 3 fabie a ziadne nieje na plyn.
Tie problemi boli asi pred 5 rokmi, mozno to odvtedy vyladili.
melbak
17.09.08,21:00
jazdim feliciou a fabiou na plyn, ziadne problemy:), montaž bola robena oficiálne, aj so zapisom doTP, to o tych 2 nadrziach....to prvykrat pocujem, preto daj do google "montaz LPG" a budes mat presne informacie, lebo tieto info su ako ...jedna babka povedala
Fairy
18.09.08,03:20
Plyn sa dá namontovať do všetkých škodoviek. Aj mi máme auto na plyn a som spokojná. A ak boli problémy, možno to súviselo s kvalitou plynu. Tiež som mala ten problém. Tankovala som na pumpe JURKI. Chalani mi povedali, že plyn nebol čistý. Prešla som inam a odvtedy je po problémoch.
Martin Mocko
18.09.08,04:01
Momochodom, neviem odkial mas ze ti niekto namontuje plyn neoficialne.
Musis mat nalepku od firmi, ktora ti to montuje, inac ti nenatankuju a musis mat oficialne kazdy rok urobenu prehliadku (tak ako sa robi technicka kontrola) a mat o tom doklad lebo dlho by si nejazdil keby ta zastavili policajti.

S týmto veľmi nesúhlasím. Na pumpe ti natankujú do hocičoho..tam nikto neskúma či máš legálny splynovač alebo nelegálny. Jediná nálepka, ktorú musíš mať je na zadnom okne doteraz žltý kruh s čiernym nápisom LPG a od 1.1.2009 to treba vymeniť za zelený kosoštvorec s bielym nápisom LPG.

Čo sa legislatívy týka..pozri tu: http://www.zdruzenie-lpg.sk/

Hromadne schválené vozidlá na prestavbu na LPG sú tu: http://www.brc.sk/Schvalene_vozidla_1.htm

Prerobiť ti dokážu na SR hociaké auto na LPG..problém nástava však pri zápise do techničáku. Hromadne schválené zapíšeš na počkanie. Ostatné pozri popis na stránke zdruzenie-lpg.
kajasla
20.09.08,19:17
Ja mam s autom na plyn zle skusenosti. Mala som Daewo. Vsetko som mala oficialne aj v technickom. Plyn som si dala namontovat na zaklade dobrych referencii . Môj dobry pocit vydrzal do doby , ked som si zasla do servisu na vymenu oleja. Tam mi servisny technik pekne vysvetlil aku sprostost som urobila, ze auto na benzim nema prispôsobene ventili na splynovač. Ze v motore vznikaju velke tlaky,a prve co mi odide bude tesnenie pod hlavou a potom.............A presne tak aj bolo. Na plyne som najazdila 150 000km. Co som usetrila na benzin , to som vrazila do oprav. Takze ja by som radila , ak si chces dat namontovat plyn napr.do skody fabia , informuj sa v servise skody. Ake oni maju referencie. Kazdy servis ma skolenych mechanikov a urcite maju bohate skusenosti aj s autami na plyn. Nie som jedina co nema dobre skusenosti s plynovym autom, osobne poznam pripadov ako ja viacej. Skoda len, ze som to nevedela pred tym ,ako som si splynovač dala za 25 000sk namontovat.
pavlicko
25.09.08,17:30
Ja by som si to tiez nedaval
mladymuz
25.09.08,17:42
tiez by som si nedaval plyn do auta. Cisty efekt z plynu nie je taky ako sa zda porovnanim jednotkovej ceny.
Auto ma mensi vykon a vyssiu spotrebu. Ak chce clovek mat mensi vykon, tak si kupi mensi benzinovy motor.
Na zahranicnych a hlavne novsich znackach aut su prilis drahe nahradne diely do motora aby som si ho znicil plynom.
JurajO
27.09.08,06:54
Škoda - nie je problém. Ešte nejaké Daewoo a viac takmer nič nemá na Slovensku schválené typové skúšky. Na Slovensku je to tak...

Situácia je také, že inde vo svete tie typové skúšky sú uznané, ale na Slovensku nie. V servise ti to namontujú hoci aj na traktor, ale individuálne schvaľovanie ťa bude stáť viac, ako zaplatíš v servise. Najzaujímavejšie na tom je to, že ak dovezieš auto s LPG, v pohode ti ho zapíšu... Mám Fiat a chcel som LPG, poradili mi, aby som ho dal prepísať na české značky, na Morave spravil LPG a prepísal naspäť na Slovensko. Nie je to choré?

Takto sa na Slovensku rieši ekológia - LPG má okrem iných výhod takmer nulové emisie.
Stavros7235
28.12.08,18:57
Zdravím. Sú vianoce 2008 a ja na ne fakt nikdy nezabudnem. Dňa 10.12.08 som si kupil ojazdene Seat Toledo 1.6 prerobene na LPG. Dňa 25.12.08 pri štartovaní veľká rana pod prednou kapotou následne vznietenie a už som sa iby pozeral ako celých tých Xxxstotisíc horí a horí až dohorelo...Nikdy ale nikdy si už nekúpim auto na LPG NIKDY !!! Mal som šťastie že to dopadlo takto...deň predtým som tankoval a v kufri bolo 60L plynu....Takže je na zváženie či tých pár či už tisíc alebo desiatoktisíc korún čo ušetríte stojí za to !!! Na aute bola začiatkom októbra 08 vykonaná revízia na LPG !!!:mad::mee:
Marioo
31.12.08,05:11
A čo takto kúpiť naftový motor kedže veľa cestujete? Taká Škoda Octavia 1.9 má spotrebu 4.5 - 5l / 100km.
ireneaos
25.10.09,17:30
Kedže aj ja premýšľam o splynovači do mojej Opel Astry H 1,4, chcem oživiť túto tému a poprosil by som o vaše názory na túto vec.
Zarazil ma príspevok Stavrosa7235, že mu vraj zhorelo auto od plynu.
Vraj teraz už tie spynovače sú na inej úrovni ako tie klasické lovata. Teraz sa dávajú viacbodové sekvenčné vstrekovanie. Ja by som to chcel dať robiť p. Frančákovi do Korejoviec v okrese Svidník, keďže to tam nemám ďaleko a tá firma má aj nejaký certifikát od ministerstva. Má s tým niekto nejaké skúsenosti?
Privítam každú radu, aby som sa mohol správne rozhodnúť.
Ďakujem
ireneaos
26.10.09,08:57
nikto neporadí?
Laco-monter
08.11.09,14:40
Ahoj ireneaus, ja mám na svojom Espere namontovaný plyn už viac ako 2 roky
a nabehal som viac ako 70 tisíc km.
Bežne ČR, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, bol som aj v Rumunsku aj v Bulharsku.Vždy na plyn . Namontovaný mám systém LOVATO od maleho šikovného mechanika v Brezne, má malý servis a montuje LPG oficialne,zabudol som ako sa volá, ale tu je na neho číslo 0905 257570.
Spoľahlivosť LOVATO hodnotím na 98%, mal som len 2 poruchy,jedna bola keď som oškrel spodok a na drotiku sa porušila izolácia,drotik zoxidoval a nespínalo rele vzadu na nadrži plynu,druha porucha bola keď odišlo relé prepínania benzin-plyn,ale je to zanedbatelna položka okolo 7€.
Čo sa týka motorov Daewoo,to sú vlastne motory Opel a tie dobre znášajú prevádzku na LPG,mal by si dodržať 2 podmienky, kvalitny olej v motore ,ja používam plne synteticky 5W-40 ,najlepšie sa mi osvedčil olej VAT Syn-Gold,dalej sviečky z teplejšou iskrou určené pre LPG mne vyhovujú NGK
Teda doporučujem zavolať tomuto mechanikovi a dohodnuť sa ,cena za montáž bude určite viac ako 1000€,merať túto cestu odporúčam,nedávaj auto do servisu nejakým lajdákom,čo ti to odserú a odvedú nekvalitnú prácu.Najlepšie je keď ti prácu robí majiteľ servisu,ten má zaujem si udržať dobré meno, ten čo ti dávam na neho kontakt je naozaj spoľahlivý.
Napíš ako si dopadol .Ahoj ja ti držím palce, Ja som tiež "rusnák" z Medzilaboriec. Micnoho zdorovja Tobi.
Laco-monter
08.11.09,15:25
Ahoj ireneaus, tu je ešte jedna info pre Teba,

jeden manik si dal namontovať sekvenčne vstrekovanie plynu do noveho Golfa VI (!) :o)))


V článku doporučuje pre montáž LPG sa obrátiť na ing.Foltina zo servisu Flavia pri Carrefoure v KE.

Čau .
Laco-monter
08.11.09,17:25
Čau ireneaus, to som zase ja Laco-monter,trochu som pogooglil a našiel som aj toho p.Frančáka z Korejoviec, sú na neho dobré referencie na stránke autobazar.eu doporučujú ho zákazníci aj ceny má dobre.

Tak čau.
Kstefan
15.11.09,04:01
Ahoj mam vazny problem hned s dvoma typmi aut, ide o Alfa Romeo 146 boxer a daewoo nubira 1,6. Obe auta maju uz namontovane splynovace a ich problem je takmer rovnaky, no netyka sa plynu ,ale benzinu. Po nastartovani, ked este motor bezi na benzin je problem dostat ho do vyssich otacok, motor dusi a az posustavnom slapani na plyn, je mozne dostat ho do otacok, kedy prepne na plyn.Problem je aj v tom ze pocas chodu na benzin striela aj do sacieho potrubia a nakoniec po zohriati motora je obcas nemozne motor nastartovat, vobec neodpali ako by bol bez iskri. Na alfe som vymenil palivovi filter, skontroloval podtlaky, vycistil sacie potrubie aj zo skrtiacou klapkou, no uz som skusil mozne aj nemozne co som vedel , ale bez vysledku. Velmi pekne vas prosim, kto ma nejaku skusenost s niecim podobnym poradte mi. Ak by bolo treba tipy splynovacov, napisem.Viem ze problem je s benzinom nie plynom no domnievam sa, ze problem suvisi s plynom.Dakujem za akukolvek radu. s pozdravom LL.
Laco-monter
28.11.09,19:50
poznám jedneho šikovného mechanika, čo sa zaoberá autami Daewoo odkedy sa začali,dovážať na Slovensko.

Volá sa Štefan, je zo ZV a tu je číslo naňho 0903 680 190
rieši aj plyn a sám jazdí tiež na Daewoo z pohonom LPG.
Letko
28.02.12,05:22
Otázka ohľadom LPG.

Svieti mi kontrolka výfukového systému, presnejšie Lambda sonda. (začalo to po výmene rozvodov a splyňovač mal vtedy okolo 20 000 km). Montážnik LPG mi upravil mapu (na benzíne bola hodnota 8 a plyne 12, tak to vyrovnal na 8 a 8) a kontrolka zhasla. Po cca 150 km sa opäť rozsvietila. Máte s tým niekto skúsenosti? Ide o Golf V.

Ďakujem :)
Indeed
28.02.12,05:32
Ide o kontrolku "check motora" , mne pri jazde na plyn svieti tiež a znamená to,že motor má chudobnú zmes,

pretože RJ motora a jej mapy su programované na spaľovanie benzínu, nie plynu.

Spaĺovanie plynu je kompromisom, ktorý však motor nepoškodzuje, za predpokladu,

že je v ňom použitý kvalitný motorový olej.

S kontrolkou sa netrápim, menil som aj lambda sondu,lebo odišla a check motora svieti rovnako ako predtým,

pri jazde na benzín nesvieti.

Najlepšia spotreba plynu 7,8 l/100 km v lete , teraz v zime bežne 9-10 litrov , motor DAEWOO 1500 ccm 16 V.

Dodávam, že jazdím z "ťažkou nohou" , jednoducho milujem ten zvuk pri 4 500 - 5 500 rpm.
Letko
28.02.12,05:39
Mne nesvieti "check motora" - to je v mojom aute iná kontrolka. Mám ešte osobitnú kontrolku "výfukový systém" a na počítači napísalo Lambda sonda. Lenže na benzíne zhasla až po niekoľko sto kilometroch.

On mi v mape menil aj údaj z čísla 12 na číslo 8.
Indeed
28.02.12,07:27
Ja som na" plyne" najazdil 130 000 km (!)

a vobec ma netrapila nejaka kontrolka, ide tu o to, čo som písal vyššie, že auta boli konštruované na spaľovanie benzínu,

preto treba vyladiť systém na optimum výkon-optimum spotreba ,

ak ide auto ako má,tak s kontrolkami by som sa netrapil,

lebo sa može stať,že vyladíš kontrolku tak aby nesvietila a spotreba plynu bude 12 litre/100 km

a potom sa učel montáže splyňovača nejak vytratí....
Letko
28.02.12,07:36
Teraz som volal servisákovi a povedal, že kľudne môžem jazdiť s tou rozsvietenou kontrolkou. Keby som to chcel opraviť, mám taktúto možnosť:
1. vymeniť vstrekovače (50€)
2. no ak by ani to nepomohlo, tak chyba je v lambda sonde.

Takže ostanem jazdiť so zasvietenou kontrolkou :)
vulxy
29.02.12,21:54
jazdim na plyn(fabia1,2 htp) a mne to svieti tiez ,servisak mi povedal ze to je v pohode ,vraj ide o to ze raz za cas si palubny pocitac skontroluje udaje na lambde a ked tam je velky rordiel tato hlasi ako chybu.uvediem priklad:
nastartujem auto na benzin ked sa zohreje motor na 40 to prepne na plyn takze na benzin mam emisiu neviem cca xy ,u plynu je to 0,je tam velky rozdiel to znamena chyba.ked jazdim len na benzin tak po urcitom case samo zhasne.
Letko
01.03.12,04:12
Práveže mne to začalo svietiť po veľa kilometroch, cca po 20 000 km, preto je mi to divné, že to nezačalo hneď po namontovaní splyňovača.
vulxy
08.03.12,18:07
moze sa to rozladit,oni ti v nastavia pri montazi dobre ale sa to rozhega a treba to znova naladit,prave tie zaciatky su horsie potom sa to akoze zabeha...
ernest60
02.10.13,11:36
Dal som si pred pár rokmi nainštalovať plyn do Škoda Fábie . Asi mesiac pohoda potom to začalo. Pravidelné kontroly servise v Pezinku, u nemenovaného pána na Cajlanskej ulici . Len vyťahoval peniaze . Stále mi svietila chyba motora čo mi zdôvodnil zlým palivom Po roku ma pravidelne presviedčal o nutnosti výmeny splynovačov, ktoré odôvodňoval nízkymi tlakmi . Mimochodom výmena u tohto pána stála viac ako 400 € čo po obehaní pár opravovní mi bolo povedané, že splynovače stoja cca 120 € Takže som odmietol výmenu, na čo mi pán zatelefonoval , že on to už nebude opravovať a žiadal, aby som si pre auto prišiel. Od toho dňa auto nebolo v poriadku, nakoľko jeho zásahy boli adekvátne ,povolené sk pásky rozhodené tlaky splynovača a podobné sabotáže som počúval zo servisov ešte dlho : Takže páni, ak chcete mať problémy, hor sa do Pezinka na Cajlanskú. Ešte jedna poznámka . Sú samozrejme aj montáže splynovačov, ktoré tieto problémy nemajú. Zase nechcem hádzať všetkých do jedného koša. Mam teraz LPG, ktoré je v pohode a elegantne urobený. Len som sa chcel podeliť o moju skúsenosť s konkrétnym servisom.
Indeed
05.10.13,07:47
VŠETKÝM čo majú namontované LPG :

AK auto jazdí normálne, tak netreba do neho šprtať !!!!!

žiadne "preventívne" výmeny filtrov , splyňovačov, trysiek a pod.

Tam sa nemá čo pokaziť !

System musí fungovať BEZ PORUCHY niekoľko rokov v kuse,

ak je pri montáži správne nastavený a vyladený.
vulxy
05.10.13,11:12
Práveže mne to začalo svietiť po veľa kilometroch, cca po 20 000 km, preto je mi to divné, že to nezačalo hneď po namontovaní splyňovača.
tak to pravdepodobne "kat" v prdeli....ked mas stastie ta to bude "lambda"....ale tie veci su zbytocne na aute ,ja ich potrebujem raz za dva roky pri STK a to sa uz nejako udela :) riesit sa to da... a to ze prelepis kontrolku ciernou (kvoli pozadiu)paskou :)
willma
02.11.13,13:50
pár rád k téme a tlačivá na stiahnutie sú na stránke ***** čo keby si už prestal s reklamou???