fero000
16.09.08,13:28
Rad by som sa opytal ako sa postupuje pri vzniku firmy v pripade, ze ju chceme zalozit az po urcitom prieskumu trhu. To znamena nemame nafoteny material, ktory chceme predavat nemame ani ziadnu maketu, ktorou by sme dokazali ukazat kvalitu nasich vyrobkov, no i napriek tomu si chceme spravit prisekum trhu. Je dost tazke oslovit odberatela pokial firma nema nic rukolapne. Nechceme sa pustat do nicoho dopredu pokial nebudeme mat ten prieskum na druhej strane, ale tazko ziskame odpovede od nasich potencialnych odberatelov, kedze zatial nemame co ukazat a nemaju si nas ako overit kedze chceme vzniknut az na zaklade toho prieskumu. Viem, ze podnikanie je riziko a kto ho nepodstupi nic neziska, ale v nasom pripade je tento prieskum dost potrebny. Existuje teda nejaky navod? Ako sa to vacsinou riesi? Dakujem
misomiso
16.09.08,11:37
Myslim, ze existuju dve moznosti.

1. poveris tym nejaku (pokial mozno velku a renomovanu) full servisovu reklamnu agenturu.

2. vykasles sa na prieskum a risknes to.

Ten prieskum cez agenturu nebude lacny spas. Navyse tazko odkontrolujes, ci ti predlozili naozaj seriozny prieskum, alebo hausnumera (co sa moze kludne stat aj v pripade renomovanej agentury, tazko spoliehat na nejake zaruky).

Tazko povedat nieco blizsie, ked neviem, co chcete ponukat a aky by bol ten prieskum narocny. Za sociku jeden znamy dostal napad vyrabat v garazi na cierno francuzske postele (pretoze v podstate nic nebolo na trhu). Isiel do Pravdy (vtedy jedine noviny s inzertnou prilohou), a dal tam sa 100 Csk inzerat: "Predam francuzsku postel, tel:..." Zacali mu ludia volat, tak isiel do Drevony, nakupil latovku a v ten vecer uz makal.:)
fero000
16.09.08,13:05
no super som sa pobavil ked som cital ten priklad... kiez by to bolo tak jednoduche... Dik
Agenturu oslovovat v tejto veci nebudeme lebo peniaze na nu mozme rovno vrazit do obchodu a risknut to.. to by bolo teda v nasom pripade vyhodenie penazi..
Filip Glasa
16.09.08,14:03
vyrobenie prezentačných materiálov a fotenie bude stáť nanajvýš desaťtisíce korún. Podľa toho o čo ide, by to išlo možno aj v tisícoch. Tonie je ža taký veľký risk a bude asi aj lacnejši ako prieskum od agentúry.
misomiso
16.09.08,14:26
vyrobenie prezentačných materiálov a fotenie bude stáť nanajvýš desaťtisíce korún. Podľa toho o čo ide, by to išlo možno aj v tisícoch. Tonie je ža taký veľký risk a bude asi aj lacnejši ako prieskum od agentúry.

Ale co to ma spolocne s prieskumom trhu?
ANNA
16.09.08,14:46
Zostavte dotazník s pár otázkami a rozpošlite potencionálnym odberateľom. Po vyhodnotení dotazníka zistíte či sa vôbec púšťať do podnikania v takom obore. Dôležitá je správna formulácia otázok. Otázky by mali byť uzavreté, napr. áno, asi áno, asi nie, nie.
Meggie32
16.09.08,15:06
Ja by som najskôr zistila, či sa vo vašom okolí (resp. v regione, kde chcete svoje produkty ponúkať) zistila, či sa také produkty už nachádzajú... je napr. ťažké až zbytočné otvoriť 26 obchod s kvetmi na tej istej ulici... :-) Prajem veľa šťastia v podnikaní :-)
misomiso
16.09.08,15:31
Zostavte dotazník s pár otázkami a rozpošlite potencionálnym odberateľom. Po vyhodnotení dotazníka zistíte či sa vôbec púšťať do podnikania v takom obore. Dôležitá je správna formulácia otázok. Otázky by mali byť uzavreté, napr. áno, asi áno, asi nie, nie.

Ty by si sa zdrziavala vyplnanim nejakeho dotaznika, firme, ktora este ani neexistuje?
misomiso
16.09.08,15:35
Ja by som najskôr zistila, či sa vo vašom okolí (resp. v regione, kde chcete svoje produkty ponúkať) zistila, či sa také produkty už nachádzajú... je napr. ťažké až zbytočné otvoriť 26 obchod s kvetmi na tej istej ulici... :-) Prajem veľa šťastia v podnikaní :-)

Su dva pristupy.

1. otvorit obchod co najdalej od konkurencie

2. otvorit obchod hned vedla najnavstevovanejsieho obchodu konkurencie.

Ten druhy ma mnohe vyhody a dokaze usetrit kopu penazi za reklamu (ktoru ti de facto plati konkurencia). Preto mozete najst v mnohych mestach zlate ulicky, ulice s elektronikou (napr. Akihabara v Tokiu) a pod. V Bratislave v mesta su iba 3 obchody s hudobnymi nastrojmi, ale vsetky su na jednej ulici do 40metrov od seba.
Meggie32
16.09.08,15:56
Ty by si sa zdrziavala vyplnanim nejakeho dotaznika, firme, ktora este ani neexistuje?

Súhlasím. Prieskum trhu nie je o tom, ale o tom, či sa rovnaké produkty už predávajú a v akých cenách - následne si prepočítať, či som schopný(á) predávať ich lacnejšie, resp. viem, inak zaistiť ich predajnosť - napr. lepšie služby a pod.
Filip Glasa
16.09.08,17:21
nemame nafoteny material, ktory chceme predavat nemame ani ziadnu maketu


Je dost tazke oslovit odberatela pokial firma nema nic rukolapne.

vyrobiť si tieto veci nie je nákladné a rozhodne to má väčší význam ako prieskum od agentúry.
misomiso
16.09.08,18:38
vyrobiť si tieto veci nie je nákladné a rozhodne to má väčší význam ako prieskum od agentúry.

Lenze prieskum trhu v tomto pripade ma sluzit k tomu, aby sa zistilo, ci sa vobec oplati investovat do takychto veci. A vobec neplati, ze to nie je nakladne. Ja som sa tiez spociatku domnieval, ze staci naxeroxovat nejake info spravene na PC typu Liptovsko, Gemersko alebo ako letak do Lidla. Ked ale predavas co i len trocha kvalitnejsi tovar, tak tym zakaznikov iba odradis.

Dostal som teda pekne po nose, par ludi mi povedalo, ze toto nie je cesta, uvedomil som si, ze maju pravdu a dnes investujeme do tychto veci podstatnu cast nasho obratu. Vysledkom toho je, ze ked sa zjavim napr. v USA na veltrhu, tak sa ludia vacsinou cuduju, ze kdeze je to Slovensko, ked o nom v zivote nepoculi ked tam vyrabaju take spickove produkty (pritom drzia v ruke iba nas katalog :)). Keby nie toho, tak by sme asi tazko mohli predavat vo vsetkych rozvinutych krajinach. A nemyslim si, ze Slovak doma to dnes uz vnima inak. Mne do schranky denne pride pol kila salatov, tak to ma musi nieco naozaj extra zaujat, aby som to rovno neprelozil do kontajnera...
Filip Glasa
16.09.08,18:49
Kvalitné prezentačné materiály si robíme vo vlastnej réžii vrátane profi nafotenia, grafiky, tlače a rozhodne za to nedávame státisíce. Záleží samozrejme na rozsahu, ale na začiatok sa s niekoľko tisícmi či desaťtisícmi dá niečo urobiť.
S tým už viem osloviť potenciálnych odberateľov. Prinajhoršom stratím tých cca 20 000 za brožúry či prehľadový katalóg. To sa mi nezdá ako veľmi veľká strata.
misomiso
16.09.08,19:08
no super som sa pobavil ked som cital ten priklad... kiez by to bolo tak jednoduche... Dik
Agenturu oslovovat v tejto veci nebudeme lebo peniaze na nu mozme rovno vrazit do obchodu a risknut to.. to by bolo teda v nasom pripade vyhodenie penazi..

My sme nemali sancu robit nejaky prieskum, v nasom pripade nebol nikto, kto by ho bol schopny spravit. Musel som sa spolahnut na svoj usudok a som rad, ze ma to neodradilo. Na druhej strane som bol tiez ciastocne naivny, pretoze v prvotnom odhade som nezohladnil polovicu nakladov. Inymi slovami - kym sme zacali to vyzeralo ako bomba projekt s vysokym vynosom, a v praxi to pristalo na urovni, ze zijeme a s vynalozenim vsetkej namahy a vydatnou pomocou Bozou sa pomaly, ale velmi pomaly, (pod neustalym stresom) rozvijame. No ale co uz - to aby sme sa nenudili.
fero000
17.09.08,10:45
Vopred dakujem za skvelu diskusiu..
Chcem len trochu viac priblizit nas problem. To co chceme vyrabat je postavene na zalozeni nejakej vyrobne plus zamestnania nejakych ludi a podobne.. proste ide o to, ze ak mi niekto odpise na mail, ktory sa tyka prieskumu, ze by rad videl fotky, zial ja mu ich nemozem dat, lebo kvoli jednemu kusu by som musel spravit komplet celu vyrobnu. Cize mozem to len opisat popripade som rozmyslal o prevedeni ako navrh - nakres v grafickom programe. Ci to ale niekto bude brat ako vieryhodne a ci potom aj prieskum bude za nieco stat neviem. Prva odpoved, ktora mi prisla bola ... rad by som videl fotky... .
misomiso
17.09.08,11:07
Vopred dakujem za skvelu diskusiu..
Chcem len trochu viac priblizit nas problem. To co chceme vyrabat je postavene na zalozeni nejakej vyrobne plus zamestnania nejakych ludi a podobne.. proste ide o to, ze ak mi niekto odpise na mail, ktory sa tyka prieskumu, ze by rad videl fotky, zial ja mu ich nemozem dat, lebo kvoli jednemu kusu by som musel spravit komplet celu vyrobnu. Cize mozem to len opisat popripade som rozmyslal o prevedeni ako navrh - nakres v grafickom programe. Ci to ale niekto bude brat ako vieryhodne a ci potom aj prieskum bude za nieco stat neviem. Prva odpoved, ktora mi prisla bola ... rad by som videl fotky... .

Samozrejme, ze to nemozes maskovat a vierohodne to urcite nebude. Ja som pred par rokmi zalozil to iste - vyrobnu firmu. Ani som neuvazoval o tom, ze by som zacal nieco ponukat, dokial to nebolo na svete, poriedne odskusane, zabalene v originalnom obale, este aj s ciarovym kodom. To je uplny zaklad.

Tu dilemu, ci investovat alebo nie som mal tiez. Jednoducho si musis vediet sam odhadnut, kto a co uz v tejto oblasti ponuka, za kolko to ponuka, a ako to ponuka. Musis vediet, v akej kvalite by ste to vedeli ponuknut vy, za aku cenu, pripadne aku pridanu hodnotu by ste tomu vedeli dat. Musis si zistit najma ake su bezne rabaty pre obchodnikov, ak si to nebudete predavat sami koncovym uzivatelom. Potom musis ratat s tym, ze ty im budes (obchodnikom) musiet ponuknut este vacsiu marzu, aby sa s tebou vobec bavili. Plus musis mat vyrieseny marketing, ktory zacina navrhom vyrobku a konci niekde reklamou, ale pozor - dnes je reklama draha a malo ucinna, preto tie najlepsie marketingove strategie sa zaobidu bez reklamy.

Ked ti toto vsetko vyjde, este ten den zacni makat. Pravdepodobne ta potom caka niekolko mesiacov alebo rokov tvrdej prace a zhanania penazi, kym zacnu nabiehat prve platby na ucet. Drzim palce !!
kukučka
17.09.08,11:17
Vopred dakujem za skvelu diskusiu..
.


mimotemy takúto vetu tu vidím prvýkrát, veľmi ti držím palce :)