pkoppal@ukf.sk
16.09.08,14:18
Dobrý deň,
zaujímalo by ma, do akého veku má rodič povinnosť platiť súdom stanovené výživné na plnoleté dieťa( v zákone nie je zmienka o vekovej hranici).
V konkrétnom prípade dieťa dosiahlo vek 25 rokov( v r. 2008 dosiahne 26 rokov) a presiahlo štandartnú dobu štúdia v študovanom odbore .
V prípade, že rodiš nie je povinný prispievať na výživné,je možné prestať platiť výživné bez návrhu na príslušnom súde? Je možné domáhať sa prípadných preplatkov z dôvodu zániku povinnosti platenia výživného?
Chobot
16.09.08,12:23
Dobrý deň,
zaujímalo by ma, do akého veku má rodič povinnosť platiť súdom stanovené výživné na plnoleté dieťa( v zákone nie je zmienka o vekovej hranici).
V konkrétnom prípade dieťa dosiahlo vek 25 rokov( v r. 2008 dosiahne 26 rokov) a presiahlo štandartnú dobu štúdia v študovanom odbore .
V prípade, že rodiš nie je povinný prispievať na výživné,je možné prestať platiť výživné bez návrhu na príslušnom súde? Je možné domáhať sa prípadných preplatkov z dôvodu zániku povinnosti platenia výživného?

Pokiaľ sa nemýlim, tak jedine súd môže zrušiť povinnosť platiť výživné na dieťa. Takže musíš dať návrh na súd, zdôvodniť, že dieťa je plnoleté a pod. a preto žiadaš zrušiť povinnosť výživného. Ak ti súd vyhovie, nemusíš platiť. Ak nie (čo je tiež možné, keďže ešte študuje), tak budeš musieť platiť ďalej. TO nie je ako s detskými prídavkami - keby ste bola kompletná rodina a syn by študoval ako 30 ročný, tiež by si mu platil štúdium.
tuta
16.09.08,12:57
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Mimonicko
17.11.10,07:06
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

ak som to spravne pochopila znamena to ze aj ked skonci studiu a nema prijem rodic je aj nadalej povinny ho zivit?
buchač
17.11.10,09:11
ak som to spravne pochopila znamena to ze aj ked skonci studiu a nema prijem rodic je aj nadalej povinny ho zivit?


Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa.

Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
atď ..

ALE bič zvykne aj inak plieskať ...;)


Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

Takže mentorská poznámka...."nielen brať , požadovať , ale potom aj dávať , poskytovať .."

Klasické rozprávky
O troch grošoch
http://citajmedetom.pravda.sk/o-troch-grosoch-0g9-/sk-cklasicke.asp?c=A100111_112619_sk-cklasicke_p05
misoft
17.11.10,11:06
Mimonicko: prečítaj si http://moje.hnonline.sk/node/579 , možno tam tiež nájdeš odpoveď.
bubkoch
17.11.10,16:07
ak som to spravne pochopila znamena to ze aj ked skonci studiu a nema prijem rodic je aj nadalej povinny ho zivit?

nie, nepochopila si to spravne
to ci je dieta schopne samo sa zivit nema nic spolocne s tym, ci dieta ma prijem alebo nie ...
to ci je dieta schopne samo sa zivit posudzuje sud v konani o zrusenie vyzivneho,
prax je taka, ze ak dieta skoncilo skolu a nema zdravotne problemy, ktore by mu branili pracovat, tak sud vyzivovaciu povinnost zrusi bez ohladu na to ci dieta pracuje a ma prijem, alebo je na urade prace a pobera socialku
veronikasad
17.11.10,16:14
bubkoch, doplním jednu "maličkosť". Do 25 rokov žiadnu socialku nedostane, aj keď je evidovaný na úrade práce ... Je posudzovaný spoločne s rodičmi

A ak by predsa len chcel poberať dávku v hmotnej núdzi vo veku mladšom ako 25 rokov - musí mať stanovené výživné od obidvoch rodičov, ktoré sa považuje za príjem.
Flinstone
18.11.10,19:53
A ak by predsa len chcel poberať dávku v hmotnej núdzi vo veku mladšom ako 25 rokov - musí mať stanovené výživné od obidvoch rodičov, ktoré sa považuje za príjem.
ale súd výživné neurčí na dieťa ktoré je schopné sa živiť samo, len preto že nedostalo sociálku. Možno je to bludný kruh ale je to tak.