dobsony
16.09.08,17:12
Poberateľ starobného dôchodku ukončil živnosť k 30.6.2008. Terz do 30.9.2008 musí podať daňové priznanie. A teraz je moja otázka:
Mal príjem celkovo 32100,- sk. Musí podať DP ? alebo len oznámenie že nepodá DP, nakoľko nemal vyšší príjem ako 49248 ? / 98496,- : 2 /:confused:
Janurka
16.09.08,15:34
A prečo musí podať DP do 30.9.? Daňové priznanie sa podáva do 3 mesiacov po smrti daňovníka.
dobsony
16.09.08,16:14
Pozerala som zákon a našla som nasledovné . Keď živnosť je ukončené vtedy netreba apikovať nasled. zákon ?
Zákon o dani z príjmov :
§ 49
2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak: prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.
6 ) Ak zaniká daňovník bez livkidácie, je daňovník alebo jeho právny nástupca povinný podať daňové priznanie v lehote uvedenej v odseku 2 počítanej od jeho zrušenia za časť zdaňovacieho obdobia, ktorá sa končí dňom jeho zrušenia. Majetok a záväzky vzniknuté odo dňa zrušenia daňovníka bez lividácie do dňa jeho zániku sú súčasťou majetku jeho právneho nástupcu.

:confused::confused:
Zoltán Kovács
16.09.08,16:16
Pozerala som zákon a našla som nasledovné . Keď živnosť je ukončené vtedy netreba apikovať nasled. zákon ?
Zákon o dani z príjmov :
§ 49
2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak: prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.
6 ) Ak zaniká daňovník bez livkidácie, je daňovník alebo jeho právny nástupca povinný podať daňové priznanie v lehote uvedenej v odseku 2 počítanej od jeho zrušenia za časť zdaňovacieho obdobia, ktorá sa končí dňom jeho zrušenia. Majetok a záväzky vzniknuté odo dňa zrušenia daňovníka bez lividácie do dňa jeho zániku sú súčasťou majetku jeho právneho nástupcu.

:confused::confused:

Pozor daňovník nezanikol. Pri szčo zánik daňovníka sa rovná smrťou daňovníka. (Viem morbídne vysvetlenie, ale je to tak).
Anja111
16.09.08,16:20
... a do konca roka môže mať ešte ďalšie zdaniteľné príjmy, ktoré bude povinný uviesť v DP.
dobsony
16.09.08,16:22
takže to znamená že nemusí teraz podávať DP ? To je ešte lepšie. Ináč mu hovorili na DU, že do konca septembra musí podať Dp za obdobie dokedy mal živnosť !
Zoltán Kovács
16.09.08,16:27
takže to znamená že nemusí teraz podávať DP ? To je ešte lepšie. Ináč mu hovorili na DU, že do konca septembra musí podať Dp za obdobie dokedy mal živnosť !

S prepáčením ale je to blbosť, alebo ďalšia "perlička" tety z DÚ. Ak by podal DP do konca septembra, tak čo by spravil s zdaniteľnými príjmami, ktoré by mal v období 10-12/2008?
Janurka
16.09.08,16:29
Hrubo vyznačené hovorí o zániku bez likvidácie a právnom nástupcovi. Pri ukončení činnosti je potrebné sa riadiť § 17 odst. 8 pís. a/.
dobsony
16.09.08,16:39
Ináč neviem potom prečo hovoria ľudom také "veci", a pomiešajú aj naše hlavy. A môžeme pátrať po zákonoch, alebo sú zvedavý ako poznáme zákony ? Je to skúška ?
Zoltán Kovács
16.09.08,16:46
Ináč neviem potom prečo hovoria ľudom také "veci", a pomiešajú aj naše hlavy. A môžeme pátrať po zákonoch, alebo sú zvedavý ako poznáme zákony ? Je to skúška ?

Nie je to skúška, ale nevedomosť tetušky na DÚ.
dobsony
16.09.08,17:56
Ďakujem, takže teraz nemusím DP vyplniť.
Bude tešiť aj klient, že teraz nemusí zaplatiť daň.:)