vandaniels
16.09.08,17:40
dobry den..poradte mi prosim ako postupovat a ci sa smiem niekde stazovat ci odvolat..
som SZCO - ambulantny predaj.. predavam na roznych akciach, jarmokoch, vystavach i trhovych miestach..
Raz som predaval na jednom trhovisku..prisiel ma navstivit kamarat, ktory siel okolo.. chvilu sme sa rozpravali a vtom prisli dvaja pani s inspektoratu prace..vypytali si doklady, ale od oboch z nas..udaje si zapisali a kamarata brali ako zamestnanca...aj ked sme im obaja tvrdili, ze u mna vo firme nepracuje..a teraz mi hrozi 20.000 za nelegalne zamestnavanie...ako mozem niekoho nelegalne zamestnavat, ked ho nezamestnavam?? ..chcu odomna jeho pracovnu zmluvu a doklad o prihlasenie do SP..kde sa prosim mozem obratit? ..ved je to samozrejma hlupost..mozem sa odvolavat donekonecna az tym nieco ziskam??
prosim poradte mi niekto..nemam vela casu uz..
Dakujem.
vandaniels
16.09.08,15:44
..a este doplnim..kamarat je studentom VS..
a otazka...je nelegalne zamestnavanie aj to, ak mi niekto ochotne pomoze a nedostane za to odmenu?
Dakujem
Aljok
16.09.08,16:44
Zákon presne definuje kto Ti môže pomáhať a nebude to nelegálne zamestnanie...
Citát zo zákona nájdeš tu: http://www.porada.sk/762041-post29.html
veronikasad
16.09.08,17:25
..a este doplnim..kamarat je studentom VS..
a otazka...je nelegalne zamestnavanie aj to, ak mi niekto ochotne pomoze a nedostane za to odmenu?
Dakujem
Ak inšpektori videli kamaráta za pultom "oprávnene" ho podľa zákona o nelegálnej práci považovali za zamestnanca. Aby si sa vyhol takýmto problémom, treba kamaráta-študenta prihlásiť v SP ako dohodára /dohoda o brig.práci študenta, ak je študentom denného štúdia/. Tento zákon nerieši vyplácanie odmeny, ale výkon práce ...
arizona
16.09.08,18:10
dobry den..poradte mi prosim ako postupovat a ci sa smiem niekde stazovat ci odvolat..
som SZCO - ambulantny predaj.. predavam na roznych akciach, jarmokoch, vystavach i trhovych miestach..
Raz som predaval na jednom trhovisku..prisiel ma navstivit kamarat, ktory siel okolo.. chvilu sme sa rozpravali a vtom prisli dvaja pani s inspektoratu prace..vypytali si doklady, ale od oboch z nas..udaje si zapisali a kamarata brali ako zamestnanca...aj ked sme im obaja tvrdili, ze u mna vo firme nepracuje..a teraz mi hrozi 20.000 za nelegalne zamestnavanie...ako mozem niekoho nelegalne zamestnavat, ked ho nezamestnavam?? ..chcu odomna jeho pracovnu zmluvu a doklad o prihlasenie do SP..kde sa prosim mozem obratit? ..ved je to samozrejma hlupost..mozem sa odvolavat donekonecna az tym nieco ziskam??
prosim poradte mi niekto..nemam vela casu uz..
Dakujem.


..a este doplnim..kamarat je studentom VS..
a otazka...je nelegalne zamestnavanie aj to, ak mi niekto ochotne pomoze a nedostane za to odmenu?
Dakujem

vandaniels, v Tvojich príspevkoch si trochu protirečíš:confused:

1, podľa prvého príspevku to vypadá, že šiel okolo, zastavil sa (na opačnej strane pultu) a rozprávali ste sa. V tom prípade namala kontrola právo pýtať od neho ani doklady
2, v druhom prípade píšeš , že Ti pomáhal(pravdepodobne dnu v stánku,na "území" zamestanca.)

"to je kamarád,iba mi zdarma pomáha"- to je veta, ktorú zamestanaci inšpektorátu práce počúvajú denne.Asi najčastejšia "výhovorka"...
Takže dokazovanie budeš mať ozaj ťažké.
V budúcnosti v prípade potreby vypracuj radšej kámošovi nejakú zmluvu,na pár hodín mesačne, alebo si ho drž za pultom.
vandaniels
17.09.08,08:12
..takto..: siel okolo..bol tam, zastavil sa..to je prva vec..nedosiel mi pomoct pracovat ani nic ine..proste len tam stal vedla mna, za pultom..nepohol ani prstom.
oznacili ho ako za zamestnanca...
ved predsa, keby som bol na nakupoch v tescu, a vidim na zemi padnuty rozok, zvihnem ho a vratim na miesto, stavam sa zamestnancom????
ta druha vec bolo len informativna..keby som nahodou potreboval..
dik..
veronikasad
17.09.08,08:17
..takto..: siel okolo..bol tam, zastavil sa..to je prva vec..nedosiel mi pomoct pracovat ani nic ine..proste len tam stal vedla mna, za pultom..nepohol ani prstom.
oznacili ho ako za zamestnanca...
ved predsa, keby som bol na nakupoch v tescu, a vidim na zemi padnuty rozok, zvihnem ho a vratim na miesto, stavam sa zamestnancom????
ta druha vec bolo len informativna..keby som nahodou potreboval..
dik..
Môžeš skúsiť podať odvolanie voči rozhodnutiu IP, v ktorom napíšeš to, čo si uviedol v tomto príspevku. Ale veľkú šancu na úspech ti nedávam, hlavne ak sa to stalo na trhovisku ...