Dangi
16.09.08,22:25
dobry den

potrebujem poradit, ako spravne postupovat.
17.10.2008 mi konci RD s 1. dietatom,kedze som uz tehotna na rizikovom tehotenstve, mam odovzdat zamestnavatelovi PN od uvedeneho datumu? Termin druheho porodu je 18.4.2009 - ako to bude s nastupom na druhu MD?
Ako budu ratat vysku MD pri druhom tehotenstve? A aky mam narok na RD v buduci rok?

Vsetko je komplikovane aj tym, ze PN je v cudzom jazyku a na SK nemam zdrav. a soc. poistenie, i ked stale prac. pomer a trvaly pobyt.

Dakujem za pomoc
Dari
brčko
17.09.08,07:12
dobry den

potrebujem poradit, ako spravne postupovat.
17.10.2008 mi konci RD s 1. dietatom,kedze som uz tehotna na rizikovom tehotenstve, mam odovzdat zamestnavatelovi PN od uvedeneho datumu? Termin druheho porodu je 18.4.2009 - ako to bude s nastupom na druhu MD?
Ako budu ratat vysku MD pri druhom tehotenstve? A aky mam narok na RD v buduci rok?

Vsetko je komplikovane aj tym, ze PN je v cudzom jazyku a na SK nemam zdrav. a soc. poistenie, i ked stale prac. pomer a trvaly pobyt.

Dakujem za pomoc
Dari

si si istá???, že na SK nemáš:
- zdravotné poistenie ako zamestnanec a
- dôchodkové poistenie štátom ako osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov (ak si totiž nastupovala na prvú MD do 30.7.06, tak oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD a RD brala soc.poistovna ešte ako prihlášku. No a predpokladám odvtedy si už nepracovala=nebola dôchodkovo poistená ako zamestnanec)
- a tiež vlastne pre účely nároku "na materské" (nie nemocenské...) sa aj dni čerpania RD zamestnanca rátajú ako dni nem.poistenia počas trvania PP, aj ked odhláškou je toto poistenie prerušené. (vid § 49a zákon o sociálnom poistení

Totiž počas trvania prac.pomeru na SK a čerpania rodičovskej dovolenky t.j. prerušenia poist.v nezam., nemoc.poistenia a dôchodkového poistenia, by si aj tak vyššie uvedené poistenia mala mať.

NEvyznám sa však s kombináciou so zahraničím, takže súvislosti neviem. Predpokladám, že máš trvalý pobyt v SK (si to vlastne aj uviedla).
Čo ma tak napadá:
či môžeš predložiť tlačivo PN-ky z inej krajiny (predpokladám krajiny EU na štandardizovanom formulári E xxx) a uviesť ako miesto, kde sa budeš zdržiavať zahraničie. Tak isto aj tlačivo "žiadosť o materské", kde je podstatný údaj od lekára o pravdepodobnom termíne pôrodu a kde uvedieš dátum nástupu na MD (podla našich zákonov obvykle 6týždnov pred PTP, najskôr však 8týždnov pred). A tiež rodný list (predpokladám slovenský) budeš potrebovať predložiť do soc.poistovne z dôvodu poberania materského (a tiež pre dôchodkové poistenie, ak chceš byť poistená štátom odo dna pôrodu.) Toto by podla mna bolo vhodné zistiť priamo v soc.poistovni.

Napíšem ti môj názor ale bez zohladnenia toho zahraničia!!!
Ak tvoje dieťa dovrši dna 17.10.08 3roky a vlastne by si mala nastúpiť 18.10.08 do práce, tak dnom 17.10.08 by mali ukončiť v zamestnaní čerpanie RD. Takže PN-ka by mala začať najskôr 18.10.08, aby sa ti nestalo, že PN-ka začne počas prerušenia nem.poistenia. To by ti nárok na nemocenské nevznikol.

Ak tvoj PP na SK trvá (je dlhodobý), tak nemocenské by sa ti malo rátať z tzv. pravdepodobného denného vym.základu, t.j. jednej tridsatiny vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN (vzhladom na to, že v r.2007 predpokladám nemáš VZ pre nem.poistenie, inak by sa to rátalo z neho). Pravdepodobný vymeriavací základ (ale nie denný) uvedie mzdárka v potvrdení pre soc.poistovnu. (vid zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + § 57 ods.1 písm.a) + §57 ods.2 + § 53)

Na MD by si mala nastúpiť až v r.2009, koncom febr. alebo začiatkom marca.
Ak PP bude trvať, materské sa ti bude rátať bud:
1. zo skutočného VZ v r.2008 ak budeš mať nejaký VZ v danom roku (stačí aj 1den),
2. z pravdepodobného VZ t.j. z jednej tridsatiny VZ pre nem.poistenie, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

Tu vidím jednu nepríjemnú vec:o, ak by si nenastúpila na PN v r.2008 hned 18.10.08. Je to totiž sobota! A nastúpila na PN napr. až v pondelok 20.10.08. Neviem, či by zamestnávatel nemusel odviesť za tie dva dni sobotu-nedelu 18-19.10.08 odvody z minimálneho vym.základu a či by potom tento minimálny VZ nebol tvojím skutočným VZ pre výpočet materského (teda použil by sa výpočet podla bodu č.1)!!! :eek:.
Nie som mzdárka, takže nemám s tým praktické skúsenosti. Snád sa ozvú skúsenejší :confused:;)

Preto by bolo dobré začať PN "hned 18.10.08", no či je to možné začať v sobotu treba asi zistiť u lekára?
Tiež by som sa snažila zistiť priamo u mzdárky, aký pravdepodobný VZ mi v oboch prípadoch (PN, materské) pri týchto konkrétnych dátumoch a pokračovaní PN do nástupu na MD uvedie.

Tej otázke o RD celkom nerozumiem. Po ukončení čerpania MD (obvykle trevá 28týždnov) by si mala "požiadať" zamestnávatela o poskytnutie RD a uviesť rozsah o aký žiadaš. Zamestnávatel je ti povinný vyhovieť. Obvykle máš nárok na čerpanie RD do 3-och rokov dieťaťa.
Dangi
18.09.08,17:34
dobry vecer, dakujem za velmi vycerpavajucu odpoved

Zdravotne poistenie na SK nemam ani ako zamestnanec, kedze sme museli na SK odhlasit zdrav. poistovnu a nahlasili to aj u zamestnavatela, sme zdrav. poisteni len tu v AT, tak isto aj nemocenske, dochodkove sme takisto zrusili na SK.
vychadza mi z poskytnutych informacii ako najlepsia moznost nahlasit zamestnavatelovi k 18.10 ukoncenie RD a podat hned aj vypoved.
este raz velmi pekne dakujem
Dangi