duri46721
17.09.08,04:33
Odstúpil som z funkcie predsedu SVB čo som oznámil oficiálne na zhromaždení spoločenstva vlastníkov.Zhromaždenie vzalo na vedomie moje odstúpenie čo sa aj prijalo v uznesení zo zhromaždenia. Podla zákona 182/1993 ,keď sa predseda vzdá funkcie a neni zvolený iný predseda tak rada určí člena rady ktorý bude zastupovať predsedu až kým sa nezvolí nový predseda.
Problém mám v tom že rada neurčila zastupujúceho predsedu a ani sa o to nesnaží -sabotuje túto povinnosť ktorú mu ukladá zákon.
Potrebujem poradiť ako mám postupovať ďalej.
Môj mail DURI46@azet.sk
Orim
17.09.08,19:59
Prefoť si uznesenie, môžeš si to dať ešte overiť a odlož si to.
evula0
22.09.08,14:55
V prvom rade sa predseda v slušnom SVB nevzdáva len tak funkcie na zhromaždení ale zvolá radu a tam sa dohodnú,či bude funkciu vykonávať do volieb alebo na to se.. a rada musí určiť niekoho z jej členov na zastupovanie do volieb.Rada potom do 60 dní pripraví voľby.Ak takto nekoná ani predseda ani rada,tak by mali ísť radšej do krčmy a neohrozovať správu ostatných bytov.
evula0
23.09.08,12:06
Ešte doplňujem.Ak SVB robí aj správu,ako platíte faktúry a vôbec všetko,kde je potrebné to schváliť alebo podpísať oprávneným zástupcom SVB?
Ak máte správcu,ako a kto s ním komunikuje?
Podľa predošlého to vyzerá, že asi nefungujete a predseda robil "domového dôverníka".
peton
23.09.08,16:56
Evula, ideš na to trochu zostra. Prečítaj si otázku zadávateľa a potom skús odpovedať a najmä bez zbytočných narážok. Môj osobný názor je, že je to rada, ktorá si neplní a ani neplnila povinnosti. Tak je to bohužiaľ asi v 80% spoločenstiev (nekvalifikovaný odhad). A rada je momentálne tá, ktorá drží "čierneho Petra". Expredseda je krytý zákonom v §7c ods3. Na jeho mieste by som však ešte poslal členom rady list so slušným obsahom t.j. citáciou spomenutého odstavca a upozornením, že nečinnosťou ohrozujú chod spoločenstva alebo uprednostnil by som rozumnejšie riešenie. Ak má ešte expredseda teda zadávateľ ešte malinkú štipku chuti urobiť niečo pre SVB, a to pozháňať schopného človeka ako svojho nástupcu, zvolať schôdzu za účelom voľby predsedu, ktorú nie je schopná zvolať rada a bude mať zadávateľ absolútne čistý štít a svedomie. Nikto mu nebude môcť absolútne nič vyčítať. I keď to poznáme, vždy sa niekto nájde.
evula0
24.09.08,05:49
Evula, ideš na to trochu zostra.

Ak som niekoho urazil,ospravedlňujem sa.
V našom SVB(30 bytov a vlastná správa) sme mali predsedu, ktorý sa neodškriepiteľne zaslúžil o založenie a začiatok činnosti.Potom sa mu to "vymklo z rúk" (príjmy a výdaje, doklady, vyúčtovanie a končilo fiktívnou faktúrou). Nakoniec musela zasiahnuť rada(vlastníci väčšinou o ničom nevedia a málokedy sa ozvú a väčšinou sú ľahostajní) a zabezpečiť účtovnú kontrolu,ročné vyúčtovania(za 15 mesiacov), uloženie účtovných dokladov, opravu čiastky na účte FOU a prevádzky,ukončenie zateplenia (0,5 miliona hore-dolu, dodávateľ už aktivoval právne zastúpenie ale utrel hubu) a vedenie účtovníctva.Po zistení fitívnej fakturácie bol radou "po dobrom" vyzvaný na vrátenie na účet FOU SVB (len 136.tis.).Keď mu rada pohrozila zvolaním zhromaždenia na informáciu vlastníkov bytov(predošlé prešľapy síce dala do kontroly hospodárenia a uznesením zhromaždenia podľa jej návrhov bola vykonaná komplexná náprava hospodárenia a presunuté správcovské povinnosti a právomoci predsedu),písomne s okamžitou platnosťou v nedeľu večer sa vzdal funkcie.Dnes je situácia normalizovaná, ale vedel by som napísať "varovný seriál" pre poučenie ostatným.
Možno aj preto je moja reakcia taká, že v prvom rade predseda(štatutárny zástupca zaregistrovaný v registri SVB)má byť zodpovedný a neskladať bez predošlého prejednania a prípravy nových volieb funkciu možno len po prenáhlenom rozhodnutí(nasra...í). Zodpovednosť za nečinnosť rady je tiež zrejmá.Tak potom v akej situácii sú vlastníci bytov?
Elena Navrátilová
24.09.08,06:11
Nedá mi ... ale Tvoja reakcia je výpoveďou Tvojich emócii. Aj to je príklad ako to vie "nefungovať"... ale garantujem Ti, že napr. Váš predseda možno podľahol pokušeniu nekontrolovania obehu finančných prostriedkov vo Vašom SVB ale mnohí profesionálni správcovia to robia profesionálnym spôsobom a tiež sú vlastníci spokojní, nič netušiaci. Len platia. Takže nie je to vždy len predseda SVB ale záleží práve natom ako sa vykonáva správa. A samozrejme ako sa dodržiava znenie zákonov pojednávajúcich o tejto problematike. V tomto konkrétnom prípade sa ale nejedná o takúto situáciu, takže ja by som vrátila k téme a kk otázkam zadávateľa. Totižto viem, že aj členovia rady si "vedia povedať o províziu" a vtedy sa zrejme nikto nezaujíma čo, kde a ako... ale sme tu a v tejto dobe. Máme vzor ako sa to nemá ale o tom ako sa to má je veľmi málo a nikto o nich nič nepíše... lebo dobré sa chváli samé. Už som to tu niekde písala že by bolo dobre a veru takí predsedovia by si to zaslúžili aby sa o nich napísalo. Veď spravujú a starajú sa o majetok všetkých vlastníkov. Prajem pekný deň a samých serioznych predsedov a správcov.
evula0
24.09.08,06:28
Ešte k tomu,čo treba robiť. Bývalý predseda ( v registri SVB asi nedošlo ku zmene?)alebo ktorýkoľvek vlastník bytu keď zoženie aspoň 1/4 ostatných súhlasov, môžu zvolať zhromaždenie, odvolať radu, zvoliť novú,zvoliť predsedu alebo ak sa tam nikdo taký nenájde a je im to jedno, tak nech sa potom nečudujú
Ku správcom: práve pre "profesionálne" maniere bývalého správcu s pozostatkom absolútnej neúcty k vlastníkom bytov, rôznymi snahami skrytých provízií a jednaniu na úrovni domového dôverníka SVB prevzalo správu na seba. Pre malé SVB(napr. do 50 bytov) to môže byť dobré. Takisto si myslím, že dobrý správca to vie lepšie,žiaľ, ak nie je zo strany SVB prísne kontrolovaný, môže skĺznuť...
Skutočne bez ochotných ľudí, mnohokrát bez uznania ich práce, to nejde.
Elena Navrátilová
24.09.08,06:47
Ešte k tomu,čo treba robiť. Bývalý predseda ( v registri SVB asi nedošlo ku zmene?)alebo ktorýkoľvek vlastník bytu keď zoženie aspoň 1/4 ostatných súhlasov, môžu zvolať zhromaždenie, odvolať radu, zvoliť novú,zvoliť predsedu alebo ak sa tam nikdo taký nenájde a je im to jedno, tak nech sa potom nečudujú

V registri nemajú akú zmenu urobiť... nevymažú bývalého predsedu kým nie je zvolený nový predseda. Teraz sám najlepšie vidíš ako funguje Vaša rada... rada môže zvolať zhromaždenie aby sa mohol zvoliť nový predseda. Dúfam, že zoberieš túto funkciu a myslím, že máš všetky vhodné predpoklady (ak máš nato čas a chuť). Ak sa nezvolí, treba aby sa v rade dohodli kto bude zatiaľ štatutár SVB.
evula0
24.09.08,07:07
V registri nemajú akú zmenu urobiť... nevymažú bývalého predsedu kým nie je zvolený nový predseda. Teraz sám najlepšie vidíš ako funguje Vaša rada... rada môže zvolať zhromaždenie aby sa mohol zvoliť nový predseda. Dúfam, že zoberieš túto funkciu a myslím, že máš všetky vhodné predpoklady (ak máš nato čas a chuť). Ak sa nezvolí, treba aby sa v rade dohodli kto bude zatiaľ štatutár SVB.

Áno, naša rada(bol som jej členom) pri problémoch zvolala zhromaždenie pre nové voľby do rady a predsedom som už 1/2 roka ja.
Samozrejme, že v registri bez platných volieb, návrhu na zmenu obvodný úrad zmenu nyvykoná. Ten otáznik v mojom predošlom príspevku upozorňoval, že bývalý predseda je podľa registra SVB stále predsedom a štatutárnym zástupcom s možnosťou zastupovania SVB podľa vypisu z registra SVB.
Elena Navrátilová
24.09.08,07:26
Áno, naša rada(bol som jej členom) pri problémoch zvolala zhromaždenie pre nové voľby do rady a predsedom som už 1/2 roka ja.
Samozrejme, že v registri bez platných volieb, návrhu na zmenu obvodný úrad zmenu nevykoná. Ten otáznik v mojom predošlom príspevku upozorňoval, že bývalý predseda je podľa registra SVB stále predsedom a štatutárnym zástupcom s možnosťou zastupovania SVB podľa vypisu z registra SVB.

Áno stále je... neskúšal si na obvodný úrad zájsť? Niet nad dotaz na pravom mieste. ;) Ale on sa už nedostane k materiálom SVB takže ... prečo nemáte nového predsedu? Nebolo by od veci to napísať. Nechceš to vykonávať? :rolleyes: Iný kandidát nie je? :rolleyes:
peton
24.09.08,09:25
Už je to trochu o inom, ale myslím, že toto je tiež jeden z bodov, ktorý by sa mohol na stretnutí zákonodarcov doriešiť, pretože je tu veľká možnosť kľučkovania a možných problémov vyúsťujúcich do zlých medziľudských vzťahov.
Mirka PB
05.07.09,18:53
Dobrý deň, potrebovala by som jednu radu. Manžel je predseda SVB, teraz sme sa odsťahovali a manžel už funkciu vykonávať nechce. Zajtra má byť schôdza, na ktorej sa má vzdať funkcie. SVB má aj podpredsedu, ktorý zastupuje predsedu v čase neprítomnosti a dozornú radu. Je podpredseda povinný prevziať povinnosti predsedu, keďže ho má zastupovať v čase neprítomnosti? Ďakujem za radu.
sito
06.07.09,02:58
Zákon 182/1993, § 7c, odsek 1, 2, 3.


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
vierka541
13.07.09,07:09
Prefoť si uznesenie, môžeš si to dať ešte overiť a odlož si to.
My také šťastie nemámé aby sa predseda vzdal funkcie,ako Vám závidíme, samozrejme v úvodzovkách.Naša predsedníčka sa drží funkcie zubami nechtami a veď prečo aj nie.Máme SVB a aj správcovskú spoločnosť a nedajbože ,aby ste sa niečoho domáhali jeden sa vyhovára na druhého. A nesmiete sa dotknúť nikoho ani náhodou.Hneď je oheň na streche. Niekedy je to ako v Kocúrkove.