brikina
17.09.08,07:58
Prosím vás, som vlastníkom bytu, na ktorý je zriadené záložné právo voci banke - hypoteka. Tento byt by som chcela previest do vlastnictva mojej mamy, ktorá by prevzala tiež na seba to záložné právo a splácala by hypotéku. Čo je lepšie použiť? darovaciu zmluvu alebo zmluvu o prevode vlastnictva? Potrebujem niečo od banky, aby mi na katastri povolili tento prepis? Dakujem
Chobot
17.09.08,06:45
Prosím vás, som vlastníkom bytu, na ktorý je zriadené záložné právo voci banke - hypoteka. Tento byt by som chcela previest do vlastnictva mojej mamy, ktorá by prevzala tiež na seba to záložné právo a splácala by hypotéku. Čo je lepšie použiť? darovaciu zmluvu alebo zmluvu o prevode vlastnictva? Potrebujem niečo od banky, aby mi na katastri povolili tento prepis? Dakujem

Najprv sa opýtaj v banke, za akých podmienok dovolia previesť nehnuteľnosť.

AK s tým budú súhlasiť, tak použi darovaciu zmluvu, ak byt mame daruješ, alebo kúpnu zmluvu, ak byt mame predávaš.
Celsus
18.09.08,19:30
Čo je lepšie použiť? darovaciu zmluvu alebo zmluvu o prevode vlastnictva? Potrebujem niečo od banky, aby mi na katastri povolili tento prepis? Dakujem

Darovacia zmluva na byt a Zmluva o prevode vlastníctva bytu nie sú dva odlišné a samostatné zmluvné typy. Darovacia zmluva na byt je totižto druhom Zmluvy o prevode vlastníctva bytu.
josh
19.09.08,03:16
nechcem to dostat do akademickej debaty, ale zakon o vlastnictve bytov hovori, ze vlastnicke pravo sa prevadza zmluvou o prevode vlastnictva bytu. ci uz odplatnou alebo bezodplatnou.
Celsus
20.09.08,16:44
Myslel som to tak, že Zmluva o prevode vlastníctva bytu, ktorá je bezodplatná, je zároveň (z hľadiska obsahu) Darovacou zmluvou.

A Zmluva o prevode vlastníctva bytu, ktorá je odplatná, je zároveň Kúpnou zmluvou.