Lenka1979
17.09.08,08:20
Ahoj na porade,
milí poraďáci, obraciam sa na Vás s jednou otázkou. V roku 2007 sme kvôli stavbe výrob.haly (o ktorej som tu už veľa písala) zakúpili vlastné trafo v hodnote 25000 Sk bez DPH, vtedy sa s ním nič nerobilo, a ja som ho zaúčtovala na účet 501, ibaže teraz sa trafo postavilo a bola naňho kolaudácia, čiže ja ho musím odpisovať, okrem toho, vznikli ďalšie výdaje toho roku ako poplatok za pripojenie vo výške 6500 Sk bez DPH. Len neviem ako to teraz mám urobiť, keď v roku 2007 ho mám v nákladoch, a teraz by som ho mala odpisovať. Ako to mám opraviť?
Stretol sa už niekto s niečím podobným? Na porade ohľadom takého prípadu som sa nedočítala nič. Ďakujem za Vaše názory a Váš čas.
Pekný deň.
Lenka
Lenka1979
17.09.08,15:37
... posúvam tému...
Karas Milan
17.09.08,16:00
Ahoj.

Zaraď ho ako čiastočne odpísané (koľko už si dala do nákladov - 25000 ) a odpisuj iba zvyšok.
Alebo ešte čistejšie odmínusuj náklady a trafo odpisuj z plnej hodnoty.

Ka Mil
Lenka1979
17.09.08,16:05
Ahoj.

Zaraď ho ako čiastočne odpísané (koľko už si dala do nákladov - 25000 ) a odpisuj iba zvyšok. nemôžem, do nákladov som dala 25000 Sk.
Alebo ešte čistejšie odmínusuj náklady a trafo odpisuj z plnej hodnoty.
nerozumiem, ako ich mám odmínusovať? z čoho? myslím účtovný predpis.
Ka Mil


modrým odpoveď v texte. ďakujem
Lenka1979
17.09.08,16:27
...posúvam, súrne to potrebujem
... idem ešte hľadať na porade
Lenka1979
17.09.08,16:56
... neverím,že sa nenájde niekto, kto mal niečo podobné.. prosím poradte mi.:mee:
Lenka1979
18.09.08,05:10
... posúvam včerajšiu tému, prosím o Váš názor.
ďakujem!!!!!!!!!!!
Zoltán Kovács
18.09.08,05:38
Ahoj na porade,
milí poraďáci, obraciam sa na Vás s jednou otázkou. V roku 2007 sme kvôli stavbe výrob.haly (o ktorej som tu už veľa písala) zakúpili vlastné trafo v hodnote 25000 Sk bez DPH, vtedy sa s ním nič nerobilo, a ja som ho zaúčtovala na účet 501, ibaže teraz sa trafo postavilo a bola naňho kolaudácia, čiže ja ho musím odpisovať, okrem toho, vznikli ďalšie výdaje toho roku ako poplatok za pripojenie vo výške 6500 Sk bez DPH. Len neviem ako to teraz mám urobiť, keď v roku 2007 ho mám v nákladoch, a teraz by som ho mala odpisovať. Ako to mám opraviť?
Stretol sa už niekto s niečím podobným? Na porade ohľadom takého prípadu som sa nedočítala nič. Ďakujem za Vaše názory a Váš čas.
Pekný deň.
Lenka

Oprava zaúčtovania v r. 2008 by mohla byť:

042/501 - treba pouvažovať či je to významná chyba. O tom tu nájdeš kopu príspevkov.
A ďalšie náklady tiež na 042. Po kolaudácii zaradiť 02x/042, a odpisovať.
Lenka1979
18.09.08,06:08
Oprava zaúčtovania v r. 2008 by mohla byť:

042/501 - treba pouvažovať či je to významná chyba. O tom tu nájdeš kopu príspevkov.
A ďalšie náklady tiež na 042. Po kolaudácii zaradiť 02x/042, a odpisovať.


Vďaka Smith, ja som to nakoniec večer aj tak zaúčtovala ako píšeš, len som si nebola istá, či to tak môže byť. Cena bez DPH bola 25.000,-- sk, musím porozprávať s konateľom, či to môžem nechať ako nevýznamnú chybu. Idem pozrieť ešte tie témy ohľadom významných a nevýznamných chýb. Ďakujem veľmi pekne.
Pekný deň.
Lenka1979
30.09.08,07:40
Milí poraďáci,
chcem sa s Vami podeliť o odpoveď, ktorú som dostala ohľadom témy, ktorú som tu založila kvôli oprave zaúčtovaniu trafo stanice.
Odpoveď som dostala telefonicky od (dúfam,že to môžem povedať:rolleyes:) od Ing. Cenigovej, autorky knihy Podvojné účtovníctvo.
Takže, keďže som trafo dala do nákladov roku 2007, teraz v roku 2008 ho int.dokladom preúčtujem na účet MD042/D428 sumou 25.000 Sk - pokiaľ nebola ešte schválená účtovná závierka VZ! v našom prípade nebola, lebo som sa bála, že ešte mi môže niečo ohľadom stavby "vyskočiť" a stalo sa.:(
Ďalej zaradiť trafo do užívania MD 022/D 042 a zaúčtovať účtovné odpisy od 01-08/2008 jedným zápisom na int.doklad.
Som veľmi vďačná Ing.Cenigovej za jej rýchlu a hlavne ochotnú odpoveď a aj touto cestou jej veľmi pekne ĎAKUJEM!!!, tak isto poraďákom, ktorí sa zapojili do tejto témy alebo si ju aspoň prečítali, bez Vás - nás by porada nebola poradou. Takže ďakujem všetkým, že ste tu a že radíte nám všetkým.
Verím,že aj táto odpoveď niekomu pomôže ak bude riešiť podobnú dilemu akú som riešila ja, ( a nie je jediná,bohužiaľ)- ale aspoň to je pestrejšie.
Pekný deň všetkým a ešte raz ďakujem.;)
Lenka:)
betka
30.09.08,08:01
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem
1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)
c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

Ak by bolo trafo i za 5 Sk. Ide o DHM bez ohľadu na jeho cenu-stavba.

Správne zaradenie do používania nie je cez 022, ale treba použiť účet 021.