mkopernik
17.09.08,08:52
ahojte,
priatelka ma vodicak vydany v Poprade a menila trvaly pobyt do Presova. Nie je nam jasne, ci je treba menit aj vodicak (je na nom napisane, kto ho vydal - poprad). telefonovali sme do BA, tam povedali ze netreba, v PO zasa tvrdia ze treba. Kde sa daju najst pravidla, ako to ma naozaj byt?
Mne osobne to nedava zmysel menit vodicak, ak sa menil trvaly pobyt (a teda OP). Pokial sme na uzemi Slovenska. Dik za akykolvek napad.

ps: dufam, ze som trafil temu spravne
Martin Mocko
17.09.08,07:22
ahojte,
priatelka ma vodicak vydany v Poprade a menila trvaly pobyt do Presova. Nie je nam jasne, ci je treba menit aj vodicak (je na nom napisane, kto ho vydal - poprad). telefonovali sme do BA, tam povedali ze netreba, v PO zasa tvrdia ze treba. Kde sa daju najst pravidla, ako to ma naozaj byt?
Mne osobne to nedava zmysel menit vodicak, ak sa menil trvaly pobyt (a teda OP). Pokial sme na uzemi Slovenska. Dik za akykolvek napad.

ps: dufam, ze som trafil temu spravne

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=117

Asi sami nevedia:

Výmena vodičského preukazu náhradou za nepoužiteľný vodičský preukaz (napr. zmena mena, zmena trvalého pobytu), rozšírenie vodičského oprávnenia
platný občiansky preukaz alebo identifikačná karta,
pôvodný vodičský preukaz,
kolok v hodnote 200,- Sk,
žiadateľ o vydanie musí mať trvalý pobyt v okrese, kde žiada o vydanie vodičského preukazu,
feron
18.09.08,12:57
v mojom vodicaku nie je záznam o trvalom pobyte, neviem ako v iných verziách (môj bol vydaný 1994), preto nevidím zmysel vo vymieňaní pri zmene trvalého pobytu, keď okrem fotky a dátumu vydania by tam boli aj tak pôvodné informácie. V tom citáte z predpisu vyššie je mi zrejmé, že žiadosti na vydaní nového VP sa podávajú na polícii podľa miesta trv.bydliska, podľa mňa preto, aby bol v tom poriadok. VP nie je doklad o trv.pobyte, tak načo ho meniť? Tiež mením trvalý pobyt, ale vodičák meniť nemienim (to isté je cest.pas) Policajt pri kontrole aj tak nevie, kde bol trvalý pobyt pri vydaní VP a kde je teraz a z hľadiska funkcie VP to ani nie je dôležité. Veď VP môže vydať ktorýkoľvek okres (podľa toho, kde robí žiadateľ skúšky).
mkopernik
19.09.08,16:05
priatelkin vodicak je vydany v roku 2002 a tam uz je udaj o bydlisku. nove VP neviem ako su na tom. takze my musime zial menit :-(

zalezi teda od typu VP
Chobot
19.09.08,21:24
priatelkin vodicak je vydany v roku 2002 a tam uz je udaj o bydlisku. nove VP neviem ako su na tom. takze my musime zial menit :-(

zalezi teda od typu VP

V prípade, že má presne ten typ VP, v ktorom je uvedené bydlisko:

http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/evo_a_vp/vzor_vp/VP001.jpg

tak pri zmene bydliska je potrebné vymeniť VP. Vo VP sa síce uvádza len mesto bydliska, ulica nie, ale keď mení aj mesto bydliska, tak musí. Vyplýva to z § 79 zákona 315/1996:
§ 79
Neplatnosť vodičského preukazu


(1) Vodičský preukaz je neplatný, ak sa skončila jeho platnosť.

(2) Vodičský preukaz je neplatný aj vtedy, ak

a) sa v ňom neoprávnene urobili zmeny,
b) záznamy v ňom nezodpovedajú skutočnosti,
c) sú v ňom záznamy nečitateľné,
d) bol zničený, stratený alebo ukradnutý, alebo
e) jeho držiteľ zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho.

Aspoň dostane nový VP, kde už bydlisko nie je údajom na VP - §78:

(1) Vodičský preukaz vydáva a zápisy doň vykonáva obvodný úrad.

(2) Vodičský preukaz vydá obvodný úrad, na ktorom žiadateľ o vodičské oprávnenie zložil skúšky z odbornej spôsobilosti.

(3) Vodičský preukaz obsahuje

a) meno a priezvisko držiteľa vodičského preukazu, prípadne titul,
b) dátum a miesto narodenia držiteľa vodičského preukazu,
c) podobu držiteľa vodičského preukazu,
d) podpis držiteľa vodičského preukazu,
e) skupiny a podskupiny vodičského oprávnenia, ktoré boli držiteľovi vodičského preukazu udelené, a dátum prvého udelenia vodičského oprávnenia pre každú skupinu a podskupinu vodičského oprávnenia,
f) dátum vydania vodičského preukazu,
g) dátum platnosti vodičského preukazu,
h) názov a sídlo orgánu, ktorý vodičský preukaz vydal,
i) sériu a číslo vodičského preukazu,
j) záznamy o obmedzení rozsahu vodičského oprávnenia.

http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/evo_a_vp/vzor_vp/Novy%20Euro%20VPa.jpg
deeste
26.05.12,08:09
Ďakujem! Presne túto radu som hľadala! :D
jahoszmsk
26.05.12,08:14
ja som menil bydlisko, pri prvej cestnej kontrole, ktorá ma zastavila, som sa na to pýtal dopraváka a povedal že vodičák netreba meniť, nakoľko je dôležité kto vodičák vydal a pre aké skupiny platí, na overenie bydliska slúži občiansky preukaz (ID karta).
kn-alka
26.05.12,08:39
Ja som teraz tiež menila trvalý pobyt, ale vodičák som meniť nemusela, nakoľko nie je v ňom písaný trvalý pobyt. Ale ak staršie vodičské obsahujú trvalý pobyt, tak sa musia vymeniť. To dá logiku aj bez čítania zákona.
deeste
27.05.12,08:07
Ďakujem za odpoveď! Už v tom mám jasno :)