apo
17.09.08,12:00
Zamestnanec a zamestnávateľ podpísali pracovnú zmluvu dva mesiace pred vznikom pracovného pomeru, v PZ je dohodnutá skúšobná doba 3 mesiace.

Aké môžu vzniknúť problémy občanovi, ktorý sa rozhodne, že do zamestnania nenastúpi. Dôvodom môže byť, že našiel lepšiu prácu a nie je možné ani formálne jeden deň nastúpiť do zamestnania a hneď v skúšobnej dobe pracovný pomer ukončiť.

Ďakujem.

apo
Zoltán Kovács
17.09.08,10:15
Zamestnanec a zamestnávateľ podpísali pracovnú zmluvu dva mesiace pred vznikom pracovného pomeru, v PZ je dohodnutá skúšobná doba 3 mesiace.

Aké môžu vzniknúť problémy občanovi, ktorý sa rozhodne, že do zamestnania nenastúpi. Dôvodom môže byť, že našiel lepšiu prácu a nie je možné ani formálne jeden deň nastúpiť do zamestnania a hneď v skúšobnej dobe pracovný pomer ukončiť.

Ďakujem.

apo

Zákonník práce
§ 19

(2) Od pracovnej zmluvy možno odstúpiť, len kým zamestnanec nenastúpi do práce v dohodnutý deň bez toho, že by mu v tom bránila prekážka v práci, alebo do týždňa neupovedomí zamestnávateľa o tejto prekážke.
macula
17.09.08,10:19
Myslím si, že občanovi žiadne problémy nevzniknú, pretože pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, za predpokladu, že zamestnanec skutočne nastúpi do zamestnania.
apo
17.09.08,10:37
Smith ma inšpiroval nazrieť do českého Zákonníka práce nakoľko tento stav môže nastať vo vzťahu k českému zamestnávateľovi.

Tu je český text, mierne odlišný od slovenského v tom, že jednoznačne určuje postup IBA zamestnávateľa:

(2) Jestliže zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo do týdne neuvědomí zaměstnavatele o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit.

Takže zamestnávateľ MOŽE odstúpiť od zmluvy ak sa zamestnancovi nechce nastúpiť. Domnievam sa, že ak zamestnanec písomne oznámi svoje rozhodnutie tak zamestnávateľ asi nemá inú možnosť iba sa zmieriť s tým, že občan nestatúpi do zamestnania.

Mal som obavu, ktorú má aj macula, že to nebude tak jednoduché.

Ďakujem.

apo
Dianka
28.09.09,05:44
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať k tejto téme, či nemôže vzniknúť problém zamestnávateľovi v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, týždeň pred dňom nástupu telefonicky oznámil, že nemôže nastúpiť, ale písomne to nemá zamestnávateľ od neho potvrdené. Resp. či pracovná zmluva automaticky stráca platnosť, ak zamestnanec nenastúpi... /aby napr. náhodou nevznikol problém, že by ten zamestnanec mohol tvrdiť, že u nás pracuje../ Je to ošetrené niekde v Zákonníku práce. Ďakujem za odpoveď.
VERONIKA6
28.09.09,05:46
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať k tejto téme, či nemôže vzniknúť problém zamestnávateľovi v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, týždeň pred dňom nástupu telefonicky oznámil, že nemôže nastúpiť, ale písomne to nemá zamestnávateľ od neho potvrdené. Resp. či pracovná zmluva automaticky stráca platnosť, ak zamestnanec nenastúpi... /aby napr. náhodou nevznikol problém, že by ten zamestnanec mohol tvrdiť, že u nás pracuje../ Je to ošetrené niekde v Zákonníku práce. Ďakujem za odpoveď.
Keď nenastúpil do zamestania, nič sa nedeje. Pokiaľ ste ho už prihlásili RL do soc. poisťovne, treba stornovať.
Tweety
28.09.09,05:47
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať k tejto téme, či nemôže vzniknúť problém zamestnávateľovi v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, týždeň pred dňom nástupu telefonicky oznámil, že nemôže nastúpiť, ale písomne to nemá zamestnávateľ od neho potvrdené. Resp. či pracovná zmluva automaticky stráca platnosť, ak zamestnanec nenastúpi... /aby napr. náhodou nevznikol problém, že by ten zamestnanec mohol tvrdiť, že u nás pracuje../ Je to ošetrené niekde v Zákonníku práce. Ďakujem za odpoveď.
Ak teda nemá v tento deň zaznamenaný jeho nástup v dochádzkovom systéme, je to jednoznačné, že v deň nástupu uvedeného v PZ do práce nenastúpil.
bv_alexandra
28.09.09,05:51
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela spýtať k tejto téme, či nemôže vzniknúť problém zamestnávateľovi v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu, týždeň pred dňom nástupu telefonicky oznámil, že nemôže nastúpiť, ale písomne to nemá zamestnávateľ od neho potvrdené. Resp. či pracovná zmluva automaticky stráca platnosť, ak zamestnanec nenastúpi... /aby napr. náhodou nevznikol problém, že by ten zamestnanec mohol tvrdiť, že u nás pracuje../ Je to ošetrené niekde v Zákonníku práce. Ďakujem za odpoveď.
Tým že zamestnanec nenastúpil do zamestnanie, vlastne pracovný pomer nevznikol. Pracovný pomer vzniká dnom nástupu do zamestnania,ktorý je uvedený v zmluve. /kde sa predpokladá že zamestnanec nastúpi./
Tým že nenastúpi, zmluvný vzťah nenastal.
Na SP treba poslať storno prihlášky a ja ešte zvyknem celú zložku založiť medzi PZ s tým že si napíšem že ZC nenastupil a PZ bola stornovaná. ;):)
emily 2
02.01.12,21:39
Zamestnanec mal nastupit do prace 02.01.2012.Zmluvu mal podpisat pri nastupe( dohoda telefonicky), prihlasili sme ho aj do SP. Mal vsak 01.01. uraz a bude PN pravdepodobne dva tyzdne.
Co s tym? Mame zaujem aby u nas pracoval.
Po 10 dnoch treba Pn nahlasit do SP a do ZP ho normalne prihlasit do 8 dni a Pn-ka sa zohladni len vo vykaze za 01/2012 ?
dakujem
emily2
ewita888
02.01.12,21:44
keďže zmluvu ešte nepodpísal, stornujte prihlášky do poisťovní a prihláste ho až keď skutočne nastúpi..
emily 2
02.01.12,21:48
dakujem, ale je aj moznost to akceptovat od 01.01.? neviem este ako sa k tomu postavia konatelia...
ewita888
02.01.12,21:50
je to možné.. ale nezabudni, že prvých desať dní PN mu musíte preplatiť vy.. a čo ak po PN ukončí on pracovný pomer v skúšobnej dobe?
emily 2
02.01.12,21:57
...dakujem potrebovala som vediet aj iny nazor, ja uz moc nerobim so mzdami a personalistikou tak som si nebola ista
zajtra sa opytam a uvidim ako sa rozhodnu ...

este raz vdaka
emily 2
01.03.12,07:29
Mam podobny pripad : Zamestnanec ma podpisanu zmluvu od 01.03. Odkazal , ze je chory (PN?) a moze nastupit az v podelok 05.03. Predtym bol evidovany na UP.
Je zmluva platna a ak prinesie PN, ako mu bude preplatená...Resp. co z toho pre nas vyplyva urobit ...
Doklady som nevidela.

dakujem
emily 2
01.03.12,07:54
Posuvam...
apo
01.03.12,08:21
Áno tento problém v minulosti nemohol nastať, lebo pracovná zmluva sa podpisovala až v deň nástupu do pracovného pomeru. Mne sa dokonca stalo, že keď som v roku 1979 menil zamestnanie tak som pracovnú zmluvu podpisoval až pri odchode, lebo mi ju nedali podpísať pri nástupe.

Nie som odborník na pracovné právo, ale citovaný paragraf je veľmi stručný a jasný:



§ 46
Vznik pracovného pomeru

Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.


V tomto ustanovení nie je nič viac a nič menej. Ak právny lajk sa domnievam, že pracovník, ktorý onemocnie pred nástupom do práce má nárok na PN.

Len osoba dobre znalá pracovné právo dá zodpovednú odpoveď.

apo
emily 2
01.03.12,08:44
Dakujem, s tym suhlasim, mna viac zaujima z hladiska prihlasenia do SP/to uz je/, ZP (to som chcela na bud. tyzden/a preplatenie PN( doklady nam spracuva externa
firma,...)- prve dni preplaca UP a my od 01.03. ? - ktore doklady by mal odovzdat ( ktoru cast PN tlaciva)

vdaka
apo
01.03.12,09:18
Doporučujem spýtať sa priamo v sociálnej poisťovni. Režim ktorý pred časom zaviedol minister Kaník je taký, že "pracovníkovi nedáme do ruky lopatu" kým nie je prihlásený v sociálnej poisťovni. Teda ak 1.3. niekto nastúpi tak prihláška ide 29.2.

Zistite v sociálnej poisťovni ako sa veci majú, nakoľko ak tento človek bude PN viac ako 10 dní tak SP bude vypláca nemocenské dávky. Oni povedia či budú vyplácať, alebo nie. Či teda vznikol pracovný pomer so všetkými dôsledkami, alebo nie.

Budem čakať na výsledok zisťovania v SP.

apo