zpaul
17.09.08,12:19
Naši zamestnanci využívajú vlastné motorové vozidlá pri pracovných cestách s dovolením zamestnávateľa. Zamestnancom sa prepláca podľa zákonnej sadzby 5.50 Sk. Je to v súlade so zákonom o Cestovných náhradách, keď sme s.r.o.? Stretla som sa s názorom, že nemôžeme preplácať cestovné zamestnancom, pretože by si oni museli zaplatiť cestnú daň. Podľa mňa nie, však oni nie sú podnikateľský subjekt. Ďakujem za vaše názory.
vikinka
17.09.08,10:30
Podľa poslednej novely zákona o miestnych daniach,zamestnávateľ je povinný zaplatiť daň z MV za zamestnanca,ktorý je vyslaný na pracovnú cestu a ktorý je zapísaný v TP ako držiteľ auta a využíva auto na služobné účely.
Cestovné patrí zamestnancovi podľa zákona o cestovných náhradách.
Martin Mocko
17.09.08,10:33
Naši zamestnanci využívajú vlastné motorové vozidlá pri pracovných cestách s dovolením zamestnávateľa. Zamestnancom sa prepláca podľa zákonnej sadzby 5.50 Sk. Je to v súlade so zákonom o Cestovných náhradách, keď sme s.r.o.? Stretla som sa s názorom, že nemôžeme preplácať cestovné zamestnancom, pretože by si oni museli zaplatiť cestnú daň. Podľa mňa nie, však oni nie sú podnikateľský subjekt. Ďakujem za vaše názory.

V tomto prípade je daňovníkom zamestnávateľ. Otázka a odpoveď z DRSR:

Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedený brat zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ?

Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
vikinka
17.09.08,10:37
Zák.o miestnych daniach 582/2004
85 §

...
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi
za použitie vozidla, v dokladoch ktorého
je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí,
ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu
ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
zpaul
17.09.08,11:14
Takže ako tomu mám rozumieť? Ak je v technickom preukaze meno zamestnanca, musím ako zamestnávateľ platiť za neho daň z MV? A ak je v technickom napísaný napr. nejaký iný rodinný príslušník, nemusím zaplatiť daň z MV a môžem mu uznať náhrady za používanie? A za tých čo používajú vozidlá mám kedy zaplatiť? Stačí na konci roka, keď sa bude podávať priznanie za daň z motorových vozidiel? Musím tým pádom aj vozidlá ktoré používajú zamestnanci prihlásiť na daňový úrad?
vikinka
17.09.08,11:17
[quote=zpaul;821656]Takže ako tomu mám rozumieť? Ak je v technickom preukaze meno zamestnanca, musím ako zamestnávateľ platiť za neho daň z MV? ÁNO A ak je v technickom napísaný napr. nejaký iný rodinný príslušník, nemusím zaplatiť daň z MV a môžem mu uznať náhrady za používanie? ÁNO A za tých čo používajú vozidlá mám kedy zaplatiť? Stačí na konci roka, keď sa bude podávať priznanie za daň z motorových vozidiel?ÁNO,bude sa robiť ročné zúčtovanie,podľa mesiacov používania Musím tým pádom aj vozidlá ktoré používajú zamestnanci prihlásiť na daňový úrad?NIE
ecompka
17.09.08,11:23
Nemáte prosim informacie ako je to s danou z mot.vozidiel, ak zamestnanec pouzije vozidlo, kde je ako drzitel napisana manzelka?
Ma sa to brat ako bezpodielove vlastnictvo alebo ako?
Chobot
17.09.08,13:59
Nemáte prosim informacie ako je to s danou z mot.vozidiel, ak zamestnanec pouzije vozidlo, kde je ako drzitel napisana manzelka?
Ma sa to brat ako bezpodielove vlastnictvo alebo ako?


Treba sa striktne držať znenia zákona:

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec;

Manžel použije auto a v dokladoch je ako držiteľ zapísaná manželka.

Otázka: "Kto je zapísaný ako držiteľ vozidla?"

Bingo! Manželka! takže ak nie je v dokladoch zapísaný zamestnanec, netreba platiť daň.!!!:D Zákon nič nehovorí o vlastníctve, o BSM, ale len o osobe zapísanej v dokladoch.