Airam25
17.09.08,12:41
Dobrý deň všetkým,
chcem sa spýtať na zaúčtovanie sumy-upomienka za splatnosť, kt.je uvedená na bežnej faktúre od dodávateľa. Má ísť spolu z bežnou sumou faktúry na 518?? Ďakujem
ekopo
17.09.08,10:59
Ak je na upomienke vyčíslená suma (napr. úrok z omeškania) ktorá bola dohodnutá v obchodných podmienkach, tak je to podľa mna účet 544. Ale ešte som sa nestretol s upomienkou, kde už je vyčíslená suma za neskorú úhradu.
Rozalka
17.09.08,18:02
Niéééééé?
To je taká upomienka, že ti na túto faktúru napíšu, že si nezaplatil predchádzajúcu a účtujú si za to 50 Sk (T-COM). Viem to presne, lebo som dnes držala v ruke zo 10 takýchto faktúr a premýšľala som pri tom, čo povie tento zákazník, ak aj ja mu na našu faktúru takú sumu "prifarím"?
Stefan2005
17.09.08,18:29
[quote=ekopo;821629...Ale ešte som sa nestretol s upomienkou, kde už je vyčíslená suma za neskorú úhradu.[/quote]

... aj ja by som chcel mať len takýchto klientov :):):) ....
Airam25
17.09.08,18:43
Áno, presne takúto sumu mám na mysli.A tento spôsob nepoužíva len T-COM.Tak čo s tou čiastkou, na 518 ? spolu so sumou z faktúry??
Stefan2005
17.09.08,18:55
Áno, presne takúto sumu mám na mysli.A tento spôsob nepoužíva len T-COM.Tak čo s tou čiastkou, na 518 ? spolu so sumou z faktúry??

... viď prvú odpoveď v príspevku #2...
Možno to považovať za zmluvnú pokutu...
Airam25
17.09.08,19:05
... viď prvú odpoveď v príspevku #2...
Možno to považovať za zmluvnú pokutu...

No, na bežnej faktúre nie je uvedený %úrok z omeškania platby. A navyše úroky za omeškanie platby sa počítajú z omeškanej sumy.Udivuje ma, že externá účtovníčka firmy to účtuje na 518 spolu so sumou z faktúry.
andrej_rv
17.09.08,19:24
No, na bežnej faktúre nie je uvedený %úrok z omeškania platby. A navyše úroky za omeškanie platby sa počítajú z omeškanej sumy.Udivuje ma, že externá účtovníčka firmy to účtuje na 518 spolu so sumou z faktúry.
Nie je to úrok z omeškania, ale zmluvná pokuta v zmysle obchodných podmienok T-COMU:

http://www.t-com.sk/Documents/tarify/tarifa_vts_a.pdf
0/18-1 Zmluvná pokuta za nedodržanie doby splatnosti faktúry uvedenej na faktúre: cena bez DPH 50,00 Sk (DPH 19% sa neuplatňuje). ( Ak je vyúčtovaných viac služieb jednou faktúrou, zmluvná pokuta sa uplatňuje len raz.)

Zmluvná pokuta sa nepočíta zo sumy faktúry, je to fixná sadzba a účtuje sa na účet 544, ako to bolo uvedené v príspevkoch vyššie.
Airam25
18.09.08,05:40
Ďakujem všetkým za rady a jasné vysvetlenie.
JanaS.
14.04.09,10:16
Ahojte poraďaci chcem sa Vás spýtať, viem že upomienka je bez DPH, ale máme program ktorý nedokáže to spraviť bez DPH. Je to veľká chyba keď sa to bude robiť z DPH na výstupe?Môžu mi daňováci niečo vytknúť? Ďakujem
janaGT
14.04.09,10:20
Ahojte poraďaci chcem sa Vás spýtať, viem že upomienka je bez DPH, ale máme program ktorý nedokáže to spraviť bez DPH. Je to veľká chyba keď sa to bude robiť z DPH na výstupe?Môžu mi daňováci niečo vytknúť? Ďakujem
s DPH na výstupe? Na výstupe máš DPH z tvojich odber.fa.
Ke´d je niečo raz bez DPH, tak to tak aj musí byť.
azla
14.04.09,10:34
Ahojte poraďaci chcem sa Vás spýtať, viem že upomienka je bez DPH, ale máme program ktorý nedokáže to spraviť bez DPH. Je to veľká chyba keď sa to bude robiť z DPH na výstupe?Môžu mi daňováci niečo vytknúť? Ďakujem

Každý program musí "dovoliť" vystaviť plnenia mimo Dph, oslobodené od Dph a s Dph.

Mnohokrát program vie to spracovať, len obsluha to musí vedieť zadať.
Ak to nejde, kontaktuj dodávateľa, snáď Ti poradia ako na to.:)
JanaS.
15.04.09,05:37
jj ďakujem Vám, no mame program jeden od Čechov ale ten program to nevie tak spraviť. Musíme nejak inak to vymyslieť Ďakujem Vám za odpoveď :)
Sosa
19.05.09,14:27
Mne prišla upomienka - jednorázový poplatok sankčného charakteru podľa platného cenníka služieb. Vyčíslená suma na upomienke nie je zahrnutá do sumy Fa. Prišla osobitne a je na nej uvedené "Tento dokument slúži zároveň ako účtovný doklad". Mám zaevidovate tento doklad do účtovníctva cez interný doklad?
Tweety
19.05.09,14:27
Mne prišla upomienka - jednorázový poplatok sankčného charakteru podľa platného cenníka služieb. Vyčíslená suma na upomienke nie je zahrnutá do sumy Fa. Prišla osobitne a je na nej uvedené "Tento dokument slúži zároveň ako účtovný doklad". Mám zaevidovate tento doklad do účtovníctva cez interný doklad?
Nie je to ID, ale externý, takže tak o ňom aj účtuj.
JanaS.
23.06.09,09:54
Ahoj Tweety,
môžem sa Ťa opýtať je to veľká chyba ak som dve upomienky dala medzi interný doklad? Orange vždy posiela upomienky osobitne tak som to preto dala cez ID a T-mobile to robí priamo vo faktúrach. Ak príde upomienka tak to dať cez došlé faktúry?
Ďakujem
Maxinka
25.10.10,08:56
Prosím o radu:
mne prišla Upomienka od dodávateľa a tam mám napísanú tú FA, ktorú som nezaplatila + Poplatok za upomienku.
Kde ten poplatok za upomienku zaúčtovať na 518 alebo 544???
Ďakujem
azla
25.10.10,09:03
544

aj v predchádzajúcjich príspevkoch to nájdeš (napr. 8 )
Jajina
16.11.10,06:09
Prosím ako zaúčtovať v JÚ zmluvnú pokutu za oneskorene vystavenú a zaslanú faktúru?

Neovládam dobre PÚ a neviem presne či účet 544 ovplyvňuje daňový základ.

Až dodatočne sme si v zmluvných podmienkach prečítali, že ak nezašleme do 14 dní faktúru bude nám vyfakturovaná zmluvná pokuta 150 EUR.
Už nám prišla faktúra na túto pokutu.

Môžem je dať v JÚ do nákladov ako zmluvnú pokutu, aj keď sme tomu mohli predísť ?
Llívia
16.11.10,07:56
Prosím o radu:
mne prišla Upomienka od dodávateľa a tam mám napísanú tú FA, ktorú som nezaplatila + Poplatok za upomienku.
Kde ten poplatok za upomienku zaúčtovať na 518 alebo 544???
Ďakujem


544

aj v predchádzajúcjich príspevkoch to nájdeš (napr. 8 )
Na účet 544 sa účtujú zmluvné pokuty, čiže musí byť nejaká zmluva, kde je určené, prečo, ako, v akej výške sa zmluvná pokuta vyrúbi/vyfakturuje. Na aký účet mám zaúčtovať poplatok za upomienku, keď nemám zmluvu? (Poplatky za upomienky si účtuje T-mobil a T-com. Podľa príspevkov tu na Porade tieto dve firmy majú tento druh poplatkov zahrnutý v zmluvných podmienkach ako zmluvné pokuty. Lenže v prípade daňovej kontroly by som to nevedela podložiť zmluvou. Alebo mám skúsiť nájsť na nete nejaké ich všeobecné zmluvné podmienky a tým to dokladovať?)
zuzanna
27.12.10,16:05
aj mne prisla upomienka od SPP za nezaplatenie fa, ktorá nám omylom v banke neprešla, upomienka vo výške 1,20 mám to zaúčtovať tiež ako 544 a je to náš daňový výdavok? keď sme ju už uhradili dneska???
Adiks
27.12.10,20:30
aj mne prisla upomienka od SPP za nezaplatenie fa, ktorá nám omylom v banke neprešla, upomienka vo výške 1,20 mám to zaúčtovať tiež ako 544 a je to náš daňový výdavok? keď sme ju už uhradili dneska???
Áno, keby ste ju však neuhradili do 31.12.2010, bola by to pripočítateľná položka k základu dane z príjmov.
mirčiak
12.01.11,06:50
Dobrý deň, môžem sa opýtať, či sumy na účte 544 sú pripočítateľnou položkou k daňovému základu alebo nie? Ďakujem
azla
12.01.11,16:42
Dobrý deň, môžem sa opýtať, či sumy na účte 544 sú pripočítateľnou položkou k daňovému základu alebo nie? Ďakujem


Ak maš niečo naúčtované na účte 544 je to daňovo uznaný výdavok,
za predpokladu, že je v zdaňovacom období aj zaplatený.

Ak je náklad učtovaný na účet 544 v roku 2010 a zaplatíš v r. 2011, potom:
v r. 2010 - by to bola pripočitateľná položka
v r. 2011 - (ak by bola uhrada v r. 2011 - by to bola odpočítateľná položka)


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(19) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Llívia
18.01.11,09:53
Na účet 544 sa účtujú zmluvné pokuty, čiže musí byť nejaká zmluva, kde je určené, prečo, ako, v akej výške sa zmluvná pokuta vyrúbi/vyfakturuje. Na aký účet mám zaúčtovať poplatok za upomienku, keď nemám zmluvu? (Poplatky za upomienky si účtuje T-mobil a T-com. Podľa príspevkov tu na Porade tieto dve firmy majú tento druh poplatkov zahrnutý v zmluvných podmienkach ako zmluvné pokuty. Lenže v prípade daňovej kontroly by som to nevedela podložiť zmluvou. Alebo mám skúsiť nájsť na nete nejaké ich všeobecné zmluvné podmienky a tým to dokladovať?)
Nenašla som zmluvu firmy s T-mobilom (mobily + internet). V ich všeobecných zmluvných podmienkach som nenašla nič o tom, že za vystavenie upomienky si budú účtovať poplatok, takže neviem, na základe čoho mám tento poplatok účtovať na 544.
Zmluvu medzi firmou a T-comom (pevná linka) som tiež nenašla. Našla som to v ich všeobecných zmluvných podmienkach + aj na faktúrach uvádzajú, že ide o zmluvnú pokutu za nedodržanie splatnosti. Stačí na preukázanie, že ide o zmluvnú pokutu, vytlačiť tú časť všeobecných podmienok, kde sa o nej hovorí?
JAJA11
18.01.11,10:04
Nenašla som zmluvu firmy s T-mobilom (mobily + internet). V ich všeobecných zmluvných podmienkach som nenašla nič o tom, že za vystavenie upomienky si budú účtovať poplatok, takže neviem, na základe čoho mám tento poplatok účtovať na 544.
Zmluvu medzi firmou a T-comom (pevná linka) som tiež nenašla. Našla som to v ich všeobecných zmluvných podmienkach + aj na faktúrach uvádzajú, že ide o zmluvnú pokutu za nedodržanie splatnosti. Stačí na preukázanie, že ide o zmluvnú pokutu, vytlačiť tú časť všeobecných podmienok, kde sa o nej hovorí?

Myslím, že pri kontrole v prípade takýchto dodávateľov sa daňová kontrola nebude zaujímať o zmluvy, nakoľko tieto penalizácie sú bežne používané a známe :o Aj v prípade neskorého uhradenia faktúry odberateľom, v prípade, že nie je uzavretá zmluva, je možné vystaviť úroky z omeškania na základe zákona :o
Stefan2005
18.01.11,10:19
Nenašla som zmluvu firmy s T-mobilom (mobily + internet). V ich všeobecných zmluvných podmienkach som nenašla nič o tom, že za vystavenie upomienky si budú účtovať poplatok, takže neviem, na základe čoho mám tento poplatok účtovať na 544...

... a toto by nestačilo zo všeobecných podmienok:

"6.7 Náhradu nákladov spojených s upomienkou oneskorenej platby vo výške podľa platného cennika, ako aj všetky náklady spojené s mimosúdnym, so súdnym alebo s exekučným vymáhaním pohľadávky znáša Účastník."

je to na stránkach T-Mobilu, voľne stiahnuteľné, vytlačiteľné.
Llívia
18.01.11,10:27
... a toto by nestačilo zo všeobecných podmienok:

"6.7 Náhradu nákladov spojených s upomienkou oneskorenej platby vo výške podľa platného cennika, ako aj všetky náklady spojené s mimosúdnym, so súdnym alebo s exekučným vymáhaním pohľadávky znáša Účastník."

je to na stránkach T-Mobilu, voľne stiahnuteľné, vytlačiteľné.
1. Stačilo. Prosím ťa, kde/v čom si to našiel?
2. Keď je to náhrada nákladov, mám to účtovať ako zmluvnú pokutu na 544 alebo na 548 ako ostatné náklady?
Llívia
18.01.11,10:28
Myslím, že pri kontrole v prípade takýchto dodávateľov sa daňová kontrola nebude zaujímať o zmluvy, nakoľko tieto penalizácie sú bežne používané a známe :o Aj v prípade neskorého uhradenia faktúry odberateľom, v prípade, že nie je uzavretá zmluva, je možné vystaviť úroky z omeškania na základe zákona :o
Nemala som na mysli úroky z omeškania, ale poplatok za vystavenie upomienky. Na faktúre to majú uvedené ako položku: Upomienka oneskorenej platby.
Stefan2005
18.01.11,10:37
1. Stačilo. Prosím ťa, kde/v čom si to našiel?
...

na stránkach T-Com / mapa stránok / všeobecné podmienky / T-Mobile alebo T-Com a vyber si VOP pre príslušnú službu.