garnier
17.09.08,13:46
Dobrý deň všetkým.
Moja situácia je nasledovná: Nedávno som sa rozviedol s manželkou, na jej podnet. Bývali sme v spoločnom trojizbovom byte, ktorý kúpil môj otec ešte pred uzavretím nášho manželstva. Byt nie je v našom osobnom vlastníctve, vlastníkom je Spravbyt, obaja figurujeme len ako nájomcovia. Chcel by som sa opýtať, aká je moja povinnosť, alebo lepšie povedané na čo má moja exmanželka nárok...čo sa tohto bytu týka. Vopred ďakujem.
VERONIKA6
17.09.08,11:53
Dobrý deň všetkým.
Moja situácia je nasledovná: Nedávno som sa rozviedol s manželkou, na jej podnet. Bývali sme v spoločnom trojizbovom byte, ktorý kúpil môj otec ešte pred uzavretím nášho manželstva. Byt nie je v našom osobnom vlastníctve, vlastníkom je Spravbyt, obaja figurujeme len ako nájomcovia. Chcel by som sa opýtať, aká je moja povinnosť, alebo lepšie povedané na čo má moja exmanželka nárok...čo sa tohto bytu týka. Vopred ďakujem.
Píšeš, že byt kúpil Tvoj otec a v ďalšej vete - vlastníkom bytu je Spravbyt.
garnier
17.09.08,12:34
No, asi som sa zle vyjadril. Bolo to ešte v roku 1988, lepšie povedané zaplatil členský poplatok do družstva.
Chobot
17.09.08,13:49
No, asi som sa zle vyjadril. Bolo to ešte v roku 1988, lepšie povedané zaplatil členský poplatok do družstva.

Tak je to družstevný byt a ešte nie je odkúpený do osobného vlastníctva?

A kto je členom družstva? Ty? Alebo aj manželka? Alebo manželka má len trvalé bydlisko v tom byte?

Treba presne uviesť, lebo my si ti nevieme domyslieť a nie sme jasnovidci.
garnier
17.09.08,15:04
Díky Chobot:-). Takže: je to družstevný byt, ktorý ešte nie je odkúpený do dosobného vlastníctva. Poplatok zaplatil v roku 1988 môj otec. Od roku 1989 do roku 2002 figurujem ako člen družstva ja. Od roku 2003 do dnešného dna figurujeme ako členovia družstva spolu s manželkou. Cena za odkúpenie do osobného vlastníctva je do 20 000,.Sk. Ale moja exmanželka trvá na predaji bytu, aj ked v nom žijem so synom a žiada polovicu sumy z trhovej hodnoty...to znamená 700 000,- Sk. Takže by som rád vedel, čo jej podľa zákona prislúcha...logicky mi z toho vyplýva, že len jej podiel...ale radšej sa pýtam. Vopred dakujem
Chobot
17.09.08,19:51
Díky Chobot:-). Takže: je to družstevný byt, ktorý ešte nie je odkúpený do dosobného vlastníctva. Poplatok zaplatil v roku 1988 môj otec. Od roku 1989 do roku 2002 figurujem ako člen družstva ja. Od roku 2003 do dnešného dna figurujeme ako členovia družstva spolu s manželkou. Cena za odkúpenie do osobného vlastníctva je do 20 000,.Sk. Ale moja exmanželka trvá na predaji bytu, aj ked v nom žijem so synom a žiada polovicu sumy z trhovej hodnoty...to znamená 700 000,- Sk. Takže by som rád vedel, čo jej podľa zákona prislúcha...logicky mi z toho vyplýva, že len jej podiel...ale radšej sa pýtam. Vopred dakujem

Pokiaľ ste členmi družstva obaja, tak to je pre teba nevýhodnejšie. Manželka má nárok na polovicu bytu. Resp. pokiaľ ste len členovia družstva, tak nemôžeme hovoriť o cene bytu, lebo byt de facto nemôžete predať. Predávali by ste členský podiel v družstve a ten má nejakú hodnotu. Ona sa toho podielu dobrovoľne nevzdá, takže sám nemôžeš byt od družstva odkúpiť, jedine spoločne s ex. Preto sa ona domáha tej polovice.

Na tvojom mieste by som asi ten byt spoločne s ňou odkúpil a dohodol s ňou jej vyplatenie. Takto získaš byt do osobného vlastníctva za polovičnú cenu, než by si ho mal kúpiť na trhu. A budeš mať od nej pokoj.

Teraz je už jedno, kto ako nadobudol členstvo, že tvoj otec ti členské zaplatil a ona členstvo získala výdajom. Členom sta obaja.

Musím doplniť - v zmysle § 705 spoločný nájom rozvodom zaniká. Napísal som to nižšie v novom príspevku.
iriska
18.09.08,10:25
Len by som sa chcela vyjadriť z laického pohľadu, lebo družstevné vlastníctvo mi veľa nehovorí. Nemohol by jeden z manželov dať návrh na vysporiadanie bsm a vyplatiť druhého z jeho podielu v družstve?
Chobot
18.09.08,11:02
Díky Chobot:-). Takže: je to družstevný byt, ktorý ešte nie je odkúpený do dosobného vlastníctva. Poplatok zaplatil v roku 1988 môj otec. Od roku 1989 do roku 2002 figurujem ako člen družstva ja. Od roku 2003 do dnešného dna figurujeme ako členovia družstva spolu s manželkou. Cena za odkúpenie do osobného vlastníctva je do 20 000,.Sk. Ale moja exmanželka trvá na predaji bytu, aj ked v nom žijem so synom a žiada polovicu sumy z trhovej hodnoty...to znamená 700 000,- Sk. Takže by som rád vedel, čo jej podľa zákona prislúcha...logicky mi z toho vyplýva, že len jej podiel...ale radšej sa pýtam. Vopred dakujem

:):):)

Garnier, mám pre teba dobrú správu. Keďže mi to nedalo, trochu som sa hrabal v Obč. zákonníku a našiel som niečo, čo ťa poteší. Je to konkrétne ustanovenie § 705 ods.2:

(2) Ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva, zanikne právo spoločného nájmu bytu rozvodom; právo užívať byt zostane tomu z manželov, ktorý nadobudol právo na nájom bytu pred uzavretím manželstva. V ostatných prípadoch spoločného nájmu družstevného bytu rozhodne súd, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, na návrh jedného z nich o zrušení tohto práva, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu; tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve.

Podľa tohoto tvoja ex-manželka rozvodom stratila nárok na spoločný nájom bytu a nemá si čo nárokovať. Takže moja prvá odpoveď je neúplná. Ja som vychádzal z toho, že uzavretím manželstva vzniká členstvo aj druhému manželovi podľa § 703 a 704:


(1) Ak sa za trvania manželstva manželia alebo jeden z nich stanú nájomcami bytu, vznikne spoločný nájom bytu manželmi.

(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 neplatia, ak manželia spolu trvale nežijú.

§ 704

(1) Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva.

(2) To isté platí, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.

Nevedel som, že ako jednoducho členstvo vznikne, tak jednoducho rozvodom aj zanikne.

Len neviem, ako dosiahnuť tento právny stav - asi treba ísť na bytové družstvo a priniesť overený rozsudok o rozvode. Predpokladám, že bytové družstvo na základe tohoto zruší manželke nájomný vzťah. Len neviem, ako to bude s tým členstvom - či zostáva členom, alebo aj to jej zaniká, lebo zákon to jednoznačne neuvádza. Stále sa tam píše len o spoločnom členstve.

Prečítaj si dobre ustanovenia obč. zákonníka § 700- 711. A na bytovom družstve ti asi povedia presne, čo treba urobiť, určite nebudeš prvý taký prípad.
garnier
20.09.08,09:21
Oceňujem Tvoju námahu a srdečná vďaka.