4326
17.09.08,14:33
Uvažujem o jednej veci. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme pozemku, v ktorej je dohodnutá kúpna cena pozemku, ktorý po niekoľkých rokoch platenia nájomného odkúpime za 1 SKK.
Učtujeme to ako klasický prenájom pozemku - teda do nákladov na účet 518. Uvažujem ale o tom, či tento prenájom nesplňa podmienky lízingu a či
by sme skôr nemali účtovať o obstaraní pozemku ako o nájomnom.
Poprosím o vaše názory.................ďakujem.
Danila
17.09.08,13:18
Uvažujem o jednej veci. Máme uzatvorenú zmluvu o nájme pozemku, v ktorej je dohodnutá kúpna cena pozemku, ktorý po niekoľkých rokoch platenia nájomného odkúpime za 1 SKK.
Učtujeme to ako klasický prenájom pozemku - teda do nákladov na účet 518. Uvažujem ale o tom, či tento prenájom nesplňa podmienky lízingu a či
by sme skôr nemali účtovať o obstaraní pozemku ako o nájomnom.
Poprosím o vaše názory.................ďakujem.Za daných okolností je to nepochybne obstaranie DHM na splátky.
4326
18.09.08,05:22
Ako potom účtovať mesačné splátky nájomného? Ako klasický lízing? Alebo jednotlivé splátky zaúčtovať ako preddavky na obstaranie DNM a až zaplatením kúpnej ceny ho zaradím do majetku spoločnosti - teda ak budem mať doklad o zmene v katastre nehnuteľností?
zlatica76
18.09.08,06:13
ani klasický lízing sa už neúčtuje na 518!! (už dobré 3 roky) :)

Myslím, že lízovať sa dá aj majetok, ktorý sa neodpisuje (t.j. pozemok)

Podľa mňa, pozemok musíte zaradiť do majetku :viď § 2 postupov účtovania:
(2) Pri nehnuteľnostiach obstarných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva,ďňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom.

Takže, prvý zápis je:
1. obstaranie majetku....... 042 / 379 (321) (v plnej výške, t.j. vo výške všetkých "splátok" do budúcnosti, vrátane poslednej "kúpnej ceny")

2. zaradenie majetku..... 031 / 042

3. splátky...... 379 (321) / 221

Pozor: pri závierke je potrebné účet 379 (321) rozlíšiť na dlhodobé a krátkodobé!!!

ak náhodou účtujete podľa IFRS je potrebné splátky rozdeliť aj na očakávaný úrok.
4326
18.09.08,06:24
Účtovanie lízingu ovládam, ďakujem. Zatiaľ to ale účtujeme ako prenájom nie ako lízing, preto ten účet 518. Je možné namiesto účtu 379 použiť účet 474 - skor mi to tam pasuje, vzhľadom na dlhodobý záväzok, samozrejme záväzok so splanosťou do jedného roka sa vedie analyticky ako krátkodobý.
4326
16.10.08,05:41
Otváram opäť túto tému. Včera som sa zúčastnila školenia ohľadne dane z príjmov PO a pýtala som sa aj na tento problém. Bolo mi povedané, že pozemok nemôžeme považovať za náš majetok, teda mesačné nájomné máme účtovať priamo do nákladov. Máme nájomnú zmluvu a v danej zmluve nie je uvedné, že jednotlivé splátky sú splátkami kúpnej ceny................. Takže mesačné faktúry za nájomné sú pre nás nákladom.