Polly404
17.09.08,15:47
Mala by som 2 otázočky, môžete mi poraduť?

1. Ak si chce podnikateľ (JÚ) otvoriť kaviareň a kupuje registračnú pokladňu, stoly, stoličky a rôzne drevené lišty, maliarske farby a podobne, môže to ísť všetko do režijných nákladov, ak je to do 50 000,-Skk? Alebo to je drobný majetok?

2. Ak má SZČO začiatok živnosti 01.07. a právoplatnosť ŽL nadobudol 25.7., tak ktorý dátum sa môže použiť ako začiatok podnikania? Môže už od 01.07. nakupovať tovar?
DanielaSL
17.09.08,14:23
Mala by som 2 otázočky, môžete mi poraduť?

1. Ak si chce podnikateľ (JÚ) otvoriť kaviareň a kupuje registračnú pokladňu, stoly, stoličky a rôzne drevené lišty, maliarske farby a podobne, môže to ísť všetko do režijných nákladov, ak je to do 50 000,-Skk? Alebo to je drobný majetok?

Všetko - myslím ale jednotlivé kusy , čo má nižšiu cenu ako 30.000,- môžeš zaúčtovať do réžie, ale také veci ako stôl, stoličky a registračnú pokladňu si môžeš evidovať v krátkodobom majetku. Všetko čo má vyššiu hodnotu ako 30.000,- musíš už zaradiť do dlhodobého majetku . Vytvoriť odpisový plán a účtovať cez odpisy.

2. Ak má SZČO začiatok živnosti 01.07. a právoplatnosť ŽL nadobudol 25.7., tak ktorý dátum sa môže použiť ako začiatok podnikania? Môže už od 01.07. nakupovať tovar?

Áno - môže začať nakupovať aj skôr ako nadobudol právoplatnosť ŽL.






Odpovede máš v texte.
suzi663
18.10.08,17:52
A ako je to potom s kúpou PC, tlačiarne - kopírky..... a software?? Tam sa ráta cena PC a softwéru spolu a cena tlačiarne osobitne??
durisovad
18.10.08,19:30
Pocitac a soft spolu, kopirka, tlaciaren osobitne.
Dav
19.10.08,06:31
A ako je to potom s kúpou PC, tlačiarne - kopírky..... a software?? Tam sa ráta cena PC a softwéru spolu a cena tlačiarne osobitne??
Ak je tlačiareň schopná iba tlačiť pripojená na PC, potom sa priraďuje k počítaču. Vtedy sa vstupná cena PC a tlačiarne spočíta. Ak ide o multifunkčné zariadenie, ktoré je schopné pracovať samostatne, napr. kopírovať, potom ide o samostatný predmet, a cena sa k hodnote PC nepripočítava. Soft ako napr. účtovníctvo, Office, a podobne sa počítajú ako samostatné programy. Obslužné programy PC- Windows- sú súčasť ceny počítača.
Pri tlačiarni nezáleží na tom, či je sieťová, alebo pripojená len k jednému PC, rozhodujúce ja, či je funkčná bez PC( multifunkčná), alebo len s ním.
Doplňujem : pri cene pod 30.000,- v JÚ - materiál( nie prevádzková réžia), nad 30.000,- HIM
apsgroup
19.10.08,07:04
Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?
Dav
19.10.08,07:16
Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?
Materiál.
bratadam
19.10.08,15:09
Pre mna skôr znie otazka: Je DHM réžia alebo material?
Učtovala som to kedysi do réžie a súčasne viedla evidenciu, ale v tomto roku teda neviem, začala som to učtovat ako material a tiež evidujem. Napr.taká vrtačka, miešačka a podobne.
neviem či to robim dobre , ale mám stále dilemu že ako je to správne. Teraz ste ma zasa doplietli, že réžia?

To si mala potom aj pri periodickej inventúre ? Inventúra " réžie " ?
suzi663
20.10.08,14:06
A čo pri takom majetku ktorého cena je nižšia ako 100,- napríklad pilník na plech. Pre živnostníka je to náradie. Evidujete ho?
Alebo kancelárske potreby? Ako sa postupuje?
sway
20.10.08,14:21
A čo pri takom majetku ktorého cena je nižšia ako 100,- napríklad pilník na plech. Pre živnostníka je to náradie. Evidujete ho?
Alebo kancelárske potreby? Ako sa postupuje?

netreba evidovať ako majetok - ide o drobnú réžiu;),
ja ho "evidujem" iba v účtovníctve na analytických účtoch - napríklad kanc. potreby, aby som vedela koľko som na ne milnula za rok.;)
suzi663
20.10.08,14:44
Čiže tam stačí evidovať kancelárske potreby a drobné náradie.. iba tak informatívne...
A materiál s dobou používania viac ako 1 rok a cenou nižšou ako 30.000,- evidovať a prideliť inv. číslo... Ak to dobre chápem
sway
20.10.08,15:38
Čiže tam stačí evidovať kancelárske potreby a drobné náradie.. iba tak informatívne...
A materiál s dobou používania viac ako 1 rok a cenou nižšou ako 30.000,- evidovať a prideliť inv. číslo... Ak to dobre chápem

presne tak ;):) v evidencii DHM
suzi663
20.10.08,16:09
Je na mne akým spôsobom si to bude evidovať? Alebo je na to určený vzor?
suzi663
20.10.08,16:13
A ešte niečo? Ak je živnostník a nakúpi kancelárske potreby.. to ide do Prevádzkovej réžie a ak kúpi pilník na plech, tak to dám medzi materiál?
sway
20.10.08,16:19
Je na mne akým spôsobom si to bude evidovať? Alebo je na to určený vzor?

väčšinou sa to dá cez analytiku priamo v SW, to je najjednoduchšie, ale dá sa aj v exel.....;)
suzi663
20.10.08,16:24
Program nemám.. chcem sa to najprv naučiť robiť ručne.. takže si to urobim cez excel... Dúfam, že to dajak zvládnem
suzi663
26.10.08,17:37
Môže si dať živnostník do výdavku aj účtovnícky program? Keď si robí účtovníctvo sám a v predmete podnikania vedenie účtovníctva nema?? Poradíte mi? Ďakujem
JankaO
26.10.08,17:40
Môže si dať živnostník do výdavku aj účtovnícky program? Keď si robí účtovníctvo sám a v predmete podnikania vedenie účtovníctva nema?? Poradíte mi? Ďakujem
Áno, ak je v sume do 50 000,
suzi663
26.10.08,17:58
Je to účtovnícky program MRP - Jednoduché účtovníctvo.. Naozaj nieje problém, keď si to dá do výdavku? Lebo mám strach, či to nebude pre Daňovákov problém.. Pri kontrole.. A Živnostník má predmet podnikania. Pokrývačske a klampiarske práce ????
JankaO
26.10.08,17:59
Nie, problém nebude, je to výdaj ovplyvňujúci daň.
suzi663
26.10.08,18:05
Ďakujem veľmi pekne

Som sa bála, či to nebude problém?

Ps: Neviete mi poradiť aký je MRP program pre vedenie jednoduchého účtovníctva?
Dav
26.10.08,18:25
Ďakujem veľmi pekne

Som sa bála, či to nebude problém?

Ps: Neviete mi poradiť aký je MRP program pre vedenie jednoduchého účtovníctva?
Pozri si v sekcii Programy, MRP o ňom viac. Mne sa MRP páči, podľa mňa sa dá v ňom rýchlo naučiť pracovať.