Kennard
17.09.08,16:28
Dobry den,
prave som docital prispevky o samozamestnani ale nenasiel som s akymi odvodmi mam pocitat za obdobie na 2 roky.
Nebol som nikdy zivnostnik tak by som sa chcel poradit.

Urad prace dava prispevok na samozamestnanie asi 66 500Sk v mojom okrese ale neviem kolko z tejto sumy mam pocitat ze budem musiet dat na odvody.Viem ze treba platit zdravotne poistenie okolo 1100Sk mesacne a udajne prvy rok ako zivnostnik neplatim odvody do Socialnej poistovne.Kolko sa plati druhy rok do socialnej poist. to neviem vobec.
Mohol by som teda poziadat ludi ktori tomu rozumeju o vysvetlenie pre laika?
Dakujem.
hanelie
17.09.08,14:44
Odvody do SP sa budú odvíjať od brutto prijmov za obdobie od xy.yx.2008 do 31.12.2008 - /ak brutto presiahne 12 x MM / prvý krát sa potom platí za obdobie júl - splatnosť do ôsmeho augusta
ak príjem nedosiahne určenú čiastku - odvody sa neplatia / avšak potom toto obdobie sa nezapočítava do dôchodku / preto existuje možnosť dobrovoľného platenia poistného

minimálna výška odvodov do SP sa percentuálne odvíja od výšky MM /33,15% celkovo /

Odvody do ZP sa platia hneď na začiatku podnikania - takisto percentuálne z MM / 14% /
Anja111
17.09.08,14:45
Dobry den,
prave som docital prispevky o samozamestnani ale nenasiel som s akymi odvodmi mam pocitat za obdobie na 2 roky.
Nebol som nikdy zivnostnik tak by som sa chcel poradit.

Urad prace dava prispevok na samozamestnanie asi 66 500Sk v mojom okrese ale neviem kolko z tejto sumy mam pocitat ze budem musiet dat na odvody.Viem ze treba platit zdravotne poistenie okolo 1100Sk mesacne a udajne prvy rok ako zivnostnik neplatim odvody do Socialnej poistovne.Kolko sa plati druhy rok do socialnej poist. to neviem vobec.
Mohol by som teda poziadat ludi ktori tomu rozumeju o vysvetlenie pre laika?
Dakujem.
V roku 2008 sa platí na ZP 1134 Sk a do SP 2686 Sk, (SP sa Ťa zatiaľ netýka). Aké budú odvody v roku 2009 sa zatiaľ nedá povedať. Záleží to od výšky minimálnej mzdy... Hovorí sa, že od 1.1.2009 by mala byť 8900 Sk. To by znamenalo, že od 1.1.2009 by sa platilo do ZP najmenej 1246 Sk. Do SP by si začal platiť pravdepodobne od 1.7.2009. Pri horeuvedenej minimálnej mzde by to bolo 2951 Sk...
Kennard
17.09.08,16:09
Dakujem obidvom za rychlu a vystiznu odpoved. Velmi ste mi pomohli sa v tom zorientovat. Hlavne pre uplneho zaciatocnika ktory rozmysla o podnikani je to velka pomoc.
Prajem prijemny den.
Kennard
23.12.08,08:12
Este by som mal doplnujucu otazku.
Hanelie napisal:

"ak príjem nedosiahne určenú čiastku - odvody sa neplatia / avšak potom toto obdobie sa nezapočítava do dôchodku / preto existuje možnosť dobrovoľného platenia poistného"

Znamena to teda ak ani v prvom ani v druhom roku moj prijem nedosiahne tuto urcenu ciastku (nie som si isty ale niekde som cital sumu 90tis) tak odvody do Socialnej poistovne neplatim za tieto dva roky vobec?

A tym mi ostava iba povinnost zaplatit zdravotne poistenie?
m.hladka
23.12.08,08:35
Áno, ale tá výška sa na SP každý rok mení.
Kennard
23.12.08,08:40
Vdaka, a aka je ta suma momentalne pre tento rok?
hanelie
23.12.08,09:23
12 x MM
MM = 8100

čiže ak tvoj brutto príjem presiahol sumu 97.200Sk , začneš platiť odvody do SP v roku 2009 prvýkrát za mesiac júl - splatnosť do ôsmeho augusta
Kennard
23.12.08,09:27
Ok, tak je mi to uz teraz jasne. Dakujem za vasu pomoc.