zaphira
17.09.08,17:05
Šéf sa rozhodol, že z vlastnej vôle dá zamestnancom stravné lístky nie len za dni ktoré odpracovali, ale aj za dni, ktoré boli na dovolenke alebo PN. Je také niečo možné? Ako sa to bude účtovať, ako to mám vlastne robiť? Takéto stravné lístky mám potom odpočítavať od mzdy, keď je to vlastne dobrá vôľa zamestnávateľa? Je to ako dar? Alebo odmena? Alebo čo to vlastne je? Prosím poraďte mi?
sway
17.09.08,15:13
V princípe má nárok zamestnanec na stravný lístok ak odpracuje minimálne 4 hodiny, teda počas PN či dovolenky naň nárok zo zákona nemá, teda sa to dá riešiť tak, že stravenky im riadne bude dávať v mzde ako všetky ostatné, ale vydávané v tieto dni nepôjdu do nákladov, budú pripočítateľné k ZD.
Alebo je krajšie riešenie, ak máte dosť prostriedkov v SF, tak dávať tieto stravenky z neho.
zaphira
17.09.08,15:22
Takže ak je stravný lístok v hodnote 98 sk celá suma pôjde do ZD? A čo s tým, keď faktúru za lístky som už zaúčtovala a aj rozúčtovala? Ako dám hodnotu tých lístkov do ZD? SOm total začiatočník v tejto oblasti, preto tie otázky.
brčko
17.09.08,15:36
Ešte je tu aj takáto možnosť dostať to do nákladov firmy:

Dan z príjmov
§ 19 Danové výdavky

(2) Danové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone sú
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
4. príspevky na stravovovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom (odkaz napr. na § 152 ZP)

Zákonník práce
§ 152 Stravovanie zamestnancov

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

čo sa týka oslobodenia tohto príjmu zo strany zamestnanca, tak veru neviem. Našla som zbežne len toto, tak posúdte sami:

Zákon o dani z príjmov
§ 5 Príjem zo závislej činnosti

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podla § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávatelom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov
sway
18.09.08,08:29
Takže ak je stravný lístok v hodnote 98 sk celá suma pôjde do ZD? A čo s tým, keď faktúru za lístky som už zaúčtovala a aj rozúčtovala? Ako dám hodnotu tých lístkov do ZD? SOm total začiatočník v tejto oblasti, preto tie otázky.

Takže ak sa rozhodneš nepostupovať podľa príspevku 4 - čo tiež stojí za uváženie, zakomponovať si to do vnútornej smernice a stravenky zamestnancom dávať...
tak potom sa to účtuje tak, že si vedieš evidenciu a stačí jedným dokladom dávať stravné lístky na vytvorený anal. účet z 213 na účet 527 999 - ja si tvorím anal. účty s xxx/999 a tie sú pripočítateľné pri spracovávaní DP.
Na evidenciu straveniek mám takúto tabuľku - priložím ju a v nej si môžeš evidovať vydané nad rámec a koncom roka ich zaúčtovať.