SMartina
17.09.08,19:30
Ahojte. Potrebujem zaúčtovať recept s poplatkom za recept 5,- Sk. Dala by som ho na účet 568, bude to správne alebo 538? Skôr na 568, ale prosím poradte, ak máte skúsenosť. Vopred ďakujem. ;)
chanell
17.09.08,17:41
Ja by som volila buď účet 518 alebo 548. Určite nie 568, ten sa používa skôr pri finančných inštitúciách.
andrej_rv
17.09.08,19:10
Ahojte. Potrebujem zaúčtovať recept s poplatkom za recept 5,- Sk. Dala by som ho na účet 568, bude to správne alebo 538? Skôr na 568, ale prosím poradte, ak máte skúsenosť. Vopred ďakujem. ;)
Ja by som poplatok za recept u kupujúceho považoval nie za nakupovanú službu (aj keď je to pre lekárnika tržba za úhradu nákladov na štatistické spracovanie receptu), ale za náklad súvisiaci s obstaraním lieku. Teda v náväznosti na § 25 ods. 5 písm. a) za súčasť obstarávacej ceny. A celú hodnotu receptu = obstarávaciu cenu účtoval na príslušný účet obstarania zásob (112, 501) bez rozlišovania na cenu lieku a na poplatok za recept.
(Ak sa na recept kupuje viac druhov liekov, poplatok primerane rozhodiť do obstarávacej ceny podľa interných smerníc na účtovanie nákladov na obstaranie)
durisovad
17.09.08,19:17
Danovy zakon povoluje takyto naklad?
Rozalka
17.09.08,19:36
Pokiaľ slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, tak áno.
Stefan2005
17.09.08,19:50
Danovy zakon povoluje takyto naklad?

len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...
bepo
18.09.08,09:09
len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...
Len tak z voleja poplatok sa platí len za humanitárne lieky nie veterinárne, aj to len za tie kde aspoň časť ceny je hradená z verejného poistenia.
veronikasad
18.09.08,09:16
len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...
a recept môže byť vystavený aj na firmu ?
Dav
18.09.08,09:38
a recept môže byť vystavený aj na firmu ?
Napríklad opatrovateľské zariadenie - nákup jednorázových plienok...Aj tie sú na predpis.
Okrem toho, nikto nebude skúmať na koho bol recept vystavený. Neverím, že by kontrolóri DÚ išli do lekárne a skúmali na základe dokladu z ERP lekárne meno osoby, na ktorú bol recept vypísaný. Budú skúmať , či to, čo bolo kupované na recept, je možné uznať ako daňový náklad.
andrej_rv
18.09.08,09:50
...a celú hodnotu receptu = obstarávaciu cenu účtoval na príslušný účet obstarania zásob (112, 501) bez rozlišovania na cenu lieku a na poplatok za recept.
Ešte by som svoj názor na účtovanie trošku upresnil v náväznosti na daňový aspekt a dodatočné informácie k téme.
Pokiaľ firma účtuje spôsobom A (cez sklad), celý nákup (vrátane poplatku) by mal ísť najprv na sklad.
Ak spôsobom B (resp. výdaji zo skladu pri spôsobe A) by účtovanie mohlo byť:
- na účet 527, ak ide o recepty na lieky súvisiace s ochranou zdravia zamestnanca, ktoré sú daňovo uznaným nákladom
- na účet 528, ak ide o recepty na lieky súvisiace s ochranou zdravia zamestnanca a preventívnpou starostlivosťou, ktoré sú poskytované nad daňovo uznaný rámec
- na účet 427, ak by šlo o lieky uhrádzané zo sociálneho fondu
Účet 501 v zmysle Bepovej informácie o poplatkoch asi do úvahy neprichádza.
Zjednodušene - poplatok sa podľa mňa nemá účtovať samostatne, ale vždy spolu s liekom na ten účet, na ktorý sa účtuje samotný liek...
SMartina
18.09.08,15:30
Ďakujem veľmi pekne.