Eduardd
17.09.08,19:46
Viete mi poradiť aké máte skúsenosti s vykurovaním chaty. Chata ma pôdorys 9mx6m, prízemie a podkrovie kde by som chcel mať 3 izby. Momentálne mám postavenú hrubú stavbu. Chatu chcem využívať cez víkendy a 2 mesiace v lete. Uvažujem o krbovej vložke. Neviem, či na vodu, alebo len prieduchy.
arizona
18.09.08,09:50
Ja by som na chatu volila radšej krb.kachle. Rýchlejšie vyhrejú,ako krb.
anka_p
18.09.08,09:52
záleží od toho koľko chceš do kúrenia investovať. kachle sú drahšie.
arizona
18.09.08,10:11
záleží od toho koľko chceš do kúrenia investovať. kachle sú drahšie.
Kachle sú drahšie? Ja myslím,že nie:confused:
pista1
25.09.08,14:25
Mame drevenicu a asi 4 roky ju obyvame aj v zime.Kurime drevom v krbovej vložke.V zime po prichode asi za 2-3 hod. je tam prijemne.Urobili sme aj prieduchy do podkrovia,takže hore je najteplejšie.Do podkrovia mame otvorene schodište,izby su otvorene,bez dveri ,tak si myslim,že prieduchy som ani nemusel robiť,Do krbu som nedal vymenik na ohrev vody,čo ma teraz dosť mrzí.Inač podla mojich doterajsích skusenosti doporučujem krbovu vložku. Chalupa ma 8x4.5 a vložku mam 12kw
evula0
25.09.08,14:48
Doporučujem krbovú vložku a podľa potreby rozvod teplovzduchu(ak majú byť miestnosti v podkroví uzavreté).Pre príležitostné návštevy v zime je to asi najrýchlejšie rozkúrenie.Vložka je lepšia plechová so šamotom, lebo liatinová je pri rozkúrení z nízkej teploty( vychladnutá chata aj na mínus) citlivejšia na prípadné praskliny.Vodný výmeník bude spomaľovať rýchle vykúrenie a za tie peniaze nemôže byť problém elektrický bojler(napr 30 litrov) s dobrou reguláciou( vodný výmeník sa nedá poriadne regulovať, keď nepotrebujete teplú vodu).Výkon vložky závisí od vykurovaného objemu a kvality stien,okien,dverí,..Bežne skutočne stačí okolo 10-12 kW.Ešte je väčšinou potrebný dymovod priemer 180mm, alebo u niektorých 150mm.
Pri peciach je jednoduchšie ich postaviť,ale teplovzduch väčšinou nie je možný a hlavný rozdiel je vo výzore.Pec je hotová, krb sa dá urobiť podľa chuti.Na krbe je väčšinou sklo väčšie.
Cena slušnej plechovej vložky je okolo 20.tis k čomu treba prirátať postavenie krbu,pec s podobným výkonom začína od 20 a väčšinou je okolo 30tis.
tulox
05.11.08,14:29
Mám už roky krbovú vložku z rozvodom teplého vzduchu a bohate to stačí.Výborne to popísal evula0 v príspevku.