tonito
18.09.08,08:59
Zdravim.Chcem sa s niekym poradit ako mam riesit tento problem.Pred dvoma mesiacmi som kupil starsi rodinny dom s pozemkom.Pocas rekonstrukcie som zistil ze presne v strede po celej dlzke je zakopana v hlbke asi 50cm plastova odpadova rura, ktora je vedena od vrchneho suseda.On ma cisticku a vodu pusta touto rurou cez cely moj pozemok.Viem ze o cisticku sa treba starat a nieje vylucene ze po case ten odpad, ktory pusta cez moj pozemok nebude zapachat alebo v horsom pripade sa moze stat nejaka porucha a potom by to vsetko vsiakalo do zeme.Dokonca presne pred domom pod oknom je urobeny vetraci otvor.....Ja mam v plane pestovat aj nejaku zeleninu a urcite by som nechcel konzumovat takuto zeleninu, ktora rastie v nejakej kontaminovanej zemi.Nechcem vsak narusit susedske vztahy (hoci sa este nepozname) no riesit to musim urcite.Skuste mi prosim poradit ako postupovat.
Dakujem.
Zoltán Kovács
18.09.08,07:09
Vodou z domového čov sa obvykle polieva v záhrade zelenina. Veď cieľom čovky je ziskanie užitkovej, nezávadnej vody, ktorá sa dá takouto formou ešte využiť. Takže podľa mňa o kontamináciu by nemalo ísť.

Inak sused mal súhlas od pôvodného majiteľa na takéto riešenie odvodu vody? Ak nie, tak sa to považuje za čiernu stavbu a máš právo požiadať suseda na odstránenie.
Zita5
18.09.08,07:15
Doporučujem prejednať celú záležitosť so susedom a nájsť spoločne vhodné riešenie , aby to nenarušilo Vaše susedské vzťahy .
tonito
18.09.08,08:04
Zelenina sa vodou z COV nepolieva.Moze sa vyuzivat na polievanie travnika alebo stromcekov.
NInive
18.09.08,11:21
Áno, voda z ČOV sa nesmie používať na zalievanie plodov, rastlín určených na konzumáciu. Pri malých deťoch je to vylúčené, lebo obsahuje stopy fekálných baktérií a všeličo iné.
Pri susedovi asi nepomôže pre zachovania dobrých vzťahov nič iné, iba to trpieť. Lebo ak mu poviete, aby to odpratal, tak je dobrá komunikácia už preč. Nedávam tomu veľkú šancu, lebo SLUŠNÝ človek si jednoducho nedovolí umiestniť čosi na cudzí pozemok. Ak by slušny bol,neprišli by ste na to vy, ale povedal by vám to on. Prvý krok by mal spraviť on, veď on si dovolil niečo umiestniť k vám, nie vy k nemu.
Každopádne ho požiadajte, nech to dá preč. Ja by som to netrpela. Myslíte, že on by vaše trpel?
Skúste si za to vypýtať 2m z jeho šírky pozemku, alebo finančnú náhradu ušlého zisku napr. 3000 Sk/rok. A určite vám vyhovie.....
Snívajte s nami.........................
mlaco
18.09.08,12:31
Akyze usly zisk?! :-))

Ak tu ruru tam naozaj nechcete, tak si skuste vymysliet dobry dovod (napr. prestavbu/pristavbu) pri ktorej by urcite zavadzala. A potom chodte za susedom a v ramci dobrych vztahov ho informujte co planujete robit (ruru nespominajte, tvarte sa ze o nej neviete). Ak to dobre pojde, on sam tu ruru spomenie ze tam existuje a mozno aj navrhne co s nou...

Ak nepomoze, tak po case pridite opet ze ste tam nasli nejaku ruru a nechcete aby sa poskodila tak ste sa prisli poradit...


t.j. skusil by som trochu jemnejsi pristup ako ist s bubnom na zajace "dajte si tu ruru od tej vasej cisticky dokelu"