eha
18.09.08,09:03
Ahojte, prešla som témy na porade, ale nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď na nasledujúce: spoločnosť sro vydáva časopis, bola vyhlásená súťaž pre predplatiteľov, kde bola výhra kosačka..chcem sa spýtať či môžem odpočítať DPH z kosačky??? Ja si myslím, že áno, pretože v zákone o DPH nie je nikde uvedené, že by sme nemohli DPH uplatniť...keď budem kosačky odovzdávať musím DPH odviesť a budem to účtovať ako dar na 543???

Ďakujem za skorú odpoveď
ekopo
18.09.08,07:15
V zmysle § 19 ods. 2 písm. k zákona o dani z príjmov je takýto náklad plne uznateľný, zároven je možný aj odpočet DPH. Pri odovzdaní ceny je potrebné odviesť DPH podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH.
eha
18.09.08,09:17
Ďakujem veľmi pekne
rasub
30.10.08,07:35
Milí poraďáci,
naša firma bola oslovená zákazníčkou, ktorá vyhrala tovar v hodnote 30000,--Sk,aby sme jej tento tovar dodali ,avšak faktúru je potrebné vystaviť na českú firmu. Česká firma je pravdepodobne plátca DPH pretože DIČ je uvedené. Mala by som tento tovar fakturovať bez DPH a česká firma si ho samozdaní alebo s DPH? Ďakujem.
Jana Acsová
30.10.08,07:51
Milí poraďáci,
naša firma bola oslovená zákazníčkou, ktorá vyhrala tovar v hodnote 30000,--Sk,aby sme jej tento tovar dodali ,avšak faktúru je potrebné vystaviť na českú firmu. Ak zákazníčka niečo vyhrala, tak to nie je predmetom fakturácie. Výhra sa preberá na základe výhernej listiny, na ktorej sa spravidla uvádza:
kto vyhral
čo vyhral
v akej cene je výhra
začo je výhra
poznámka k zdaneniu

Faktúra je obvyklým dokumentom k požadovaniu platby a predpokladám, že ak výherca vyhrá, tak za výhru neplatí.

Žiadať vyhotovenie faktúry k výhre neprináleží. Žiadať jej vyhotovenie na inú osobu ako výhercu už vôbec nedáva zmysel.


Česká firma je pravdepodobne plátca DPH pretože DIČ je uvedené. Mala by som tento tovar fakturovať bez DPH a česká firma si ho samozdaní alebo s DPH? Predmetom vyhotovenia faktúry má byť dodávka. Ak nebola dodávka, nemala by byť ani faktúra. Ak bola dodávka, česká firma by mala potvrdiť prevzatie tovaru. Dodávateľ by mal preukázať premiestnenie tovaru z jedného členského štátu do druhého.

Ak si odberateľ niečo u dodávateľa objednal, tovar bol cezhranične dodaný a prevzatý odberateľom ... faktúra s uplatnením oslobodenia podľa § 43 ZDPH je správna. Ak k dodávke nedošlo, nie je dôvod na fakturáciu.
rasub
30.10.08,08:16
Ďakujem veľmi pekne ale neviem či som to správne vysvetlila tak skúsim ešte raz, zákazníčka vyhrala v časopise výhru - nákup tovaru a mala si vybrať špecializovaný obchod na tento tovar. Vybrala si nás a my máme vyfakturovať tento tovar českej firme, ktorá ho uhradí a zákazníčka si tovar na základe tejto úhrady preberie u nás. Tovar ale nebude premiestnený cez hranice, tak asi fakturovať s DPH. Ďakujem za trpezlivosť.
Jana Acsová
30.10.08,08:26
Ďakujem veľmi pekne ale neviem či som to správne vysvetlila tak skúsim ešte raz, zákazníčka vyhrala v časopise výhru - nákup tovaru a mala si vybrať špecializovaný obchod na tento tovar. Vybrala si nás a my máme vyfakturovať tento tovar českej firme, ktorá ho uhradí a zákazníčka si tovar na základe tejto úhrady preberie u nás. Tovar ale nebude premiestnený cez hranice, tak asi fakturovať s DPH. Ďakujem za trpezlivosť.Presne tak. Fakturujete s DPH, lebo za firmu prevezme tovar výherca a tovar nebude premiestnený do iného členského štátu.

P.S.:
Len si preverte, či je taký zámer českej firmy, aby následne neboli prekvapení.