Dane
18.09.08,09:33
Pekny den,chcela som sa spytat nasledovne: k 18.09.2008 so ukoncila pracovny pomer v skusobnej dobe zo zdravotnych dovodov. Od 24.08.2008
som nastupila na PN.Zajtrajsim dnom sa vraciam spat na rodicovsku dovolenku. Je potrebne, aby som ukoncila PN dnesnym dnom, alebo mozem aj nadalej pokracovat v PN a zaroven poberat aj rodicovsky prispevok? Existuje
v mojom pripade nejaka ochranna lehota? Este som sa chcela spytat, ci som povinna zajtra sa ist nahlasit na socialnu a zdravotnu poistovnu. Dakujem vopred za rady. Inac volala som aj na socialku, ale akosi v tom maju chaos...
jankasm
18.09.08,09:07
Pekny den,chcela som sa spytat nasledovne: k 18.09.2008 so ukoncila pracovny pomer v skusobnej dobe zo zdravotnych dovodov. Od 24.08.2008
som nastupila na PN.Zajtrajsim dnom sa vraciam spat na rodicovsku dovolenku. Je potrebne, aby som ukoncila PN dnesnym dnom, alebo mozem aj nadalej pokracovat v PN a zaroven poberat aj rodicovsky prispevok? Existuje
v mojom pripade nejaka ochranna lehota? Este som sa chcela spytat, ci som povinna zajtra sa ist nahlasit na socialnu a zdravotnu poistovnu. Dakujem vopred za rady. Inac volala som aj na socialku, ale akosi v tom maju chaos...

V PN môžeš kľudne pokračovať aj počas RD. Nemocenskú dávku a rodičovský príspevok je možné, po splnení zákonných podmienok, poberať aj súčasne. ;)
Takže v PN normálne pokračuj ďalej. Zajtrajším dňom, kedy sa vraciaš na RD, by som to išla nahlásiť na ZP a rovnako aj na SP, aby za Teba štát platil dôchodkové poistenie.

Neviem akú ochrannú lehotu máš na mysli, ale ochranná lehota, čo sa týka PN po skončení zamestnania, je podstatná len pri začiatku PN. Pokiaľ PN začne počas zamestnania alebo v ochrannej lehote, tak už ďalej nie je ochranná lehota podstatná. PN Ti bude vyplácaná až do jej skončenia, maximálna myslím :o 52 týždňov.
brčko
18.09.08,12:24
Pekny den,chcela som sa spytat nasledovne: k 18.09.2008 so ukoncila pracovny pomer v skusobnej dobe zo zdravotnych dovodov. Od 24.08.2008
som nastupila na PN.Zajtrajsim dnom sa vraciam spat na rodicovsku dovolenku. Je potrebne, aby som ukoncila PN dnesnym dnom, alebo mozem aj nadalej pokracovat v PN a zaroven poberat aj rodicovsky prispevok? Existuje
v mojom pripade nejaka ochranna lehota? Este som sa chcela spytat, ci som povinna zajtra sa ist nahlasit na socialnu a zdravotnu poistovnu. Dakujem vopred za rady. Inac volala som aj na socialku, ale akosi v tom maju chaos...

súhlasím s Jankou, čo sa týka PN (+ súbežného poberania nemocenského a rodič.príspevku) a ochrannej doby a príhlášky do SP.

No mna by zaujímalo, čo myslíš presne pod tým pojmom, že zajtra sa "vraciaš na rodič.dovolenku". Myslíš zajtra ideš na UPSVaR odbor sociálnych vecí? Alebo iné?

Čerpanie rodič.dovolenky zo zamestnania to zrejme nebude, lebo predpokladám si nezamestnaná. Nepíšeš, či si počas práce dala dieťa do štátom dotovanej škôlky a odkedy, t.j. či budeš poberať rodič.príspevok aj za 9/08!!! a od zajtra prerušuješ dochádzku do nej. To je podla mna podstatné.
Ak si ho do takej škôlky nedala (a ani do neštátnej), tak vlastne súvisle splnaš podmienku na nárok na rodič.príspevok a predpokladám, len musíš nahlásiť ukončenie PP k 18.9.08 na UPSVaR. A tiež na ZP v tomto prípade sa nahlásiš od 19.9.08, lebo zamestnávatel ta odhlásil dnom 18.9.08 a budeš poistencom štátu ako poberatel rodič.príspevku.

Ak aj dieťa bolo prijaté do štátom dotovanej škôlky od 2.9.08, tak ti odnímu/by ti odnali nárok na rodič.príspevok až od 1.10.08, takže v septembri môžeš byť "v ZP" poistencom štátu ako poberatel RP.

Ak poberatelom RP za 9/08 nie si (čo sa mi však nezdá, lebo to by si musela dať dieťa do škôlky najneskôr 1.9.08 a to bol sviatok), v takom prípade treba vysporiadať v ZP tých pár dní 19.-.23.9.08. Dôležité je, či si sa evidovala na UP ako uchádzač o zamestnanie alebo budeš samoplatitel, ak napr. dieťa chodilo do súkromnej škôlky. Lebo ak si sa osobne celodenne a riadne starala o dieťa do 6rokov, tak máš nárok na rodič.príspevok, potom nie je problém.

Od 24.9.08 môžeš byť príp. poistenec štátu ako poberatel nemocenského (ak chodilo dieťa do škôlky).

No a samozrejme nezabudni, ako písala Janka, ak splnaš podmienky riadnej starostlivosti o dieťa, si podať čo najskôr prihlášku do sociálnej poistovne aby za teba platil dôchodk.poistenie štát. Lebo ak dieťa nebolo ani nie je prijaté v škôlke (v tomto prípade je jedno či štátom dotovanej), ale sa on počas tvojej práce starala napr. babka a od ukončenia PP sa oň sama staráš, tak si prihlášku mohla dať už 19.9.08. Takto od 19.9.08 do dna pred podaním prihlášky nie si dôchodkovo poistená.

Snád som to napísala zrozumitelne a som sa/to nedoplietla.
No podla mna, je podstatné to s tou štátnou MŠ/resp.Mš, dátumom prijatia a prerušením dochádzky, z toho vyplývajúce či si poberatelom rodič.príspevku za 9/08 a ak nie, čo si bola v období 19.-23.9.08.
;):)
Dane
18.09.08,15:11
ďakujem Vam obom za rady. Tym, ze sa vraciam na rodicovsku dovolenku som myslela, ze budem aj nadalej pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, kedze sa mi o mladsie dieta starali pocas mojho PP stari rodicia.
Takze ak som vsetko spravne pochopila, zajtra ma caka prihlaska do socialnej poistovne, zdravotna poistovna no a UPSV a R. Nuz, tesim sa na nase urady:( , ale aspon ma tesi, ze mozem pokracovat v poberani nemocenskeho.
este raz vdaka,a dufam,ze na socialke budu rovnakeho nazoru, kedze dnes mi na to telefonicky nevedeli opovedat.
brčko
18.09.08,15:31
ďakujem Vam obom za rady. Tym, ze sa vraciam na rodicovsku dovolenku som myslela, ze budem aj nadalej pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, kedze sa mi o mladsie dieta starali pocas mojho PP stari rodicia.
Takze ak som vsetko spravne pochopila, zajtra ma caka prihlaska do socialnej poistovne, zdravotna poistovna no a UPSV a R. Nuz, tesim sa na nase urady:( , ale aspon ma tesi, ze mozem pokracovat v poberani nemocenskeho.
este raz vdaka,a dufam,ze na socialke budu rovnakeho nazoru, kedze dnes mi na to telefonicky nevedeli opovedat.

nie je z tvojho textu zrejmé, či vieš alebo nevieš, že ak sa ti počas trvania PP starajú o dieťa starý rodičia, tak splnaš stále podmienku na nárok na rodič.poíspevok ( samozrejme ak splnaš aj ostatné podmienky, napr. do 3-och rokov dieťaťa, nepoberáš materské ...).
No ozaj je najpodstatnejšia tá soc.poistovna = vypísať RLFO + kopia rodného listu dieťaťa + vyhlásenie + oznámenie o sporitelovi (ak si v II.pilieri a chceš aby ti tam prispievali) a nechaj si opečiatkovať/potvrdiť prevzatie.
Dane
19.09.08,11:55
Tak som si to dnes pekne aj s dcerkou vsetko obehala a na moje prekvapenie
som sa vsade stretla s velkou ochotou.Hlavne pani na socialke v Kezmarku
bola velmi ustretova.Takze Vam este raz dakujem za rady, mala som uz pripravene z PC vsetky podklady co ste mi napisali,takze vsetko bolo ok.
Pekny den,pa pa