rommy
18.09.08,09:52
Ahoj poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu pre kamošku. Onedlho pôjde na materskú dovolenku, je zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere a je aj živnostníčka. Chcem sa spýtať môže mať nejaký príjem či už zo živnosti alebo z HPP alebo dohody počas poberania materskej tak aby o ňu neprišla? Ako živnostníčka pracuje doma, tak by v tom chcela pokračovať, ale nevie či nepríde o materskú a ja jej v tomto neviem poradiť...
Čučoriedka 5
18.09.08,10:58
Ak by chcela pracovať na HPP počas materskej dovolenky - a neprísť o poberanie dávok jediná možnosť je , samozrejme ak bude zamestnávateľ súhlasiť ísť na DOVP = 350 hodín ročne , prípadne na DOPČ - max. 10 hod. týždenne.

§ 168 ZP - materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Každá zmena počas poberania materskej dovolenky sa musí nahlásiť na SP- o čom vyhlási a podpíše na tlačive " žiadosť o materské ".
rommy
18.09.08,12:18
ale veď aj dohodár sa prihlasuje do SP či to nevadí? a živnosť musí pozastaviť?
ormika
18.09.08,12:29
ale veď aj dohodár sa prihlasuje do SP či to nevadí? a živnosť musí pozastaviť?
Živnosť pozastaviť nemusí. Keď pôjde na materskú, tak ako SZČO vypíše registračný list FO a zaškrtne okienko že sa prihlasuje za FO za ktorú platí štát. Teda počas materskej nemusí platiť odvody do sociálnej poisťovne a môže normálne ako SZČO fungovať. Po prechode na rodičovskú, ak chce pracovať, tak sa musí odhlásiť z FO že za ňu platí štát a už musí ako SZČO platiť odvody. Ak pracovať nebude, tak ani odvody neplatí.
rommy
18.09.08,13:45
Takže ako SZČO pri nástupe na materskú sa prihlási do SP ako osoba za ktorú platí štát, tým pádom nemusí platiť odvody a môže normálne ako SZČO pracovať a vystavovať faktúry? a nebude sa to brať ako príjem ktorý je VZ?
Tinika
02.10.08,17:40
Dobrý deň, som SZCO a tiež premýšľam ako riešiť probém fungujúcej živnosti a rodičovského príspevku. Že musim platiť odvody to viem, ale strásam aj nárok na rodičovský príspevok? Ďakujem
Andyke
02.10.08,19:02
Rodičovský príspevok môžeš poberať keď budeš prevádzkovať živnosť pokiaľ nedáte dieťa do štátnej škôlky.

Pozri zákon v tejto téme:
http://www.porada.sk/800756-post37.html
Tinika
03.10.08,04:09
Rodičovský príspevok môžeš poberať keď budeš prevádzkovať živnosť pokiaľ nedáte dieťa do štátnej škôlky.

Pozri zákon v tejto téme:
http://www.porada.sk/800756-post37.html

Ďakujem za odpoved
Erika 1982
17.10.08,09:31
Dobrý deň,

téma sa ma bytostne týka a chcem si to všetko sumarizovať (čo sa týka súbehu živnosti a materskej), aby som to dobre pochopila:
1. požiadať o materskú 6 týždňov pred dátumom pôrodu a súčasne odhlásiť sa ako SZČO a prihlásiť ako FO, za ktorú platí štát
2. pri nástupe na rodičovskú odhlásiť sa ako FO, za ktorú platí štát a prihlásiť ako SZČO

dobre som to pochopila?

a čo z príspevkami do Zdravotnej poisťovne?
vgabka
11.03.09,09:05
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnávateľ zamestnáva pracovníčku, ktorá natúpila na materskú dovolenku. Ale niektoré práce, ktoré vykonávala pred tým, bude robiť aj teraz a preto jej chce vyplatiť odmenu.
a) Je možné, aby túto zamestnankyňu zamestnávateľ prihlásil na dohodu do sociálnej poisťovne a vyplácal jej mesačnú odmenu?
b) Nebude na sociálnej poisťovni nejaký stret záujmov, keď tam bude evidovaná ako pracovník na materskej a aj pracovník na dohodu?
c) Z titulu poberania materskej dávky, aká je možná najvyššia suma odmeny?
Ďakujem za info.
Tweety
11.03.09,09:08
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnávateľ zamestnáva pracovníčku, ktorá natúpila na materskú dovolenku. Ale niektoré práce, ktoré vykonávala pred tým, bude robiť aj teraz a preto jej chce vyplatiť odmenu.
a) Je možné, aby túto zamestnankyňu zamestnávateľ prihlásil na dohodu do sociálnej poisťovne a vyplácal jej mesačnú odmenu?
b) Nebude na sociálnej poisťovni nejaký stret záujmov, keď tam bude evidovaná ako pracovník na materskej a aj pracovník na dohodu?
c) Z titulu poberania materskej dávky, aká je možná najvyššia suma odmeny?
Ďakujem za info.
a, ak ju už zamestnáva - pred začatím prác na dohodu ju mal prihlásiť do SP cez RLFO ako dohodára
b, nie, nebude stret záujmov
c, výška odmeny nie je obmedzená
vgabka
01.04.09,17:40
Vraciam sa znovu k tejto téme. Dnes som bola túto pracovníčku nahlásiť na sociálnej poisťovni a bolo mi povedané, že pokiaľ poberá materskú dovolenku nemala by byť prihlásená na dohodu, pretože materská sa berie ako práceneschopnosť. Je to pravda? Aké máte s tým skúsenosti vy?
vgabka
02.04.09,06:03
posúvam ...
Tweety
02.04.09,06:25
Vraciam sa znovu k tejto téme. Dnes som bola túto pracovníčku nahlásiť na sociálnej poisťovni a bolo mi povedané, že pokiaľ poberá materskú dovolenku nemala by byť prihlásená na dohodu, pretože materská sa berie ako práceneschopnosť. Je to pravda? Aké máte s tým skúsenosti vy?
Na dohodu pracovať môže, ale na PZ už nie.
Tinika
02.04.09,13:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať, som SZCO, keď si živnosť nepreruším počas materskej nebudem mať nárok na rodičovský príspevok??? Ďakujem
brčko
02.04.09,13:47
Dobrý deň, chcem sa spýtať, som SZCO, keď si živnosť nepreruším počas materskej nebudem mať nárok na rodičovský príspevok??? Ďakujem

ak nemáš prerušenú alebo ukončenú živnosť po ukončení poberania materského, ktoré ti končí už v r.2009 (do 30.12.08 by to bolo inak), tak nemáš nárok na rodič.príspevok, len na príspevok na starostl.o dieťa. A to
- bud vo výške skut.nákladov (ak chodí do škôlky alebo sa o dieťa stará FO na živnosť) ale max. do výšky rodič.prísp.,
- alebo vo výške 25% z RP (ak sa o dieťa staráš dama alebo napr. niekto z rodiny)

Ak by si začala poberať RP ešte za obdobie pred 1.1.09 (napr. od 31.12.08), tak to, že ti trvá živnosť samo osebe nemá vplyv na nárok na RP.
Tinika
02.04.09,13:57
ak nemáš prerušenú alebo ukončenú živnosť po ukončení poberania materského, ktoré ti končí už v r.2009 (do 30.12.08 by to bolo inak), tak nemáš nárok na rodič.príspevok, len na príspevok na starostl.o dieťa. A to
- bud vo výške skut.nákladov (ak chodí do škôlky alebo sa o dieťa stará FO na živnosť) ale max. do výšky rodič.prísp.,
- alebo vo výške 25% z RP (ak sa o dieťa staráš dama alebo napr. niekto z rodiny)

Ak by si začala poberať RP ešte za obdobie pred 1.1.09 (napr. od 31.12.08), tak to, že ti trvá živnosť samo osebe nemá vplyv na nárok na RP.

Ďakujem, ja nastupujem na matersku tento rok a rodicovky budem mať az v r. 2010 a zivnost asi neprerusim takze smola. No ale aj tak lepsie mat viac koruniek z prace ako tych par korun od statu