jurajM22
18.09.08,09:59
Prosim o radu ako sa co najrychlejsie zorientovat v problematike SVB (ekonomika, oznamovanie, terminy, co je dolezite...)
Situacia: Sme bytovka s 9 bytmi a sme SVB. Zostal len predseda, opravneny konat v mene spolocenstva, neznaly zakonov, uctovnictva, sposob spravy, papierovaciek... inak spravny chlapik, poupratuje, odhadze sneh, podpise ked treba. Poziadal ma o spolupracu, som ochotny prevziat na seba povinnosti, avsak zatial si nie som vedomy rozsahu, periodicity, casovej narocnosti...
Je niekde spisany zoznam veci ktore je nevyhnutne zabezpecit pre beh spolocenstva? Ostatne by som sa naucil za chodu... Potrebujem navod alebo ak je niekto ochotny mi dat nalievaren, rady, ukazkove priklady...Dakujem za kazdu pomoc.
p.s. Mame spolocnu len studenu vodu a el. v spolocnych priestoroch, kazdy ma vlastne kurenie...
jurajM22
19.09.08,11:19
Asi to budem musiet rozkuskovat na ciastkove otazky. Je to asi priliz vseobecna otazka... Zacinam teda studiom existujucich tem na Porade. Este ma napadlo zaregistrovat SVB v nejakom Zdruzeni SVB, no neviem ci mi tam skutocne pomozu (odporucte). Vdaka
Chobot
19.09.08,12:20
Asi to budem musiet rozkuskovat na ciastkove otazky. Je to asi priliz vseobecna otazka... Zacinam teda studiom existujucich tem na Porade. Este ma napadlo zaregistrovat SVB v nejakom Zdruzeni SVB, no neviem ci mi tam skutocne pomozu (odporucte). Vdaka

Tvoja otázka je veľmi obšírne položená, nikto si netrúfol ju zodpovedať, lebo by musel napísať niekoľkostranový dokument. Je to komplexná problematika, ktorá si vyžaduje preštudovanie rôznych zákonov. Ak sa raz založí spoločenstvo, zodpovednosť za dodržiavanie zákonov prechádza na orgány spoločenstva, preto to nemôže robiť neznalý človek.

Existuje združenie spoločenstiev vlastníkov, ich stránka je tu:

http://www.zsvb.sk/

Dokonca tam majú taký prehľadný kalendár povinností:

http://www.zsvb.sk/kalend.html

Možno ten ti pomôže začať. K nemu si budeš musieť preštudovať, ktorá povinnosť čo obnáša.... Aj tu na porade bolo veľa z tých povinností rozoberaných, treba vyhľadať staršie témy.

Veľa šťastia a trpezlivosti.;)
Elena Navrátilová
19.09.08,12:25
Asi to budem musiet rozkuskovat na ciastkove otazky. Je to asi priliz vseobecna otazka... Zacinam teda studiom existujucich tem na Porade. Este ma napadlo zaregistrovat SVB v nejakom Zdruzeni SVB, no neviem ci mi tam skutocne pomozu (odporucte). Vdaka

Z vlastnej skúsenosti keď som zobrala predsedu SVB je veľmi negatívna... takže nechcem sa rozpisovať negatívne. ;) Nechcem Ťa ani odradiť... skús možno sa zmenil prístup ZSVB.
Elena Navrátilová
19.09.08,12:31
Prosim o radu ako sa co najrychlejsie zorientovat v problematike SVB (ekonomika, oznamovanie, terminy, co je dolezite...)
Situacia: Sme bytovka s 9 bytmi a sme SVB. Zostal len predseda, opravneny konat v mene spolocenstva, neznaly zakonov, uctovnictva, sposob spravy, papierovaciek... inak spravny chlapik, poupratuje, odhadze sneh, podpise ked treba. Poziadal ma o spolupracu, som ochotny prevziat na seba povinnosti, avsak zatial si nie som vedomy rozsahu, periodicity, casovej narocnosti...
Je niekde spisany zoznam veci ktore je nevyhnutne zabezpecit pre beh spolocenstva? Ostatne by som sa naucil za chodu... Potrebujem navod alebo ak je niekto ochotny mi dat nalievaren, rady, ukazkove priklady...Dakujem za kazdu pomoc.
p.s. Mame spolocnu len studenu vodu a el. v spolocnych priestoroch, kazdy ma vlastne kurenie...
Najprv by som Ti doporučila prečítať zmluvu o SVB s dodatkami. Potom zákon 182/1993. To čo potrebuješ pre správn chod v SVB sú práve vyššie uvedené dokumenty. Máte s niekým uzavreté mandátne zmluvy? Aj tie ak sú je dobré prečítať si. Na spoločnú vodu chodí faktúra od vodárov a niekto v dome ju musí rozrátať na jednotlivých vlastníkov. Máte merače na vodu? Na spoločnú elektriku Vám chodí faktúra o elektrární a tú treba rozdeliť v ročnom zúčtovaní alebo jednotlivo podľa skutočnosti. A čo žumpa? Nemáte? Dažďová voda Vám zrejme chodí nafaktúrovaná tiež vo faktúre za vodnostočné. Máte funkčnú radu? ;)
jurajM22
23.09.08,14:34
Dakujem velmi pekne za Kalendár povinností. Najskôr sa misím zorientovať v terminológii. Podľa doterajších informácii: nemáme uzavreté žiadne mandátne zmluvy (neviem presne čo sa tým myslí :) ale nikoho sme nicim nepoverili (vsetko si robime sami), nic neprenajimame. Dodatky v Zmluve o SVB ties nemame.
Niektore byty vodomer maju a tym sa uctuje vodnostocne podla spotreby, ostatne sa rozratavaju podla osobomesiacov. Spolocna energia a smeti sa rozratavaju podla Osobomesiacov. Dazdova voda podla plochy bytu.
podpredsedkina byt predala a okrem predsedu zostal jeden clen dozornej rady.
Prijmy mame len zo zalohovych platieb clenov obsahujuce prispevok na spravu (preplatky sa vracaju) a na beznom ucte pocas roka nabehne par urokov... Neviem teda ci treba stvrtrocne odovzdavat Danovemu Uradu Prehlad o zrazenych a odvedenych preddavkoch na dan?
Predseda dostava odmenu za predsednictvo, za upratovanie a niekto (asi ja) by som mal ties dostat za administrativu a uctovnictvo (neviem ci sa jedna o funkcne pozitky, ci zavislu cinnost, ci iny prijem) ale co som sa docital, tak spolocenstvo by z tychto penazi malo odviest 19% DPH Danovemu uradu a aj "odmeneni" by mali tento prijem priznat bud v rocnom zuctovani alebo v danovom priznani.
A este k tomu to asi priznat aj v danovom priznani...?
Jedna sa vsak o Uhrady sa vykon spravy, z ktorych spolocenstvo cast pouzije na spravu, ktoru vykonava spolocenstvo a tato cast bola dohodnuta Zasadnutim- To by predsa malo byt podla §13 ods 2 pism d) v plnej vyske oslobodene od dani. Neviem, ak sa to da strucne, tak prosim poradte.
jurcakova
23.09.08,16:58
poradime na Zdruzeni spolocenstiev vlastnikov bytov
Juzna trieda 93 Kosice
c.t. 055/6782483
Elena Navrátilová
23.09.08,17:09
Dakujem velmi pekne za Kalendár povinností. Najskôr sa misím zorientovať v terminológii. Podľa doterajších informácii: nemáme uzavreté žiadne mandátne zmluvy (neviem presne čo sa tým myslí :) ale nikoho sme nicim nepoverili (vsetko si robime sami), nic neprenajimame. Dodatky v Zmluve o SVB ties nemame.
Niektore byty vodomer maju a tym sa uctuje vodnostocne podla spotreby, ostatne sa rozratavaju podla osobomesiacov. Spolocna energia a smeti sa rozratavaju podla Osobomesiacov. Dazdova voda podla plochy bytu.
podpredsedkina byt predala a okrem predsedu zostal jeden clen dozornej rady.
Prijmy mame len zo zalohovych platieb clenov obsahujuce prispevok na spravu (preplatky sa vracaju) a na beznom ucte pocas roka nabehne par urokov... Neviem teda ci treba stvrtrocne odovzdavat Danovemu Uradu Prehlad o zrazenych a odvedenych preddavkoch na dan?
Predseda dostava odmenu za predsednictvo, za upratovanie a niekto (asi ja) by som mal ties dostat za administrativu a uctovnictvo (neviem ci sa jedna o funkcne pozitky, ci zavislu cinnost, ci iny prijem) ale co som sa docital, tak spolocenstvo by z tychto penazi malo odviest 19% DPH Danovemu uradu a aj "odmeneni" by mali tento prijem priznat bud v rocnom zuctovani alebo v danovom priznani.
A este k tomu to asi priznat aj v danovom priznani...?
Jedna sa vsak o Uhrady sa vykon spravy, z ktorych spolocenstvo cast pouzije na spravu, ktoru vykonava spolocenstvo a tato cast bola dohodnuta Zasadnutim- To by predsa malo byt podla §13 ods 2 pism d) v plnej vyske oslobodene od dani. Neviem, ak sa to da strucne, tak prosim poradte.

Čo sa týka odmien... za upratovanie atď. aj za predsedu a ostatné odmeny máte byť prihlásený ako zamestnávateľ na SP. Predpokladám že IČO a DIČ máte pridelené. Odmeny za prácu vykonávanú v rámci SVB sú takisto zdaňované. Je tu k tomu téma. Minimálne jedna. Poplatok za správu je oslobodený ale má sa platiť tomu kto správu vykonáva resp. je tento poplatok použitý v prospech SVB. Odmena je vždy príjmom.
jurajM22
24.09.08,14:06
Dakujem za vysvetlenie. ICO a DIC mame z cias ked boli vypisovane DOVP. Dnes vsak predseda ma v naplni vykonavat spravu ktora je chrakterizovana ako Drobna udrzba. Rovnako spravou sa da rozumiet aj vedenie administrativy. Takze asi nejde o odmeny (v pojmoch nemam jasno) ale o poplatok za spravu v prospech SVB co spravu vykonava. Dakujem pozriem si temy pripadne zavolam do Kosic ZSVB :)
jurajM22
30.09.08,08:34
Musim mat aspon 5 prispevkov aby som mohol poslat sukromnu spravu. Z doterajsieho mi vyplyva, ze hoci tu je mnoho tem davno rozobratych, je potrebne si dat pozor ci su aktualne. Prispevok ktory riesi moju situaciu je z 2005 a medzicasom sa urcite pomenil aj zakon aj tlaciva a cisla riadkov v tlacivach :) Teda moja otazocka znie ze ked ma niekto potrebu znovu otvorit uzavretu temu a overit si ci to naozaj stale plati, ze ako na to. Napadlo ma napisat sukromnu spravu cloveku co radil pred par rokmi, ze ci to robi rovnako aj dnes (aby som tym nezatazoval ostatnych)...
jurajM22
30.09.08,08:38
Konkretne mam na mysli tie limity, ktore sa v starsich prispevkoch udavaju. Napr Prijem do 300 000 alebo ze použitie preddavkovej a zrážkovej dane nie je závislé od druhu pracovnej zmluvy, ale od výšky odmeny - do 5 tis. Sk je zrážková, nad 5 preddavková... a neviem co z toho je stale pravda.
Elena Navrátilová
30.09.08,08:39
Musim mat aspon 5 prispevkov aby som mohol poslat sukromnu spravu. Z doterajsieho mi vyplyva, ze hoci tu je mnoho tem davno rozobratych, je potrebne si dat pozor ci su aktualne. Prispevok ktory riesi moju situaciu je z 2005 a medzicasom sa urcite pomenil aj zakon aj tlaciva a cisla riadkov v tlacivach :) Teda moja otazocka znie ze ked ma niekto potrebu znovu otvorit uzavretu temu a overit si ci to naozaj stale plati, ze ako na to. Napadlo ma napisat sukromnu spravu cloveku co radil pred par rokmi, ze ci to robi rovnako aj dnes (aby som tym nezatazoval ostatnych)...

Už máš 5 príspevkov ... :D