zuzkic
18.09.08,10:20
Dobrý deň,som živnostník, súkr.automobil používam na firemné účely, som každý deň na cestách viac ako 12 hodín,robím knihu jázd,dokladám bloky z PHM,mám nárok na 149,- stravné dennne, môžem to mať aj vo forme stravných lístkov,alebo si to odrátam naraz podľa odpracovaných dní na konci mesiaca??
Januška
19.09.08,11:21
Náklady na služobné cesty si uplatňuješ podľa Zákona o cestovných náhradách a teda máš právo na stravné v sume 149 Sk ( podľa časovho pásma - nad 12 hodín až 18 hodín). Ak nahradíš uvedenú sumu stravným lístkom, potom môžeš použiť len 1 stravný lístok v hodnote max.98 Sk. pozri Zákon o DzP §19 ods2/ písm.e) a pís.b).
Upozorňujem ešte, že pracovná cesta je presne definovaná a nie je to rovnaké ako pojem "odpracovaný deň" a treba zvážiť,či mám nárok na stravné pri pracovnej ceste, alebo na stravné za odpracovaný deň.
Tweety
19.09.08,11:23
Náklady na služobné cesty si uplatňuješ podľa Zákona o cestovných náhradách a teda máš právo na stravné v sume 149 Sk ( podľa časovho pásma - nad 12 hodín až 18 hodín). Ak nahradíš uvedenú sumu stravným lístkom, potom môžeš použiť len 1 stravný lístok v hodnote max.98 Sk. pozri Zákon o DzP §19 ods2/ písm.e) a pís.b)
Stravné pri PC podľa Zákona o CN sa nemôže nahradiť stravenkou.
Januška
19.09.08,12:39
Ďakujem za opravu a súhlasím. Nemôžem miešať "hrušky a jablká" ale ak mi patrí stravné podľa CN a ja sa rozhodnem, že si ho neuplatním, ale si zoberiam 1 stravný lístok /v sume max 98,-Sk/ na konkrétny deň , kedy sa koná SC, tak to je OK?
liba2
19.09.08,15:25
Dobrý deň,som živnostník, súkr.automobil používam na firemné účely, som každý deň na cestách viac ako 12 hodín,robím knihu jázd,dokladám bloky z PHM,mám nárok na 149,- stravné dennne, môžem to mať aj vo forme stravných lístkov,alebo si to odrátam naraz podľa odpracovaných dní na konci mesiaca??
Tweety odpovedala správne, len doplním... stravenkou v hodnote 149 Sk.
Ale prečo by si to robila...?
Urob si vyúčtovanie pracovných ciest a v každom dni kedy máš nárok si zapíš stravné ako náhradu 149 Sk;
na konci roka zaúčtuješ do prevádzkovej réžie ako výdavky.
Ak by si predsa len chcela stravné poukážky, musíš ich skutočne zakúpiť vopred! ale zaúčtovať do výdavkov daňovo uznaných len sumu 98 Sk + budeš musieť zaplatiť za službu dodávateľovi. Nie je to pre teba výhodné.
liba2
19.09.08,15:26
Ďakujem za opravu a súhlasím. Nemôžem miešať "hrušky a jablká" ale ak mi patrí stravné podľa CN a ja sa rozhodnem, že si ho neuplatním, ale si zoberiam 1 stravný lístok /v sume max 98,-Sk/ na konkrétny deň , kedy sa koná SC, tak to je OK?Je to o.k. - ale prečo by si to robila, keď je to pre teba nevýhodné :confused: .
zuzkic
20.09.08,04:55
Veľmi pekne vám všetkým ďakujem, pomohli ste mi, nebola som si s tým celým istá , ale teraz mi to je úplne jasné