Twista01
18.09.08,11:05
Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.
veronikasad
18.09.08,09:08
Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.
skladník na živnosť ?
Manual
18.09.08,09:10
Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.
Nenapĺňa taká to činnosť známky závislej práce ?
To čo píšeš, živnostníci prakticky využívajú všetko náradie, vozidlá atď. ktoré vlastní S.R.O. = zamestnávateľ a oni mu dávajú len vlastnú prácu.
Zita5
18.09.08,09:16
Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.

Platia Vám prenájom za používanie MV a náradia ?
nane
18.09.08,09:18
Nenapĺňa taká to činnosť známky závislej práce ?
To čo píšeš, živnostníci prakticky využívajú všetko náradie, vozidlá atď. ktoré vlastní S.R.O. = zamestnávateľ a oni mu dávajú len vlastnú prácu.
To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
Chobot
18.09.08,09:19
Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.

Pokiaľ používajú pracovné nástroje zamestnávateľa, tak to jednoznačne napĺňa znaky závislej práce - tudíž konáte v rozpore so ZP. Preto sa ti ani nedá poradiť. Skladníkov treba zamestnať na riadny pracovný pomer a nebudú problémy. ;)
Chobot
18.09.08,09:20
To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?

V tom nemáme ako poradiť, nech poradia konatelia, ako si to predstavujú.
veronikasad
18.09.08,09:21
To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
To nie je záležitosť účtovníka. Ja si teda neviem predstaviť sklad s.r.o., v ktorom robí skladníka živnostník. A čo hmotná zodpovednosť za prípadné manko ?
Manual
18.09.08,09:21
To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
Účtovník nijako, nerieš problémy iných, aby si potom nemusela niesť následky. Ty len zaúčtuj doklady ak si účtovník. Na tieto veci chodia kontroly a môže sa stať, že prípadné následky zvedú na teba... Inak sa tu nedá poradiť. Toto nech si rieši konateľ sro so živnostníkmi.
nane
18.09.08,09:36
Účtovník nijako, nerieš problémy iných, aby si potom nemusela niesť následky. Ty len zaúčtuj doklady ak si účtovník. Na tieto veci chodia kontroly a môže sa stať, že prípadné následky zvedú na teba... Inak sa tu nedá poradiť. Toto nech si rieši konateľ sro so živnostníkmi.
Súhlasím. Ja len upozorňujem majiteľov a nesúhlasím so "živnostníkmi- skladníkmi", ale niekedy ma to vyprovokuje a hľadám riešenia ....
Danila
18.09.08,09:47
Súhlasím. Ja len upozorňujem majiteľov a nesúhlasím so "živnostníkmi- skladníkmi", ale niekedy ma to vyprovokuje a hľadám riešenia ....Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?
veronikasad
18.09.08,09:49
Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?
... pracovná zmluva
DanielaSL
18.09.08,09:57
Ja som zobrala účtovať obchod, kde predavačka bola živnostníčka. Mali medzi sebou Zmluvu o zastúpení... už na prvý pohľad to bola blbosť. Vyslovene dojednané práce, ktoré boli závislou prácou. A odmena tam bola 6.900,- Sk. Navyše v účtovníctve žiadna faktúra . Upozornila som, že to takto nemá byť...že v prípade kontroly to neprejde. Majiteľka bola ústretová, pani predavačku zamestnala na pracovnú zmluvu. Ale skôr než sa to udialo prišla kontrola na čiernu prácu. A čudujte sa ...tá Zmluva o zastúpení stačila. Tak neviem....žeby kontrolór nepoznal zákonník práce..alebo ja nie som dosť vzdelaná v tomto smere?:confused:
Danila
18.09.08,10:10
... pracovná zmluva Mňa zaujíma na aký výkon práce konkrétne. Možno je v Zmluve o poskytovaní služieb niečo na hony vzdialené od skladníka. A možno má činnosť v živnosti takú, že nevylučuje prácu v sklade.
nane
18.09.08,16:06
Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?
Ide o mandátne zmluvy , zmluvy o obchodnej spolupráci a zmluvy o poskytnutí služieb. Na ich základe živnostníci pre s.r.o. zabezpečujú činnosti ako "stavbyvedúci" , zabezpečujú obchodnú činnosť, získavajú nových obch. partnerov ...,
Danila
18.09.08,16:23
Ide o mandátne zmluvy , zmluvy o obchodnej spolupráci a zmluvy o poskytnutí služieb. Na ich základe živnostníci pre s.r.o. zabezpečujú činnosti ako "stavbyvedúci" , zabezpečujú obchodnú činnosť, získavajú nových obch. partnerov ...,Z tohoto vôbec nič neumožňuje týmto spôsobom výkon skladníka.:confused:
nane
18.09.08,16:44
Z tohoto vôbec nič neumožňuje týmto spôsobom výkon skladníka.:confused:
Ospravedlňujem sa, ale "živnostník-skladník" je príklad z prvého príspevku. Ja som sa zapojila do témy. Chcela som sa skôr poradiť, čo s takými živnostníkmi, ktorí "vykonávajú činnosti pre s.r.o." a používajú autá, náradie , telefóny atď. s.r.o. Zrejme sa im to má faktúrovať.
liba2
18.09.08,16:46
Ja som zobrala účtovať obchod, kde predavačka bola živnostníčka. Mali medzi sebou Zmluvu o zastúpení... už na prvý pohľad to bola blbosť. Vyslovene dojednané práce, ktoré boli závislou prácou. A odmena tam bola 6.900,- Sk. Navyše v účtovníctve žiadna faktúra . Upozornila som, že to takto nemá byť...že v prípade kontroly to neprejde. Majiteľka bola ústretová, pani predavačku zamestnala na pracovnú zmluvu. Ale skôr než sa to udialo prišla kontrola na čiernu prácu. A čudujte sa ...tá Zmluva o zastúpení stačila. Tak neviem....žeby kontrolór nepoznal zákonník práce..alebo ja nie som dosť vzdelaná v tomto smere?:confused:
Podľa mňa ZP poznal - ale nerozumel "zmluve o zastúpení" - tak radšej schválil, než by to dal najavo kontrolovanej firme :D .