hatarpeter
18.09.08,11:29
Dobrý deň,
som v podnikaní úplne nový tak by som si chcel ujasniť jednu vec či som to správne pochopil.
Keď som neplatca DPH a vystavujem faktúru tak kolónku „cena z DPH“ nevypĺňam?
Pozrite sa prosím na priložený súbor a napíšte či je to správne... Ďakujem!
veronikasad
18.09.08,09:41
Pokial nie si platitelom DPH, faktúru vystavuješ bez DPH, na fa uvádzaš poznámku "NIe som platitelom DPH".
Neviem kde si zobral takýto vzor faktúry. Konverzným kurzom, výška ktorého musí byť na fa uvedená, sa na fa prepočítava až konečná čiastka faktúry a je to len informatívny údaj.
kukučka
18.09.08,09:52
nepíšeš nič o sebe a svojich vedomostiach, preto dovoľ otázku, budeš si sám robiť len faktúry, alebo celé účtovníctvo aj s daňovým priznaním?
doplnené: chceš? čas ukáže, či budeš ;)
hatarpeter
20.09.08,09:26
veronikasad : No ten príklad čo som tam hodil v Excely bol len tak akože nevypisujem DPH... Len som si to chcel ujasniť! tak tu je presnejší príklad v PDF :-)

kukučka : Niečo o mne... som študent VŠ stavebný smer :-) Takže z účtovníctva toho moc neviem, ale nemám problém robiť si faktúry a jednoduché účtovníctvo sám teda viesť si peňažný denník atď... Ale Daňové priznanie nechám pravdepodobne na odborníkov :-)
ekopo
20.09.08,09:33
Ani ten nie je presný, pretože nesedí suma v eur na konverzný kurz , dalej suma v eur je len informatívna hodnota a nie k úhrade. Ak máš DIC, tak aj to má byť uvedené.
hatarpeter
20.09.08,09:41
Ani ten nie je presný, pretože nesedí suma v eur na konverzný kurz , dalej suma v eur je len informatívna hodnota a nie k úhrade. Ak máš DIC, tak aj to má byť uvedené.
1. Ako že nesedí??? 1500sk/30,1260 = 49,790878... po zaokrúhlení 49,79

2. DIČ nemám

3. Je to veľká chyba keď je to k úhrade??? Lebo tak mi to vyhodil program a moc sa mi nechce robiť Faktúry v Excely :-(
ekopo
20.09.08,09:46
1. sorry, moja chyba
3. je to info kurz a nie suma k úhrade. Kontaktuj tvorcu programu, alebo nájdi iný sw.
ekopo
20.09.08,09:47
Ešte niečo, prečo nemáš DIC?
hatarpeter
20.09.08,09:54
Ešte niečo, prečo nemáš DIC?
No lebo ešte nemám ani IČO... v utorok si len idem pre Živnostensky list... inač chápem že tam musí byť aj DIČ :-)
ekopo
20.09.08,09:58
Podmienka na pridelenie DIC nie je pridelenie ICO. Napr. ak niekto podniká podľa autorského zákona, má len DIC, ktoré prideluje DU, kde musí byť FO zahlásená. Registračná povinnosť vyplýva z § 31 zákona o správe daní a poplatkov. Link je tu:
http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-a.html#31
hatarpeter
20.09.08,10:38
Diky! Pozrel som to a mam ešte taký dotaz...
Tu ohlasovaciu povinnosť v podstate za mňa vykoná Živnostenský úrad? Lebo podľa toho čo viem na daňové aj do zdravotnej poisťovne ma registrujú oni. Teda v podstate by som mal dostať DIČ spolu so Živnosťou. Respektíve mi DIČ príde poštou. Je to tak ako som napišal, alebo sa mýlim??? Diky
ekopo
20.09.08,10:49
no neviem, ale na DU by som išiel osobne.
hatarpeter
20.09.08,11:10
ok spítam sa ešte na ŽU či tam musím ešte isť... dakujem!
ekopo
20.09.08,11:13
o akú činnosť sa jedná?
Zita5
20.09.08,12:02
Diky! Pozrel som to a mam ešte taký dotaz...
Tu ohlasovaciu povinnosť v podstate za mňa vykoná Živnostenský úrad? Lebo podľa toho čo viem na daňové aj do zdravotnej poisťovne ma registrujú oni. Teda v podstate by som mal dostať DIČ spolu so Živnosťou. Respektíve mi DIČ príde poštou. Je to tak ako som napišal, alebo sa mýlim??? Diky


Pri vypisovaní tlačiva na Ohlasovanie živnosti , je jedna časť , kde sa zaškrtáva políčko , či chcete aby ŽÚ previedol registráciu na DÚ a ZP.
V prípade ,že to zaškrtnete , tak registráciu robí ŽÚ a v tom prípade DÚ Vám pošle kartičku s DIČ domov do vlastných rúk . Vtedy nie je potrebné ísť osobne na DÚ.

Ak ste toto nepožadovali , v tom prípade pôjdete aj so ŽL sa registrovať na daňový úrad a kartičku s DIČ Vám pošlú domov .
veronikasad
20.09.08,12:33
1. Ako že nesedí??? 1500sk/30,1260 = 49,790878... po zaokrúhlení 49,79

2. DIČ nemám

3. Je to veľká chyba keď je to k úhrade??? Lebo tak mi to vyhodil program a moc sa mi nechce robiť Faktúry v Excely :-(

K bodu 3 - ak sa ti to dá prehodiť, najskôr daj sumu k úhrade v SKK a potom prepočet na EUR s poznámkou informatívny údaj
veronikasad
20.09.08,12:37
Diky! Pozrel som to a mam ešte taký dotaz...
Tu ohlasovaciu povinnosť v podstate za mňa vykoná Živnostenský úrad? Lebo podľa toho čo viem na daňové aj do zdravotnej poisťovne ma registrujú oni. Teda v podstate by som mal dostať DIČ spolu so Živnosťou. Respektíve mi DIČ príde poštou. Je to tak ako som napišal, alebo sa mýlim??? Diky
DIČ spolu so živ.listom určite nedostaneš, faktúry bez neho nevystavuj, ak to chceš urýchliť, treba ísť na daňový úrad osobne
hatarpeter
20.09.08,12:46
vypisoval som to tlačivo na ŽU a bolo mi tam povedané tak že na DU a ZP posielajú oni a ja si budem musieť isť ešte na SU... Takže by mi ma DIČ prísť poštou. Diky za info
hatarpeter
20.09.08,12:50
K bodu 3 - ak sa ti to dá prehodiť, najskôr daj sumu k úhrade v SKK a potom prepočet na EUR s poznámkou informatívny údaj
asi si spravim vlastnu FA v excely... nech je to v poriadnu!
ešte jedna otazočka, treba uvádzať aj IČ DPH??? keď v podstate DIČ je to iste bez SK...
veronikasad
20.09.08,12:52
asi si spravim vlastnu FA v excely... nech je to v poriadnu!
ešte jedna otazočka, treba uvádzať aj IČ DPH??? keď v podstate DIČ je to iste bez SK...
nie IČ DPH neuvádzaš, kým nie si platitelom DPH. Na to by si musel mať samostatnú registráciu na daňovom úrade.
Čo znamená skratka SU ?
Milan Benka
20.09.08,12:54
asi si spravim vlastnu FA v excely... nech je to v poriadnu!
ešte jedna otazočka, treba uvádzať aj IČ DPH??? keď v podstate DIČ je to iste bez SK...


IČ DPH - uvádza sa iba pri platiteľoch DPH. Ak ním nie ste, tak ho nemáte pridelené a zbytočne budete uvádzať partnerov do omylu.
hatarpeter
20.09.08,14:27
pardon moja chyba nemyslel som moje IČ DPH ale odberateľove...!
veronikasad
20.09.08,14:30
pardon moja chyba nemyslel som moje IČ DPH ale odberateľove...!
pokial je platitelom DPH, ano
ajka100
20.09.08,15:18
Pridávam ešte, že môj DÚ mi ani po 3 týždňoch neposlal kartičku DIČ, až ma to napálilo a šla som si pre ňu osobne.
Milan Benka
20.09.08,15:44
asi si spravim vlastnu FA v excely... nech je to v poriadnu!
ešte jedna otazočka, treba uvádzať aj IČ DPH??? keď v podstate DIČ je to iste bez SK...


pardon moja chyba nemyslel som moje IČ DPH ale odberateľove...!


pokial je platitelom DPH, ano


Pokiaľ nie ste platiteľom DPH, na bezpečnú identifikáciu odberateľa úplne postačuje uvádzať na fa odberateľove ICO ( a samozrejme názov a sídlo ), príp. DIC.
Jeho IC DPH tam uvádzať nemusíte.

Akonáhle sa však stanete platiteľom DPH, je Vašou povinnosťou dodržiavať náležitosti fa v zmysle § 71-75 zák. o DPH a teda okrem iného uvádzať na fa aj odberateľove IC DPH ( samozrejme aj svoje) .