cellardoor
18.09.08,11:53
Chcel by som spýtať či je možné mať sídlo s.r.o. vo vlastnom byte, resp. čo všetko musím preto urobiť, aby som potom dodatočne nemal problémy so žiadnymi úradmi. Niekde som čítal, že treba mať na bytovke tabulu s názvom firmy, je to pravda? Alebo napríklad aj poštové schránky sú umiestnené vo vchode, čiže z ulice nie sú viditeľné a ani dostupné, mohol by to byť problém? A celkovo, aké sú negatíva toho mať sídlo firmy vo vlastnom byte, vyplýva z toho nejaká povinnosť navyše? Za každú radu ďakujem.
m.hladka
18.09.08,13:54
Veľa firiem, čo poznám, má sídlo na domácej adrese. Niektorí podnikajú doma, alebo majú prenajatý priestor inde. Ak má sídlo doma, je povinný označiť sídlo firmy buď na schránke, alebo na zvončeku. Pri založení takejto firmy potrebujú predložiť doklad: Vyhlásenie k sídlu firmy, ktoré prikladám.
cellardoor
18.09.08,18:06
Vďaka za odpoveď, ešte mám jednu otázku, firma už je nejaký čas založená a teraz len mení sídlo. Komu treba predložiť to Vyhlásenie k sídlu firmy?
chlap
18.09.08,18:13
Je to jedna z príloh nevyhnutných ku zmene sídla - Pozri tu: Zmena sídla s.r.o. (http://www.porada.sk/t50516-zmena-sidla.html)
*agatha*
12.11.08,13:09
dobry den, budem menit sidlo sro-ky. moji rodicia maju druzstevny byt. chceli by mojej sro-ke prenajat jednu izbu v tomto byte. co k tomu potrebujeme? vyhlasenie k sidlu firmy, najomnu zmluvu - ma tu byt asi uvdene, o ktoru izbu sa jedna, nie? musia sa rodicia niekde prihlasit (DU, MU)? dakujem. Erika
Katarina_H
12.11.08,13:24
Ahoj,

momentálne tiež zisťujem podobné informácie - chcem si založiť s.r.o. v dome rodičov a neviem, čo k tomu treba. Plus budú rodičia musieť potom platiť iné sadzby za energie? Vie nám niekto poradiť?

Ďakujem,

Katarína
*agatha*
12.11.08,13:30
v inej téme som našla príspevok od Celsus, citujem: "Pokiaľ uvažujete o nájomnej zmluve len pre potreby zápisu spoločnosti do obch. registra, nájomnú zmluvu nemusíte vôbec "vyrábať" - postačí Vám písomný súhlas vlastníkov nehnuteľnosti s umiestnením sídla SRO v tejto nehnuteľnosti."
je to naozaj tak? moja sro-ka si nechce dávať do nákladov nájomné ani energie. potrebujem len sídlo. stačí mi teda len písomný súhlas mojich rodičov. ďakujem.
Bionda
12.11.08,14:20
Viac ráz sa to už hovorilo, záleží aj na OR, ja som napr. potrebovala aj LV na nehnuteľnosť (boli ľudia čo im to v NR kvôli tomu chýbajúcemu LV neprešlo - museli ho doložiť).
jozefm30
12.11.08,16:21
Znamy ma "Udelenie súhlasu vlastníka nehnuteľnosti s užívaním priestorov slúžiacich na podnikanie a súhlasu so zriadením sídla spoločnosti" plus potreboval LV od majitela nehnutelnosti. Za prenajom nic neplati, takze najomna zmluva neexistuje. V BA to preslo bez problemov.
*agatha*
12.11.08,17:24
dakujem za odpovede.
Martasch
13.11.08,06:17
Vie mi, prosím, niekto poradiť, či je potrebný súhlas osoby, ktorá má právo doživotného užívania nehnuteľnosti ktorej som vlastníkom a chcem tam mať sídlo sro? ďakujem
vmsux
13.11.08,18:53
Vie mi, prosím, niekto poradiť, či je potrebný súhlas osoby, ktorá má právo doživotného užívania nehnuteľnosti ktorej som vlastníkom a chcem tam mať sídlo sro? ďakujem

Ten, kto ma pravo dozivotneho byvania o nicom nerozhoduje, mal by mat len postel niekde v rohu a tesit sa, ze sa dozivotne tesi :-)

Ak klientom firmy nebude vadit, ze tam niekto v rohu spi, tak tak je to OK.

Len tak na okraj, tym bytom alebo domom sa nemoze rucit ani za uver alebo nieco ine, lebo je tam tarcha, ale sidlo firmy tam moze byt. A suhlas dozivotnej tarchy na sidlo netreba. Ten byt alebo dom sa nemoze ani predat ale zasa ma to aj vyhodu, ze ani banka majitelovi ho nemoze zhabat lebo je tam tarcha iba ak by ho predala s tarchou.
Martasch
14.11.08,06:27
Ďakujem za odpoveď. Ide o dom, v ktorom sa dá zariadiť, aby sa obe strany nerušili.
Janek22
28.01.09,14:20
Zdravim,
ak si chcem zriadit sidlo sro v dome u rodicov potrebujem na to "suhlas s uzivanim priestorov" a nic viac?
A kolko moze byt polatok aby sa nemusel zdanit? Lebo vlastnik nehnutelnosti je otec a mama. A otec je zivnostnik. Tak by som chcel vediet kolko si mozem dat do prenajimacej zmluvy aby som si to dal do nakladov firmy ale otec aby to zase nemusel zdanit, ako dalsi prijem...
Dakujem za radu!
Janek22
28.01.09,18:27
Je to tazka alebo skor nezmyselna otazka? :o
pavol54
29.01.09,14:21
1. Doklad o vlastníctve
2. uzavretú nájomnú zmluvu s prenajímateľom
3. Pri dokladovaní práva užívať objekt vlastníka, úrady nezaujíma výška nájomného .
Janek22
30.01.09,15:13
Mna skor zaujimalo ake je napr. nezdanitelne minimum alebo take nieco, ak take nieco je. Kolko by to malo byt aby s toho rodicia nemuseli platit dane.
JankaO
30.01.09,15:21
Zdravim,
ak si chcem zriadit sidlo sro v dome u rodicov potrebujem na to "suhlas s uzivanim priestorov" a nic viac?
A kolko moze byt polatok aby sa nemusel zdanit? Lebo vlastnik nehnutelnosti je otec a mama. A otec je zivnostnik. Tak by som chcel vediet kolko si mozem dat do prenajimacej zmluvy aby som si to dal do nakladov firmy ale otec aby to zase nemusel zdanit, ako dalsi prijem...
Dakujem za radu!
Príjem do výšky oslobodenej od DZP.
Janek22
31.01.09,12:47
Príjem do výšky oslobodenej od DZP.
Hmm a to je prosim ta kolko? diki
pavol54
31.01.09,19:57
To sú dve nesúvisiace a nelogické otázky ale odpovedí je viac ako dosť
treba si oddeliť
Kto prenajíma byt fo živnostník?
fo nepodnikateľ?
veronikasad
01.02.09,11:11
Veľa firiem, čo poznám, má sídlo na domácej adrese. Niektorí podnikajú doma, alebo majú prenajatý priestor inde. Ak má sídlo doma, je povinný označiť sídlo firmy buď na schránke, alebo na zvončeku. Pri založení takejto firmy potrebujú predložiť doklad: Vyhlásenie k sídlu firmy, ktoré prikladám.
SZČO prenajíma v rámci podnikania priestory, v ktorých je reštaurácia. Doteraz bola nájomcom SZČO. Majitel reštaurácie chce založiť s.r.o. a žiada prenajímateľa o súhlas zapísať v OR ako sídlo s.r.o. adresu prevádzky, teda reštaurácie.
Aké dôsledky môže mať takýto súhlas pre prenajímateľa ?
Janek22
01.02.09,14:45
V mojom pripade sidlo mojej srocky bude v dome u rodicov, vlastnik je mame a otec, s toho otec je zivnostinik. Mam suhlas s uzivanim priestorov ale rad by som vedel ci mozeme uzatvorit nejaku zmluvu o prenajme, ale za taku cenu aby s toho nemuseli rodicia platit dan z prijmu. A to neviem kolko je.
veronikasad
01.02.09,15:24
V mojom pripade sidlo mojej srocky bude v dome u rodicov, vlastnik je mame a otec, s toho otec je zivnostinik. Mam suhlas s uzivanim priestorov ale rad by som vedel ci mozeme uzatvorit nejaku zmluvu o prenajme, ale za taku cenu aby s toho nemuseli rodicia platit dan z prijmu. A to neviem kolko je.
Rodičia sú zamestnaní alebo starobní dôchodcovia?
Príjem z prenájmu do výšky 5-násobku životného minima je od dane oslobodený.
JankaO
01.02.09,15:31
SZČO prenajíma v rámci podnikania priestory, v ktorých je reštaurácia. Doteraz bola nájomcom SZČO. Majitel reštaurácie chce založiť s.r.o. a žiada prenajímateľa o súhlas zapísať v OR ako sídlo s.r.o. adresu prevádzky, teda reštaurácie.
Aké dôsledky môže mať takýto súhlas pre prenajímateľa ?
Nebolo by lepšie, miesto súhlasu spísať dobrú nájomnú zmluvu so s.r.o.? Kde by okrem iného napr. prešli povinnosti majiteľa na nájomcu - napr. zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou prenajatej nehnuteľnosti a pod.
Janek22
01.02.09,15:35
Mama normalne pracuje a otec je SZCO.
Životné minimum jednotlivca je 5 390 Sk ( 178,920 € ) mesačne. Takze nezdanitelni prijem z prenajmu moze byt 5 x nasobok cize 26 950sk za mesiac? Takze ak spiseme zmluvu o premajne mozeme tak dat sumu 25000sk alebo 830e mesacne a rodicia s toho nebudu musiet zdanit? Ak som to pochopil spravne...
JankaO
01.02.09,15:37
Mama normalne pracuje a otec je SZCO.
Životné minimum jednotlivca je 5 390 Sk ( 178,920 € ) mesačne. Takze nezdanitelni prijem z prenajmu moze byt 5 x nasobok cize 26 950sk za mesiac? Takze ak spiseme zmluvu o premajne mozeme tak dat sumu 25000sk alebo 830e mesacne a rodicia s toho nebudu musiet zdanit? Ak som to pochopil spravne...
Suma 5x životné minimum je za rok.
Janek22
01.02.09,16:06
Suma 5x životné minimum je za rok.

Takze maximalna vyska nezdanitelneho prijmu za najom je rocne 5 x Životné minimum jednotlivca 5 390 Sk cize 26 950sk za rok?
hronka
06.02.09,12:52
Vidim, že sa tu jedná o s.r.o., ale neviem, kde mam tuto moju otazku inde zaradit...
Zaujimalo by ma, ze ked ma SZCO miesto podnikania na trvalom pobyte, moze si do vydavkov v JU zauctovat napr. 20 % zo sumy celorocnej energie, ktoru spotreboval v domacnosti? V dome ma totiz jednu izbu - pracovňu, kde ma pocitac, vystavuje tu faktury, objednavky, dojednava stretnutia a pod. Je potrebne nahlasit tento priestor ako priestor sluziaci pre podnikatelske ucely? Alebo si nejaku cast zo spotrebovanych energii moze jednoducho uplatnit aj bez toho?
Urcite je vela takych zivnostnikov... Ako to robite vy? Budem vdacna za kazdu odpoved -:)
hronka
09.02.09,05:58
Naozaj nema nikto rady pre mňa?...
silviamb
10.02.09,17:35
Takze maximalna vyska nezdanitelneho prijmu za najom je rocne 5 x Životné minimum jednotlivca 5 390 Sk cize 26 950sk za rok?

Opravte ma ak sa mylim, ale tato suma nezdanitelneho prijmu - mimoriadny prijem sa tyka vsetkych mimoriadnych prijmov za rok, nielen najmu. To znamena, ak medzi tym ma fyzicka osoba prijem napr. z predaja zlomkoveho zlata, predaja veci do second handu,... tak sa to tiez vztahuje do tejto sumy.
veronikasad
10.02.09,17:39
Vidim, že sa tu jedná o s.r.o., ale neviem, kde mam tuto moju otazku inde zaradit...
Zaujimalo by ma, ze ked ma SZCO miesto podnikania na trvalom pobyte, moze si do vydavkov v JU zauctovat napr. 20 % zo sumy celorocnej energie, ktoru spotreboval v domacnosti? V dome ma totiz jednu izbu - pracovňu, kde ma pocitac, vystavuje tu faktury, objednavky, dojednava stretnutia a pod. Je potrebne nahlasit tento priestor ako priestor sluziaci pre podnikatelske ucely? Alebo si nejaku cast zo spotrebovanych energii moze jednoducho uplatnit aj bez toho?
Urcite je vela takych zivnostnikov... Ako to robite vy? Budem vdacna za kazdu odpoved -:)
Daj si do vyhladávania kancelária v dome. Je tam veľa tém a príspevkov, v ktorých to už bolo rozoberané.
veronikasad
10.02.09,17:43
Opravte ma ak sa mylim, ale tato suma nezdanitelneho prijmu - mimoriadny prijem sa tyka vsetkych mimoriadnych prijmov za rok, nielen najmu. To znamena, ak medzi tym ma fyzicka osoba prijem napr. z predaja zlomkoveho zlata, predaja veci do second handu,... tak sa to tiez vztahuje do tejto sumy.
príjem z predaja hnutelnej veci je podla § 9 odst. 1 písm. d/ ZoDzP od dane oslobodený
silviamb
10.02.09,20:15
príjem z predaja hnutelnej veci je podla § 9 odst. 1 písm. d/ ZoDzP od dane oslobodený

Dakujem za opravu - este otazka - je to oslobodene od DzP bez obmedzenia sumy?
m.hladka
12.03.09,15:25
SZČO prenajíma v rámci podnikania priestory, v ktorých je reštaurácia. Doteraz bola nájomcom SZČO. Majitel reštaurácie chce založiť s.r.o. a žiada prenajímateľa o súhlas zapísať v OR ako sídlo s.r.o. adresu prevádzky, teda reštaurácie.
Aké dôsledky môže mať takýto súhlas pre prenajímateľa ?
Až teraz som si pozrela túto tému.
Môj názor je, že majiteľ reštaurácie by mal mať sídlo s.r.o. svoje bydlisko a prevádzku reštaurácie by mal mať zapísanú na Živnostenskom úrade, podľa nájomnej zmluvy s dátumom od kedy.
ritchie12
19.03.09,11:01
Dobry den,

No precital som niekolko tem a nie som o vela mudrejsi, tak sa skusim opytat priamo.

S.r.o. ma sidlo v byte jedneho spolocnika. Pri registracii stacil LV. Firma existuje menej ako rok a spolocnici uvazuju, ze ci by si spolocnost nemohla teraz prenajat iba jednu izbu z bytu a platit za to rocny najom, teda vytvorit si dodatocny naklad.

Je to vobec pravne mozne? Ak ano je treba menit ucel tej jednej izby na MU?


Dakujem pekne.

S pozdravom,
R.
rouen
21.03.09,11:00
Veľa firiem, čo poznám, má sídlo na domácej adrese. Niektorí podnikajú doma, alebo majú prenajatý priestor inde. Ak má sídlo doma, je povinný označiť sídlo firmy buď na schránke, alebo na zvončeku. Pri založení takejto firmy potrebujú predložiť doklad: Vyhlásenie k sídlu firmy, ktoré prikladám.
Zdravim,
chcel by som sa spytat, ci je mozne do takehoto suhlasu zahrnut moznost vypovedania/odvolania zo strany vlasnika nehnutelnosti, co by zavazovalo spolocnost zmenit sidlo bezodkladne/do nejakej lehoty... ? Je to akceptovatelne obchodnym registrom ? Nemate nahodou niekto vzor niecoho takehoto ? Velmi by mi to pomohlo kedze som prave v takej situacii :)
Andrea-Doria
07.08.10,15:23
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Mám záujem na hypotéku kúpiť byt v novostavbe do osobného vlastníctva a zriadiť v ňom ambulanciu. Jedná sa o byt na 1. posch. a ambulancia bude logopedická - klienti nie sú infekční, jedná sa zväčša o deti. Nakoľko nepoznám budúcich vlastníkov bytu, nie je možné získať od nich súhlas na prevádzku ambulancie - ak je potrebný. Tiež by som rada vedela, či je potrebné byt meniť na nebytové priestory. Rada by som si tiež hypotéku dala do nákladov, ale neviem, ako mám postupovať, keď byt kupujem ako súkromná osoba. Má niekto skúsenosti s takýmto procesom, resp. vedel by mi niekto poradiť. Ďakujem.
Zita5
07.08.10,15:47
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Mám záujem na hypotéku kúpiť byt v novostavbe do osobného vlastníctva a zriadiť v ňom ambulanciu. Jedná sa o byt na 1. posch. a ambulancia bude logopedická - klienti nie sú infekční, jedná sa zväčša o deti. Nakoľko nepoznám budúcich vlastníkov bytu, nie je možné získať od nich súhlas na prevádzku ambulancie - ak je potrebný. Tiež by som rada vedela, či je potrebné byt meniť na nebytové priestory. Rada by som si tiež hypotéku dala do nákladov, ale neviem, ako mám postupovať, keď byt kupujem ako súkromná osoba. Má niekto skúsenosti s takýmto procesom, resp. vedel by mi niekto poradiť. Ďakujem.

Byt môžete kúpiť ako súkromná osoba /FO/ .Byt vložíte do obchodného majetku/ak začnete vykonávať svoju činnosť/, vybavíte všetky povolenia ohľadom podnikania v tomto byte .
Byt sa zaradí do dlhodobého majetku a budete tento byt odpisovať 20 rokov .Teda samotná splátka úveru sa v čase jej platby bude účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane .Úroky za úver budú Vašim výdavkom.

Zatiaľ toľko .Prikladám Vám Pokyn http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html, v ktorom sa bližšie dočítate ,že aké výdavky možno uplatniť za nehnuteľnosť , ak túto vložíme do obchodného majetku , ale aj výdavky , ak nehnuteľnosť nevložíme do obchodného majetku .
Andrea-Doria
08.08.10,19:03
Ďakujem za veľmi cenné rady. Veľmi ste mi pomohli.
basha_V
23.11.10,13:44
ak chcem dat sidlo firmy na najomny byt ktory patri obci a v prenajme ho ma moja mama, staci suhlas obce o zriadeni sidla??? dakujem dakujem za cenne info :-)
Economic
23.11.10,17:38
ak chcem dat sidlo firmy na najomny byt ktory patri obci a v prenajme ho ma moja mama, staci suhlas obce o zriadeni sidla??? dakujem dakujem za cenne info :-)


Požiadať príslušnú obec o písomný súhlas + doložiť LV. Toto bude postačujúce pre OR.