balunka
18.09.08,13:25
manželka je nezamestnaná,manžel študent VŠ,narodilo sa im dieťa,majú nárok na DB?Myslím ,že nie ,ale chcem sa uistiť.
Ďakujem
Martin Mocko
18.09.08,11:28
manželka je nezamestnaná,manžel študent VŠ,narodilo sa im dieťa,majú nárok na DB?Myslím ,že nie ,ale chcem sa uistiť.
Ďakujem


Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:

zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=913) alebo
z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,môže si uplatniť pre r. 2008 daňový bonus v celkovej sume 6 822 Sk na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).
Praktická rada: Výška daňového bonusu sa upravuje k 1. júlu v súvislosti so zmenou životného minima. Celková výška daňového bonusu pre r. 2008 pozostáva 6 x 555 Sk = 3 330 Sk - daňový bonus do 31. 6. 2008 + 6 x 582 Sk = 3 492 Sk - daňový bonus od 1. 7. 2008.
O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
vikinka
18.09.08,11:29
Nie nemajú,nespľňajú podmienku podľa § 33 ZDP,nemajú zdaniteľné príjmy.
balunka
18.09.08,11:30
Ďakujem
evka-janekova
01.10.08,05:47
Mám otázku k tejto téme:
Daňovník bol od januára nezamestnaný, popritom pracoval brigádnicky, prijmy cca 15 000,--. Od septembra nastupil do prace. Do konca roka nebude mat velké príjmy. Tak sa pýtam, či si môze podať daňové priznanie v marci 2009 a uplatnit daňový bonus aj ked bude mať menší príjem ako 50 % nezdaniteľnej časti.

dakujem
Anja111
01.10.08,05:57
Mám otázku k tejto téme:
Daňovník bol od januára nezamestnaný, popritom pracoval brigádnicky, prijmy cca 15 000,--. Od septembra nastupil do prace. Do konca roka nebude mat velké príjmy. Tak sa pýtam, či si môze podať daňové priznanie v marci 2009 a uplatnit daňový bonus aj ked bude mať menší príjem ako 50 % nezdaniteľnej časti.

dakujem
Nie. Mohol by požiadať o RZD, alebo podať DP, ak by splnil podmienku:
"Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:
- zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=913) alebo
- z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov."
Meggie32
08.10.08,16:37
Ja tiež mám otázku, resp. chcem sa uistiť, či chápem správne zákon:
1) Nárok na daň. bonus vzniká len pri príjme viac ako 6-násobok min.mzdy - čiže ak sme 1.10.08 zamestnali ľudí, ktorí do konca roka zarobia cca 17500 Sk (robia na polovič. prac. úväzok), nemajú nárok na daň.bonus - správne?
2)Ak by aj zarobili (u iných zamestnávateľov) viac ako 6-nás. min.mzdy, ale vyšla by im daň za celý rok napr. 2000 Sk, zníži sa im o sumu daň.bonusu táto suma, alebo im daň. úrad vyplatí daň.bonus v sumách, ktoré sú platné pre tento rok?
Vopred ďakujem :-)
Dúšava
08.10.08,16:53
1. Na daňový bonus nárok nemajú.
2. Keď zarobia viac ako 6-násobok min. mzdy, v ročnom zúčtovaní si uplatnia daňový bonus, ten kto im bude robiť ročné zúčtovanie im vráti sumu za celý rok. Ale musia doniesť potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.
Meggie32
08.10.08,16:56
1. Na daňový bonus nárok nemajú.
2. Keď zarobia viac ako 6-násobok min. mzdy, v ročnom zúčtovaní si uplatnia daňový bonus, ten kto im bude robiť ročné zúčtovanie im vráti sumu za celý rok. Ale musia doniesť potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.


Čiže im ho vyplatia bez ohľadu na to, koľko vyšla daňová povinnosť?
Ďakujem
veronikasad
08.10.08,19:16
Ja tiež mám otázku, resp. chcem sa uistiť, či chápem správne zákon:
1) Nárok na daň. bonus vzniká len pri príjme viac ako 6-násobok min.mzdy - čiže ak sme 1.10.08 zamestnali ľudí, ktorí do konca roka zarobia cca 17500 Sk (robia na polovič. prac. úväzok), nemajú nárok na daň.bonus - správne?
2)Ak by aj zarobili (u iných zamestnávateľov) viac ako 6-nás. min.mzdy, ale vyšla by im daň za celý rok napr. 2000 Sk, zníži sa im o sumu daň.bonusu táto suma, alebo im daň. úrad vyplatí daň.bonus v sumách, ktoré sú platné pre tento rok?
Vopred ďakujem :-)
Ak mesačný príjem u Vás presiahne 1/2 mesačnej minimálnej mzdy, vzniká im u Vás nárok na daňový bonus za daný mesiac.

Ak ich celkový ročný príjem /vrátane príjmu z dohôd u iných zamestnávateľov/ presiahne 6-násobok minimálnej mzdy, môžu si podať daňové priznanie a požiadať DÚ o doplatenie daňového bonusu za celý rok. Ak príjem z prac.pomeru /bez dohôd/ presiahne 6-násobok min. mzdy, môžu do 15.2.09 požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a doplatenie daňového bonusu za celý rok.
evka-janekova
03.02.09,17:08
Este mam jednu otázočku: SZČO žije s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti u jeho rodičov. Lenže jeho družka má stále trvalý pobyt u svojich rodičov, aj dieťa, teda trvalé pobyty majú rôzne. Môže si aj napriek tomu uplatniť daňový bonus?
Ak áno, stačí to podložiť čestným vyhlásením, že spolu žijú???

Dakujem moc
balunka
03.02.09,19:09
Este mam jednu otázočku: SZČO žije s družkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti u jeho rodičov. Lenže jeho družka má stále trvalý pobyt u svojich rodičov, aj dieťa, teda trvalé pobyty majú rôzne. Môže si aj napriek tomu uplatniť daňový bonus?
Ak áno, stačí to podložiť čestným vyhlásením, že spolu žijú???

Dakujem moc
myslím ,že by si mala ísť zmeniť miesto trvalého pobytu
Lianka
03.02.09,19:16
§ 33
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


57) § 115 Občianskeho zákonníka.
Domacnost tvoria fyzicke osoby, ktore spolu trvale ziju a spolocne uhadzaju naklady na svoje potreby.

(zakon nehovori, ze v mieste trvaleho pobytu - ale v spolocnej domacnosti)
balunka
03.02.09,19:23
§ 33
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


57) § 115 Občianskeho zákonníka.
Domacnost tvoria fyzicke osoby, ktore spolu trvale ziju a spolocne uhadzaju naklady na svoje potreby.

(zakon nehovori, ze v mieste trvaleho pobytu - ale v spolocnej domacnosti)
a ako dokážeme že žijú v spoločnej domácnosti?
Johanka
03.02.09,19:26
.. a kto vyžaduje dôkazy ?
Lianka
03.02.09,19:26
Teoreticky by bolo mozne cestnym vyhlasenim (tak som do dokladala na ine ucely)... Pockaj, kym sa vyjadri niekto skusenejsi.
Johanka
03.02.09,19:37
Pozrite si § 33 Zákona o dani z príjmov. Nie je tam ani zmienka o nejakom dokladovaní. Zamestnanci vo vyhlásení svojim podpisom potvrdzujú pravdivosť uvedených údajov, SZČO to isté v daňovom priznaní ;).
JM1968
04.02.09,10:01
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem
JM1968
04.02.09,11:03
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem
Samej sa mi podarilo dopátrať tohoto , podelím sa : Ak žijú v spoločnej domácnosti, dieťa nepracuje a poberá na naň matka rod.prídavky, tak k nároku na daň.bonus stačí rod.list a rozhodnutie o inv.
Andyke
04.02.09,11:14
Citát:
Pôvodca textu príspevku: JM1968
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem




Samej sa mi podarilo dopátrať tohoto , podelím sa : Ak žijú v spoločnej domácnosti, dieťa nepracuje a poberá na naň matka rod.prídavky, tak k nároku na daň.bonus stačí rod.list a rozhodnutie o inv.
Podľa zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:
§ 3
Nezaopatrené dieťa
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

---
Na základe vyššie uvedených nemá nárok na rodinné prídavky a ani na daňový bonus.
veronikasad
04.02.09,11:26
[quote=Andyke;939474]Citát:
Pôvodca textu príspevku: JM1968
zdravím, prosím, ak má zamestnankyňa dieťa do 25 rokov, ktoré poberá inv.dôchodok - zníženie 60%, stačí ak donesie rodný list a Rozhodnutie o inv.dôch. a má nárok na daň.bonus? Ďakujem

Podľa zákona 600/2003 o rodinných prídavkoch:
§ 3
Nezaopatrené dieťa
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

---
Na základe vyššie uvedených nemá nárok na rodinné prídavky a ani na daňový bonus.


/quote]
Ďakujem pekne, takže veľmi milá pracovníčka daňového úradu ma takto milo dezinformovala :mee: a ja teraz musím pokaziť radosť jednej milej zamestnankyni:mee:, ešte raz vďaka
myslela som, že to je informácia z UPSVaR - to som sa čudovala ...
JM1968
04.02.09,11:33
[quote=JM1968;939502]
myslela som, že to je informácia z UPSVaR - to som sa čudovala ...
zdravím,nie z daňového, volala som tam ešte raz a že vraj nemusí poberať prídavky aby mala nárok na bonus:eek:
veronikasad
04.02.09,11:37
[quote=veronikasad;939510]
zdravím,nie z daňového, volala som tam ešte raz a že vraj nemusí poberať prídavky aby mala nárok na bonus:eek:
ale definícia nezaopatreného dieťaťa v § 33 v ZoDzP sa odvoláva na zákon o prídavku na dieťa.
Daj si tvrdenie z vášho DU potvrdiť stanoviskom drsr, pracovníčka DU ti neporadila správne.
JM1968
04.02.09,11:40
[quote=JM1968;939521]
ale definícia nezaopatreného dieťaťa v § 33 v ZoDzP sa odvoláva na zákon o prídavku na dieťa.
no však práve, preto som doteraz ten bonus nevyplácala...a nebudem ani naďalej
ešte raz vďaka
Donda
04.02.09,13:35
Čítala som si témy o daňovom bonuse a pozrela som sa i do zákona ale predsa len by som sa chcela poradiť. Ak bol zamestnanec zamestnaný u nás od 5.11.08 do 22.01.09, pričom jeho zdaniteľný príjem presiahol polovičku minim.mzdy, má nárok na daň.bonus za všetky tri mesiace?
atomka
09.02.09,08:10
Ja mám tiež problém... Máme zamestnanca z V.Británie, má trvalý pobyt na Slovensku, ale skoro 10 mesiacov pracoval na Islande. U nás pracuje od 1.12.2008, jeho mes. príjem bol cca 22 tis. Sk (hrubá mzda). Dcéra sa narodila 16.9.2008. Má nárok na daňový bonus za 12/08?