danipak
18.09.08,12:56
Dobry den!
Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

Mam takyto problem:
V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.
Chobot
18.09.08,11:15
Dobry den!
Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

Mam takyto problem:
V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.

Bohužiaľ, realitka má pravdu. Nájom nebytového priestoru, ktorý je dohodnutý na dobu určitú nemožno vypovedať bez dôvodu. Zákon 116/1990 v §9 ods. 3 presne uvádza dôvody, kedy môže nájomca vypovedať zmluvu:

(3) Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak

a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1.

Inak si povinná platiť nájom až do ukončenia doby nájmu, pokiaľ sa nedohodnete inak.

Trojmesačná výpovedná lehota platí pri nájme na dobu neurčitú.
aksas2
18.09.08,11:34
Dobry den!
Neviem, ci som sa zaradila do tej spravnej "miestnosti", no dufam, ze sa najde niekto, kto mi poradi.

Mam takyto problem:
V maji som uzavrela najomnu zmluvu na dobu urcitu (na jeden rok). Chcela by som sa ale prestahovat a zrusit tuto najomnu zmluvu. Len neviem, ci by to bolo mozne. Viem, ze zakon hovori, ze je mozne podat vypoved najomnej zmluvy, v tom pripade plynie trojmesacna vypovedna lehota. Lenze to sa vztahuje na najomnu zmluvu uzavretu na dobu neurcitu. Ako je to v pripade, ze najomna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu? Je mozne nejakym sposobom zrusit tuto najomnu zmluvu? Alebo musim v tomto byte zotrvat, resp. platit najomne cely rok? V realitnej kancelarii, v ktorej som zmluvu podpisovala, mi povedali, ze nemozem podat vypoved. Dana zmluva sa da zrusit len dohodou medzi mnou a prenajimatelom bytu. Resp. ze musim najst za mna nahradu, cize niekoho, kto to najomne bude za mna platit...
V zmluve mam osetrenu len vypoved zo strany prenajimatela. Vypovedou zo strany najomcu sa nezaobera. Domnievam sa, ze z toho dovodu, ze je uzavreta na dobu urcitu :-)

Velmi pekne vam vopred dakujem za radu.
Nechcem vyzerať blbo, ale mne z toho nevychádza, že sa jedná o nebyťák:)) Netýka sa otázka náhodou bytu?
Chobot
18.09.08,12:05
Nechcem vyzerať blbo, ale mne z toho nevychádza, že sa jedná o nebyťák:)) Netýka sa otázka náhodou bytu?

Zadávateľ otázky to neuviedol. Potom sa človek zbytočne namáha a musí hádať, o čo ide - či o byt alebo nebyt. Teraz riešim kopec prípadov výpovedí (aj nájomnej zmluvy na nebytový priestor), lebo firma sa sťahuje, tak som to bral z profesionálnej deformácie ako nebytový priestor.

Sory.

AK ide o byt, tak to sa riadi obč. zákonníkom § 710 - Zánik nájmu bytu


(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)

(4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, 5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

V takom prípade v zmysle ods. 3 môže nájomca vypovedať zmluvu. Ak nebola v zmluve dohodnutá dlhšia výpovedná doba, platí tá 3-mesačná. A nevidím v ustanovení, že by nebolo možné vypovedať zmluvu, ak je na dobu určitú.
vodnarica
21.03.09,19:52
A čo potom § 678, ktorý hovorí o tom, že výpovedná doba, vypratanie a odovzdanie platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.
?????
Neznamená to to, že si môžem určiť kratšiu výpovednú dobu,ako stanovuje zákon?

M.
oneneverknow
20.09.11,13:22
vodnarica
Re: výpoveď nájomnej zmluvy

A čo potom § 678, ktorý hovorí o tom, že výpovedná doba, vypratanie a odovzdanie platia iba vtedy, ak zmluva alebo osobitné predpisy neustanovujú inak.?????Neznamená to to, že si môžem určiť kratšiu výpovednú dobu,ako stanovuje zákon?M.
__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________

Vodnarica, §678 OZ patrí k všeobecným ustanoveniam nájmu. Osobitné ustanovenia medzi, ktoré patrí aj §710 sú tu práve na to, aby poskytovali ochranu nájomcov bytov. Jeho znenie je:

§ 710 OZ
"Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu."

Prenajímateľ môže určiť v zmluve aj dlhšiu lehotu, ale kratšiu absolutne nie.