Gabyi
05.05.05,08:17
Ahojte poraďáci,

radi by sme zamestnali človeka na živnosť. Vie mi niekto poradiť, akú zmluvu s ním musíme urobiť aby sme to mali v súlade so zákonmi?
ďakujem za radu.

Gabika
Ivenka
05.05.05,06:36
Riadnu pracovnú zmluvu, samozrejme budeš za neho platiť odvody. Ja mam napr. Zmluvu o spolupráci. V nej su dohodnute podmienky v podstate ako v pracovnej zmluve. S tzm rozdielom, že raz mesačne mi bude fakturovať ako poskytnutú službu.
evina
05.05.05,07:08
Riadnu pracovnú zmluvu, samozrejme budeš za neho platiť odvody. Ja mam napr. Zmluvu o spolupráci. V nej su dohodnute podmienky v podstate ako v pracovnej zmluve. S tým rozdielom, že raz mesačne mi bude fakturovať ako poskytnutú službu.
Ivenka zmluva o spolupráci podľa mojej mienky nie je riadna pracovná zmluva, z ktorej potom zamestnávateľ odvádza odvody. V zmluve máte pravdepoodobne dohodnuté podmienky spolupráce, a ak Vám živnostník fakturuje svoje služby, znamená, že tieto vykonáva v rámci svojej živnosti so všetkým čo k tomu patrí- teda odvody sám, DP sám atď.
Zamestnanec je fyzická osoba v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu alebo doktorand v dennej forme doktorandského štúdia. A čo je SZČO vieme.

Podľa mňa teda neexistuje možnosť "zamestnať človeka na živnostnosť". Buď ho zamestnáte, alebo bude činnosť vykovávať ako živnostník, príp. na základe inej zmluvy, ale to závisí od činnosti, ktorú vykonáva.
janaGT
05.05.05,07:15
pripájam sa k názoru eviny, nedá sa zamestnať na živnosť, buď si niekto otvorí svoju živnosť alebo sa zamestnaná v riadnom prac. pomere. Sú to trochu dva odlišné pojmy.
Olgica
05.05.05,07:15
Ja to chápem, že chcete zamestnať človeka za živnosť, teda na zmluvu napr. o dielo alebo zmluvu o vykonaní nejakej práce (nejakých prác). Odvody si platí sám, lebo má žovnosť a vy mu platíte len faktúru, ktorú Vám mesačne vystaví.
Gabyi
05.05.05,07:34
Dakujem za informácie.

Musím sa trochu poopraviť. Živnostník nebude u nás zamestnaný, len bude pre nás vykonávať nejaké činnosti. Tak som chcela vedieť, ako to zmluvne ošetriť, či s ním máme urobiť mandátnu zmluvu alebo nejakú inú zmluvu.

Gabika.
evina
05.05.05,07:40
Dakujem za informácie.

Musím sa trochu poopraviť. Živnostník nebude u nás zamestnaný, len bude pre nás vykonávať nejaké činnosti. Tak som chcela vedieť, ako to zmluvne ošetriť, či s ním máme urobiť mandátnu zmluvu alebo nejakú inú zmluvu.

Gabika.
Gabi, to je iná káva. Závisí to aj od činnosti, ktorú vykonáva, ale vyber si tym zmluvy z OZ, ktorá Vás najviac ochráni- napr zmluva o dielo...
DanielaSL
05.05.05,18:30
Ahojte poraďáci,

radi by sme zamestnali človeka na živnosť. Vie mi niekto poradiť, akú zmluvu s ním musíme urobiť aby sme to mali v súlade so zákonmi?
ďakujem za radu.

Gabika
My robíme so živnostníkmi - zmluvu o dielo. Vypracoval nám ju právnik ,takže je v nej všetko ako má byť.
anto
05.05.05,18:34
Zamestnať živnostníka - tak to je potom pracovný pomer, živnostník môže mať svoju živnosť, ale u podnikateľa bude pracovať podľa uzatvorenej pracovnej zmluvy. Potom bude mať viacej príjmov - z podnikania, a tiež zo závislej činnosti. Ak sa nejedná o zamestnanie, ale o výkon alebo dodávku nejakého diela, tak podľa obchodného zákonníka urobiť s ním zmluvu o dodávke diela alebo služby.
ondrejvla
05.05.05,19:37
Áno zmluvu o dielo, prípadne inú zmluvu, podľa toho, či bude pre vašu firmu vykonávať nejaké práce, alebo vás bude niekde zastupovať-to by potom mala byť mandátna zmluva, alebo iná zmluva podľa druhu. Podmienky dohodnúť v zmluve, aj fakturáciu.
Ivenka
06.05.05,03:41
Prepačte pochopila som to ako anto.
A čo sa tyka napr.zmluvy o dielo tak jasne, že potom FA. Len v tej zmluve o dielo sa nesmie vykonavať taka činnosť na ktorú máte zamestnancov. Napr.ak mate učtovníčku može mať ta ďalšia Zmluvu o dielo v ktorej ale bude vyšpecifikované, že bude robiť napr.iba mzdy.
TatianaM
06.05.05,04:23
My robíme so živnostníkmi - zmluvu o dielo. Vypracoval nám ju právnik ,takže je v nej všetko ako má byť.

Znalec nemozes poslat tuto zmluvu?
martinala
06.05.05,04:36
chcela by som upozorniť na skutočnosť, ktorú som sa dozvedela len nedávno, aj keď "frčí" už poriadne dlho ... treba dať pozor, aby dotyčný živnostník nepracoval iba pre vás /teda iba pre jednu firmu/ - tzn. aby mal aspoň jednu faktúru za zdaňovacie obdobie aj na niekoho iného. lebo v tom prípade by to DU preklasifikoval na závislú činnosť a všetko by vám to dodanil.
martina
jamajka
31.05.05,08:15
Neviem kam zaradiť túto otázku, tak sa pripájam k staršej diskusii. Vie niekto z poraďákov, či môže v ochode predávať predavač a svoje služby si faktúruje mesačne? Má živnostenský list.
Palino
31.05.05,08:34
jamajka, myslím si, že tu platí presne to, čo odpovedala pred Tebou martinala. Ak bude pracovať len ako predavač v jednom obchode a bude vystavovať mesačne len jednu faktúru, môže sa to brať ako závislá činnosť.
Katty
31.05.05,08:42
a nie je to blbosť? čo ak živnostník nezoženie viacerých odberateľov jeho služieb.... a má len jedného ktorému fakturuje...
jamajka
31.05.05,08:46
Som si aj myslela Palino, nevieš kde by som sa o tom mohla niečo bližšie dočítať? Ide o jedného môjho známeho. Sám ešte nevie čo chce. Teda vie, že by ho kvôli odvodom nechcel zamestnať, to je jasné.
Palino
31.05.05,08:54
Ja som o tomto tiež len počul. A neviem, či sa toho chytajú práve DÚ, alebo poisťovne.
Katty
31.05.05,09:00
no neviem poisťovne, by s tým nemali mať problém, veď živnostník si platí odvody sám, takže svoje dostávajú... a je predsa na človeku aký si zvolí štýl práce, niekomu viac vyhovuje "istota" pracovného pomeru ale viazanosť na pracovnú dobu, inému zas riadenie vlastného času podľa potreby... tak prečo by niekto nemohol robiť to isté ako zamestnanec len na živnosť, to sa mi zdá pritiahnuté za vlasy...
evina
31.05.05,10:02
chcela by som upozorniť na skutočnosť, ktorú som sa dozvedela len nedávno, aj keď "frčí" už poriadne dlho ... treba dať pozor, aby dotyčný živnostník nepracoval iba pre vás /teda iba pre jednu firmu/ - tzn. aby mal aspoň jednu faktúru za zdaňovacie obdobie aj na niekoho iného. lebo v tom prípade by to DU preklasifikoval na závislú činnosť a všetko by vám to dodanil.
martina
Zo zákonníka práce - §7 ods. 4 vyplýva:

4/ Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z toho vyplýva tá skutočnosť Martinala, ktorú máš asi na mysli a súvisí so zamestnanosťou a teda to zaujíma ˇUrad práce a soc. vecí. Zamestnávateľ musí vedieť zdôvodniť prečo nezamestnal občana v pracovnom vzťahu ale využíva služby živnostníka. Dôležité je tam aj slovíčko najmä, teda nie len .

Z hľadiska dodanenie to nemá žiadne odstatnenie, je rovná daň a zamestnanec tak ako živnostník platí 19% daň z príjmu. Čo sa týka odvodov, živnostník si platí aj tie, ktoré ináč platí firma za zamestnanca okrem úrazového poistenia, ktoré platí len zamestnávateľ a poistenia v nezamestnanosti, ktoré platí živnostník dobrovoľne.
vojto25
10.06.09,10:40
Zo zákonníka práce - §7 ods. 4 vyplýva:

4/ Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať prevažujúci predmet činnosti najmä zamestnancami v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z toho vyplýva tá skutočnosť Martinala, ktorú máš asi na mysli a súvisí so zamestnanosťou a teda to zaujíma ˇUrad práce a soc. vecí. Zamestnávateľ musí vedieť zdôvodniť prečo nezamestnal občana v pracovnom vzťahu ale využíva služby živnostníka. Dôležité je tam aj slovíčko najmä, teda nie len .

Z hľadiska dodanenie to nemá žiadne odstatnenie, je rovná daň a zamestnanec tak ako živnostník platí 19% daň z príjmu. Čo sa týka odvodov, živnostník si platí aj tie, ktoré ináč platí firma za zamestnanca okrem úrazového poistenia, ktoré platí len zamestnávateľ a poistenia v nezamestnanosti, ktoré platí živnostník dobrovoľne.
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.
Mám s tým skúsenosti.
Takisto viem, že veľa firiem je ochotných riskovať pokutu, ktorá nie je dostatočne vysoká nato, aby zabránila firmám zamestnávať iba živnostníkov.
Neviem o akú výšku pokuty sa jedná v prípade, že sa zistí takéto zamestnávanie.
Tieto firmy majú so živnostníkmi uzatvorenú zmluvu o dielo a to s dobou platnosti jedného roka. Niekto možno menej/ viac
Zuna 3
03.09.09,06:53
Prosím o radu:

Zamestnávateľ nemá dostatok zamestnancov a tým pádom nestíhajú
urobiť požadované práce, preto si našiel jedného pána ktorý príde
vypomáhať. Povedal šéfovi že je živnostník - mal by nám teda fakturovať
svoju prácu. Túto prácu robí na našej prevádzke a s našími pracovnými
nástrojmi. Môže si takúto prácu teda fakturovať ?
A ešte mi šéf povedal že asi poberá nejaké dávky v hmotnej núdzi.
Ovplyvňuje to nejak?
A prosím poraďte či treba aj spísať nejakú dohodu a prihlásiť ho do
sociálnej poisťovne?
timejka200
23.10.10,08:44
môže mať živnostník uzavretú u nás pracovnú zmluvu na 40% úväzok on je psychológ, normálne som ho prihlásila do
SP a ZP urobila som správne?
veronikasad
23.10.10,08:49
môže mať živnostník uzavretú u nás pracovnú zmluvu na 40% úväzok on je psychológ, normálne som ho prihlásila do
SP a ZP urobila som správne?
ano, môže. Platí odvody ako ktorýkolvek iný zamestnanec.
Môže sa rozhodnúť, či podpíše u vás aj vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Nemôžete mu však robiť ročné zúčtovanie dane, musí si sám podať DP a príjmy zo živnosti aj podnikania zdaňuje spolu.