moonika
18.09.08,13:02
Dobrý den som tu novacik. Chcem sa spytat na jednu vec: som momentalne z vlastnej vole na predlzenej rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktorému sú 4 roky. Nepoberám žiadny rodičovský príspevok. Štát mi prispieva do zdravotnej poisťovne a aj na dôchodkové poistenie do socialnej poisťovne. Chcela by som už ísť do práce, ale keďže je môj muž na týždnovke, uvažovala som nad prácou na 4 hodiny. A z toho vyplýva moja otázka, či keď dám dieťa na štyri hodiny do školky a ja pôjdem do práce prídem o to čo mi momentálne platí štát a to zdravotné a dôchodkové???? Na tie štyri hodiny by som šla asi na dohodu. Pred rodičovskou dovolenkou som bola 1 mesiac evidovaná na úrade práce. Ďakujem za rady. ;)
ZDENIELA
19.09.08,06:02
Pri predlžovaní rodičovskej dovolenky ti zrejme dávali podpísať papier, že sa budeš o dieťa starať. Myslím, že sa tam spomína niečo o celodennej starostlivosti... (ale ty určite lepšie vieš čo si podpisovala, ja osobne s tým skúsenosti nemám)
Tak potom určite vieš i odpoveď na svoju otázku...
brčko
19.09.08,09:01
Dobrý den som tu novacik. Chcem sa spytat na jednu vec: som momentalne z vlastnej vole na predlzenej rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktorému sú 4 roky. Nepoberám žiadny rodičovský príspevok. Štát mi prispieva do zdravotnej poisťovne a aj na dôchodkové poistenie do socialnej poisťovne. Chcela by som už ísť do práce, ale keďže je môj muž na týždnovke, uvažovala som nad prácou na 4 hodiny. A z toho vyplýva moja otázka, či keď dám dieťa na štyri hodiny do školky a ja pôjdem do práce prídem o to čo mi momentálne platí štát a to zdravotné a dôchodkové???? Na tie štyri hodiny by som šla asi na dohodu. Pred rodičovskou dovolenkou som bola 1 mesiac evidovaná na úrade práce. Ďakujem za rady.

napíšem ti, čo som našla v zákonoch:

1.
Zdravotne poistená štátom môže byť podla zákona o zdrav.poistení:
podla § 11 ods.8 písm. j) ako fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov

v ods.12 sa hovorí:
Za osobnú celodennú a riadnu starosltlivosť sa na účely tohto zákona považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševn.vývínu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, mater.škôlku, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4 hodiny denne,
b) ....

takže podla toho mi vychádza, že zdravotne poistená štátom by si byť mohla. Aj ked možno ide aj o výšku príjmu § 11 ods.9 zákon o zdravotnom poistení???. Aj ked pri príjme z dohod by malo isť o príjmy vynaté podla § 13 ods.20 písm.d.

2.
Dôchodkovo?
To upravuje zákon o sociálnom poistení (napr. nemôžeš byť inak dôchodkovo poistená, teda napr. byť zamestnaná na prac.pomer) a v definícii riadnej starostlivosti o dieťa sa odvoláva na zákon o rodičovskom príspevku.
Či je podmienka riadnej starostlivosti splnená záleží podla mna od toho, či sa aj dohoda považuje za "zárobkovú činnosť".

podla § 3 ods.3 písm.b) zákona o rodič.príspevku je podmienka riadnej starostlivosti splnená, ak rodič:
"počas výkonu zárobkovej činnosti", štúdia na stred.škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podla osobit.predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

Ak však dohoda nie je podla tohto zákona o rodič.príspevku "zárobkovou činnosťou", tak podmienku riadnej starostlivosti nesplnaš, lebo podmienka riadnej starostlivosti sa považuje za splnenú ak dieťa navštevuje najviac 4hodiny Mš len:
- u detí s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom (§ 3 ods.3 písm.a) bod 2. zákona o rodič.príspevku) alebo
- jeho rodičia alebo osamelý rodič sú občania s ťažkým zdrav.postihnutím (§ 3 ods.3 písm.a) bod 3. zákona o rodič.príspevku).

Definícia zárobkovej činnosti však v teraz účinnom zákone o RP chýba, aj ked v návrhu zákona som niečo myslím čítala)
moonika
27.09.08,08:21
napíšem ti, čo som našla v zákonoch:

1.
Zdravotne poistená štátom môže byť podla zákona o zdrav.poistení:
podla § 11 ods.8 písm. j) ako fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6rokov

v ods.12 sa hovorí:
Za osobnú celodennú a riadnu starosltlivosť sa na účely tohto zákona považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševn.vývínu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, mater.škôlku, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac 4 hodiny denne,
b) ....

takže podla toho mi vychádza, že zdravotne poistená štátom by si byť mohla. Aj ked možno ide aj o výšku príjmu § 11 ods.9 zákon o zdravotnom poistení???. Aj ked pri príjme z dohod by malo isť o príjmy vynaté podla § 13 ods.20 písm.d.

2.
Dôchodkovo?
To upravuje zákon o sociálnom poistení (napr. nemôžeš byť inak dôchodkovo poistená, teda napr. byť zamestnaná na prac.pomer) a v definícii riadnej starostlivosti o dieťa sa odvoláva na zákon o rodičovskom príspevku.
Či je podmienka riadnej starostlivosti splnená záleží podla mna od toho, či sa aj dohoda považuje za "zárobkovú činnosť".

podla § 3 ods.3 písm.b) zákona o rodič.príspevku je podmienka riadnej starostlivosti splnená, ak rodič:
"počas výkonu zárobkovej činnosti", štúdia na stred.škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podla osobit.predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

Ak však dohoda nie je podla tohto zákona o rodič.príspevku "zárobkovou činnosťou", tak podmienku riadnej starostlivosti nesplnaš, lebo podmienka riadnej starostlivosti sa považuje za splnenú ak dieťa navštevuje najviac 4hodiny Mš len:
- u detí s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom (§ 3 ods.3 písm.a) bod 2. zákona o rodič.príspevku) alebo
- jeho rodičia alebo osamelý rodič sú občania s ťažkým zdrav.postihnutím (§ 3 ods.3 písm.a) bod 3. zákona o rodič.príspevku).

Definícia zárobkovej činnosti však v teraz účinnom zákone o RP chýba, aj ked v návrhu zákona som niečo myslím čítala)
Si poklad, presne toto som si myslela