bonita
18.09.08,15:04
Mozno niekto poradi, mozno mi odpovedia na email prislusne urady.

Studentka ukoncila t.r. SŠ. V juli sa jej stal na dovolenke uraz, koncom augusta bola operovana a PN. 17.9. pre pooperacne komplikacie opät hospitalizovana.
Pri info vo Vseob. zdr. poistovni dostala nasledujuce info. Do augusta 2008 bola kryta statom, ktory platil zdr. poistku. Od 1.9. 2008 na zaklade PN ma za nu nadalej platit stat, teda soc. poistovna zdr. poistku, do skoncenia PN a nastupu do prace.
Na urade prace sa neevidovala, mala dohodnutu pracu od 1.8.08, ale vzhladom na okolnosti nenastupila. PN podla predpokladov, ak vsetko dobre dopadne bude trvat min. este mesiac.

V soc. poistovni dostala info, ze oni s tym nic nemaju, ze by to mala platit zdr. poistovna.
Na moje namietky, ze stat su oni, nie zdr. poistovna, mi tiez odpovedali negativne.
Mrkla som trochu do zakonov, no to je akoby slepec chodil za denneho svetla.

Logicky mi vychadza stat rovna sa soc. poistovna.

Este skusim: poslat email Zdr. poistovni, Soc. poistovni - ustrediu, MZ a osobne zajdem na urad prace.

Ak sa tu vsdak najde niekto, kto odpoved pozna, usetri mi plno nedorozumeni s uradmi.
bonita
18.09.08,13:40
Samozrejme o platenie zdr. poistky. Uraz , z ktoreho vyplynula pnka sa jej satal v krycej dobe. Vo vseobec. zdr. poistovni informovali, ze ma narok aby za nu dalej platil stat, cez soc. poistovnu.
V zakonoch o socv. positeni som sa nieco take docitala, zak. 431/2003, § 9 odst. 2,3. Len nie som pravnik, neviem ci je to ten pravy §.

Popri studiu uz dva roky brigadovala, teraz platim telefon ja, preco, ak stat za nu este moze platit, v tomto pripade, zdr. poistenie, mam ho platit ja?

A co ak by nemala rodicov? Kto by to platil, ked sa stala taka vec? Logicky mi z toho aj vyplyva, ze musi byt § mysliaci na takuto vec.
Paula
18.09.08,13:55
A čo s vecou má platba telefónu?
bonita
18.09.08,15:49
Pepa, Paula , prosim len komentare k veci a ak cchcete len tak prazdno debatovat aspon si riadne precitajte co pisem.
Uz som znechutena ludmi co potrebuju pisat, ale len taraniny.

Opakujem, len pre vas - v Zdr. poistovni povedali, ze mam odniest PN ku na soc. poistovnu, ze ma zo zakona ona, ako stat, platit dcerinu zdravotnu poistku Zdr. poistovni . Ak neviete, aj zdravotnej poistovni musi niekto platit poistky za poistencov. A plati stat. A stat zastupuje kto? Soc. poistovna. Uz je to jasne?

mimotemy

Pepa, spominala som tu nemocenske davky? Za to, ze neovladam vsetky zakony ohladom platenia zdr. poistky, este nezanamena , ze som debil / IQ pod 80/.

Paula platim dcere telefon, ktory si platila do jula sama. Necchem platit este aj zdr. poistku, ak nemusim. Holt niekomu staci jedna vetana pochopenie, niekomu ani desat.
veronikasad
18.09.08,17:04
Pepa, Paula , prosim len komentare k veci a ak cchcete len tak prazdno debatovat aspon si riadne precitajte co pisem.
Uz som znechutena ludmi co potrebuju pisat, ale len taraniny.

.

Bonita, si v odbornej téme a žiadaš odbornú radu. Myslíš, že ju takýmto komentárom dostaneš ?
Manual
18.09.08,17:30
Pepa, Paula , prosim len komentare k veci a ak cchcete len tak prazdno debatovat aspon si riadne precitajte co pisem.
Uz som znechutena ludmi co potrebuju pisat, ale len taraniny.

Opakujem, len pre vas - v Zdr. poistovni povedali, ze mam odniest PN ku na soc. poistovnu, ze ma zo zakona ona, ako stat, platit dcerinu zdravotnu poistku Zdr. poistovni . Ak neviete, aj zdravotnej poistovni musi niekto platit poistky za poistencov. A plati stat. A stat zastupuje kto? Soc. poistovna. Uz je to jasne?

mimotemy

Pepa, spominala som tu nemocenske davky? Za to, ze neovladam vsetky zakony ohladom platenia zdr. poistky, este nezanamena , ze som debil / IQ pod 80/.

Paula platim dcere telefon, ktory si platila do jula sama. Necchem platit este aj zdr. poistku, ak nemusim. Holt niekomu staci jedna vetana pochopenie, niekomu ani desat.
Milá bonita, toto je trocha silná káva, najlepšie spravíš ak zájdeš za nejakým fundovaným poradcom v tejto oblasti /pretože s radami a názormi čo si tu dostala nie si spokojná/ a on ti určite "zaručene" všetko vysvetlí aby si všetko dotiahla do úspešného konca. Samozrejme za slušný poplatok.
Bolo by vhodné, prečítať si Etiketu Porady tu:http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
bonita
18.09.08,18:55
Bonita, si v odbornej téme a žiadaš odbornú radu. Myslíš, že ju takýmto komentárom dostaneš ?

A zda sa ti, ze poznamka o telefone a nemocenskych davkach boli odborne rady? / ja som telefon spomenula preto, aby sa chapalo, preco ked platim za dceru nieco , by som mala platit aj zdravotnu poistku, ak zrejme nemusim/

Manual a teda ironia je v sulade s etiketou? Myslim, ze odbornu radu dostanem aj na ustredi tychto institucii, bez financnej odplaty.

Moja posledna veta v zadani temy bola:

Ak sa najde niekto, kto odpoved pozna, usetri mi plno nedorozumeni s uradmi.

Odpoved, nie dohady a komentare od veci.

Asi je to aj posledna moja temav tomto chate, kedze som si vsimla, ze tu sa rado kope do ludi a ostatnych prispievatelov potom chyta svorkovy efekt.

O to viac si vazim tych, ktory aj pod anonymnym nickom zostali ludmi a nemenia temy na krcmove debaty.
Paula
18.09.08,19:47
Mozno niekto poradi, mozno mi odpovedia na email prislusne urady.

Studentka ukoncila t.r. SŠ. V juli sa jej stal na dovolenke uraz, koncom augusta bola operovana a PN. 17.9. pre pooperacne komplikacie opät hospitalizovana.
Pri info vo Vseob. zdr. poistovni dostala nasledujuce info. Do augusta 2008 bola kryta statom, ktory platil zdr. poistku. Od 1.9. 2008 na zaklade PN ma za nu nadalej platit stat, teda soc. poistovna zdr. poistku, do skoncenia PN a nastupu do prace.
Na urade prace sa neevidovala, mala dohodnutu pracu od 1.8.08, ale vzhladom na okolnosti nenastupila. PN podla predpokladov, ak vsetko dobre dopadne bude trvat min. este mesiac.

V soc. poistovni dostala info, ze oni s tym nic nemaju, ze by to mala platit zdr. poistovna.
Na moje namietky, ze stat su oni, nie zdr. poistovna, mi tiez odpovedali negativne.
Mrkla som trochu do zakonov, no to je akoby slepec chodil za denneho svetla.

Logicky mi vychadza stat rovna sa soc. poistovna.

Este skusim: poslat email Zdr. poistovni, Soc. poistovni - ustrediu, MZ a osobne zajdem na urad prace.

Ak sa tu vsdak najde niekto, kto odpoved pozna, usetri mi plno nedorozumeni s uradmi.


Z tohoto zadania to inak ani skončiť nemohlo. Doporučujem kladku:)
veronikasad
19.09.08,05:40
Bonita, aj keď som si povedala, že na tento príspevok nebudem už reagovať, nedalo mi a tu je informácia zo VšZP - na správne položenú otázku - ich odpoveď.

Len v prípade, že by si dcéra bola platila dobrovolne nemocenské poistenie /čo si mnohí študenti počas štúdia na strednej škole platia/ a vznikol jej nárok na nemocenské dávky, stáva sa od 1.9. platiteľom zdravotného poistenia /nie zdravotnej poistky/ - štát.
Keďže to nie je prípad tvojej dcéry, od 1.9. sa musí v zdravotnej poisťovni zaregistrovať ako samoplatiteľ.
bonita
19.09.08,09:48
Bonita, aj keď som si povedala, že na tento príspevok nebudem už reagovať, nedalo mi a tu je informácia zo VšZP - na správne položenú otázku - ich odpoveď.

Len v prípade, že by si dcéra bola platila dobrovolne nemocenské poistenie /čo si mnohí študenti počas štúdia na strednej škole platia/ a vznikol jej nárok na nemocenské dávky, stáva sa od 1.9. platiteľom zdravotného poistenia /nie zdravotnej poistky/ - štát.
Keďže to nie je prípad tvojej dcéry, od 1.9. sa musí v zdravotnej poisťovni zaregistrovať ako samoplatiteľ.

Dakujem za priamu odpoved k veci. Momentalne , po doobedi s telefonom na uchu, mi bolo odporucene napisat na MZ. Tiez mi bola dana odpoved vo VSZP, ze musi byt samoplatitel v tomto pripade a ak nemoze platit teraz, tak si doplati az bude zamestnana. Co ak bude PN dlhsie? Do prvej prace pojde s nemalym dlhom voci VSZP. Ma pooperacne komplikacie, emboliu pluc, rozsirenu uz aj na zapla pluc, zapal pohrudnice a trombozu v stehne operovanej nohy. Preto som aj nervozna a nemam zmysel pre poznamky nie k veci, lebo mimo nebezecenstva bude az ked heparin rozozenie emboliu a tromby v nohach.

Viem, ze je to zriedkavy pripad - koniec studia a rovno PN, ale stava sa. Tak si pockam na odpoved z MZ.
veronikasad
19.09.08,11:12
Dakujem za priamu odpoved k veci. Momentalne , po doobedi s telefonom na uchu, mi bolo odporucene napisat na MZ. Tiez mi bola dana odpoved vo VSZP, ze musi byt samoplatitel v tomto pripade a ak nemoze platit teraz, tak si doplati az bude zamestnana. Co ak bude PN dlhsie? Do prvej prace pojde s nemalym dlhom voci VSZP. Ma pooperacne komplikacie, emboliu pluc, rozsirenu uz aj na zapla pluc, zapal pohrudnice a trombozu v stehne operovanej nohy. Preto som aj nervozna a nemam zmysel pre poznamky nie k veci, lebo mimo nebezecenstva bude az ked heparin rozozenie emboliu a tromby v nohach.

Viem, ze je to zriedkavy pripad - koniec studia a rovno PN, ale stava sa. Tak si pockam na odpoved z MZ.
Žiadosť na MZ môžeš napísať, ale nevidím to ružovo. Bude sa musieť zaevidovať ako samoplatiteľ, lebo na úrade práce ju ako PN nezaevidujú. Nezaopatreným dieťaťom už nie je. Neviem aká je tvoja fin. situácia,vzhľadom na charakter choroby, možno by bolo vhodné uvažovať nad dobrovolným nemocenským poistením, kde po 270 dňoch jej vznikne nárok na nemocenské
dávky. Môžeš požiadať príslušnú pobočku ZP o odklad splátok zdr.poistenia.