Janeta
18.09.08,15:17
zdravím všetkých:)

prosím Vás o ujasnenie..v roku 2007 mi skončil pracovný pomer k 31.10. kde som zarábala minimálnu mzdu..od 1.11.2007 som bola na úrade práce do 1.7.2008 odkedy som SZČO a platím si DNP s VZ 27.000,- na materskú dovolenku nastupujem okolo 1.1.2009. Z čoho sa mi bude počítať vlastne materská? dostanem niečo aj z DNP? podmienku poistenia 270 dní splním, ale neviem, či sa mi bude počítať aj to dobrovoľné..
Ďakujem za radu a vysvetlenie
brčko
18.09.08,14:36
zdravím všetkých:)

prosím Vás o ujasnenie..v roku 2007 mi skončil pracovný pomer k 31.10. kde som zarábala minimálnu mzdu..od 1.11.2007 som bola na úrade práce do 1.7.2008 odkedy som SZČO a platím si DNP s VZ 27.000,- na materskú dovolenku nastupujem okolo 1.1.2009. Z čoho sa mi bude počítať vlastne materská? dostanem niečo aj z DNP? podmienku poistenia 270 dní splním, ale neviem, či sa mi bude počítať aj to dobrovoľné..
Ďakujem za radu a vysvetlenie

Ku dnu nástupu na MD ti bude trvať len dobrovolné nem.poistenie. Takže len z neho sa bude posudzovať nárok na materské. Pri nástue na MD 1.1.09 budeš mať zo samotného DNp cca 184dní nem.poistenia, ku ktorému sa ti prirátajú dni ukončeného nem.poistenia zo zamestnania v období posledných dvoch rokov pred pôrodom. Takže podmienku aspon 270dní ... máš z trvajúceho DNP splnenú.
Vzhladom na to, že si budeš uplatnovať nárok na materské z DNP, tak sa bude sledovať, či uplynulo od posledného prihlásenia na DNP do uplatnovania nároku na materské aspon potrebných 26týždnov. Pri nástupe na MD 1.1.09 (najneskôr 6týž.pred predp.termínom pôrodu) máš túto podmienku splnenú. Takže sa ti bude rátať materské z DNP zo skutočných vymeriavacích základov z DNP v rozhodujúcom období, t.j. pri nástupe na MD 1.1.09 je to obdobie od 1.7.08 do 31.12.08.

Len pozor, aby si nenastupovala na MD skôr ako uplynie 26týždnov, potom by sa materské rátalo z minimálnej mzdy a bolo by 148,50Sk na den.
Janeta
05.12.08,16:05
ďakujem krásne za jasnú odpoveď :-)

ešte na jednu vec by som chcela odpoveď, keď som prihlásená do DNP od 4.6.2008 a nástup na MD je 23.12.2008 podľa mojich výpočtov je podmienka 26 týždňov splnená..však sa nemýlim? aj keď moj lekár nemá problém ma vypísať aj od 1.1.2009.
ďakujem za váš názor :-)
brčko
05.12.08,17:13
ďakujem krásne za jasnú odpoveď :-)

ešte na jednu vec by som chcela odpoveď, keď som prihlásená do DNP od 4.6.2008 a nástup na MD je 23.12.2008 podľa mojich výpočtov je podmienka 26 týždňov splnená..však sa nemýlim? aj keď moj lekár nemá problém ma vypísať aj od 1.1.2009.
ďakujem za váš názor :-)

ak je tvoje "posledné prihlásenie na DNP" 4.6.08, tak od 3.12.08 môžeš v pohode žiadať o nem.dávky, teda aj nastúpiť na MD a dávky sa budú rátať zo skutočného VZ v rozhoduj.období, lebo 26týž.uplynie 2.12.08
Janeta
08.01.09,18:50
super aspoň niečo pozitívne :-)

ešte mám otázočku, nemala by som dostať materskú aj zo zákona tú minimálnu? že aj z DNP aj ...
lebo toto mi nikto nepotvrdil ani nevyvrátil.
Ďakujem brčko
veronikasad
08.01.09,19:22
super aspoň niečo pozitívne :-)

ešte mám otázočku, nemala by som dostať materskú aj zo zákona tú minimálnu? že aj z DNP aj ...
lebo toto mi nikto nepotvrdil ani nevyvrátil.
Ďakujem brčko
Aká je minimálna materská zo zákona ? Ako SZČO si neplatila povinné nem. poistenie.
brčko
08.01.09,19:34
super aspoň niečo pozitívne :-)

ešte mám otázočku, nemala by som dostať materskú aj zo zákona tú minimálnu? že aj z DNP aj ...
lebo toto mi nikto nepotvrdil ani nevyvrátil.
Ďakujem brčko

myslíš min.materské zo zamestnania?
to je ozaj otázne. Ak od ukončenia PP do nástupu na MD uplynie max.6mesiacov, tak by si mala byť v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia (DOPLNIM, že tých 6mesiacov platí len v prípade, ak si tehotná v čase ukončenia PP, inak len max. 42dní). Podla príspevkov na Porade (nie zo skúsenosti) však soc.poistovna neuznáva plynutie ochrannej lehoty, ak má mamička iné nem.poistenie (u teba DnP). V zákone sa však o tom nehovorí.

Ak by to aj uznali, tak ale neviem, či by ti dni tohto ukončeného nem.poistenia (zamestnania) prirátali ku dnom DNP. Lebo ťažko by umožnili uplatnovať z jedného NP materské dvakrát, takže nárok na materské z DNP by ti asi potom ťažko uznali.
No toto som už trošku na hlavu postavila :---

No aha, u teba skončil PP v r.2007!!! takže to vôbec nehrozí nárok na materské z neho.
Janeta
08.01.09,19:50
no presne tak ako si napísala, v r.2007 mi skončil PP. nebolo mi jasné ako je to s tou ochrannou lehotou, ale už mi je to jasné..ešte že som si platila to DNP lebo potom neviem čo by som dostala...zo SZČO nič lebo ešte neplatím odvody je som len od júla...Ďakujem za radu