MMarta
05.05.05,09:04
Prosím o radu, môj starý otec by si chcel otvoriť živnosť. Je poberateľom starobného dôchodku. Viete mi poradiť, či nepríde o dôchodok, keď začne podnikať? Nebude mať živnosť nejaký vplyv aj neskôr na výšku jeho starobného dôchodku?
Ďakujem
Olgica
05.05.05,07:37
Neviem to isto, ale nemalo by to mať vplyv na jeho dôchodok, lebo teraz môže robiť aj ten kto ho poberá. Moja známa je poberateľ starobného dôchodku a živnostničí.
Ale v každom prípade je najlepšie sa priamo spítať na sociálke, i tak si odvody bude musieť platiť (sociálka a zdravotka), nehovoriac o archivačnom zákone, ktorý musia mať všetci vypracovaný a schválený štátnym archívom a ďalších náležitostiach ako sú prihlásenia sa všade na úradoch (DÚ...), kde sa to len dá, lebo birokracia je čím ďalej, tým väčšia.
ekin
11.05.05,11:03
môze smelo podnikat, zatial vsak vieme povedat, ze nema narok v dan.priznani na odpocet nezdan.ciastky (ako starob.dôchodca), po roku ak mu vznikne povinnost, bude musiet platit odvody do SP..pozor na zmeny, co sa stale deju... A ked bude platit, po skonceni zivnosti bude mat narok na prepocet vysky dochodku, kde sa mu zohladni to, ze platil. Citaj texty, ktore pise o social.poisteni pán Mihal..a bude ti jasnejsie :-)