lucilali
18.09.08,18:33
Prijemny den Vam prajem,

poprosim Vas o informaciu ohladne najomnika a jeho prispevku na byvanie.
Najomnicka, matka s dietatom, odomna ako vlastnika bytu, v ktorom byva ziada potvrdenie o zaplateni najomneho a uhrady za plnenia poskytovane s uzivanim bytu alebo preddavkov do fondu prevadzky... je to tlacivo (priloha ku ziadosti o prispevok pre osoby v hmotnej nudzi),
kt. jej mam podpisat, pricom na potvrdeni je napisane:

"ma / nema zaplatene za PREDCHADZAJUCICH 6 po sebe nasledujucich kalendarnych mesiacov najomne a uhrady za plnenia poskytovane s uzivanim bytu."

Najomnicka ma poziadala o podpis, pricom jej nasledne ma byt vyplateny prispevok na byvanie a obdrzi vraj peniaze naraz za pol roka.
My vsak zmluvu mame uzavretu len od 1.9.2008, prvu platbu obdrzim od nej 20.9 za mesiac september, druhu 20.10 za mesiac oktober atd., ziadny polroka vopred ani spatne mi nikto nezaplatil. Chcem Vas teda poprosit, ci je mozne potvrdit to od akutalneho terminu zaciatku trvania zmluvy / doplnit tam datum, pripadne co pre mna ako vlastnika vyplyva, ak jej toto potvrdim nepravdivo - spatne za pol roka, aj ked v mojom byte nebyvala. Nerada by som mala problemy s uradmi, instituciami, pripadne prisla o byt. Vopred dik za kazdu radu.
Lucia
veronikasad
18.09.08,18:02
Text potvrdenia prečiarkni a dopíš tam "Nájomná zmluva uzatvorená od 1.9.2008, platba ....sk 20. deň kal. mesiaca." Nech si z toho páni úradníci vyberú.

Podľa mňa nemá nárok na príspevok na bývanie za I. Polrok 2008. Ak mala nájomnú zmluvu niekde inde, potvrdiť by si to mala dať tam.
willma
18.09.08,18:13
mám obavu, že príspevok na bývanie sa netýka podnájmu a prenájmu,
willma
18.09.08,18:17
Oprávnená osoba

* Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, majú nárok na príspevok na bývanie, ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje je :



- vlastníkom bytu,



- vlastníkom rodinného domu,



- nájomcom bytu



- nájomcom rodinného domu



- nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie

neviem, ale domnievam sa, že tam nikde nie je spomenutý podnájom alebo prenájom.
veronikasad
18.09.08,18:18
mám obavu, že príspevok na bývanie sa netýka podnájmu a prenájmu,
Pozri § 13 odst 3 písm. a/ Zákona o pomoci v hmotnej núdzi :

3) občan v hmotnej núdzi ... majú nárok na príspevok na bývanie ... ak,
a) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie ...
pepsikova
18.09.08,18:21
..tvoja podnájomníčka nemá nárok na príspevok,lebo nie je vlastníkom ani nájomcom bytu..len podnájomníčka...a príspevok na bývanie sa spätne nevypláca.,myslím,že ťa oklamala...
willma
18.09.08,18:25
asi najmúdrejšie bude zistiť si to priamo na upsvar, a jednou z podmienok je aj trvalý pobyt v predmetnom byte, a k tomu by som ako prenajímateľ nedala nikdy súhlas.
pepsikova
18.09.08,18:30
Pozri § 13 odst 3 písm. a/ Zákona o pomoci v hmotnej núdzi :

3) občan v hmotnej núdzi ... majú nárok na príspevok na bývanie ... ak,
a) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo rodinného domu alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie ....


..nájomca je ten,kto inému prenajíma svoj byt,ale pokiaľ dotyčná osoba nemá v byte trvalé bydlisko a nemá naň nájomnú zmluvu a vyplatené všetky nájmy,príspevok od sociálky nedostane...platí tu iba potvrdenie od OSBD alebo správcu domu,bytového družstva,teda toho,komu sa platí nájomné...
veronikasad
18.09.08,18:35
.


..nájomca je ten,kto inému prenajíma svoj byt,ale pokiaľ dotyčná osoba nemá v byte trvalé bydlisko a nemá naň nájomnú zmluvu a vyplatené všetky nájmy,príspevok od sociálky nedostane...platí tu iba potvrdenie od OSBD alebo správcu domu,bytového družstva,teda toho,komu sa platí nájomné...
V konkrétnom prípade nemá nárok na príspevok na bývanie, lebo sa vypláca spätne a v tom čase ešte nájomnú zmluvu nemala. Môžeš prosím uviesť § - odkaz na trvalý pobyt. Asi som zle hľadala, v zákone som to nenašla...
willma
18.09.08,20:37
§ 3
(1) Podmienky nároku na príspevok sú:
a) užívanie nájomného bytu osobou uvedenou v § 2
písm. a) alebo bytu, alebo rodinného domu, ktorého
je osoba uvedená v § 2 písm. b) a c) vlastníkom
(ďalej len „byt“), na ktorý si uplatňuje nárok na
príspevok, a je v tomto byte, ktorý je na území
Slovenskej republiky, prihlásená na trvalý pobyt,
b) zaplatenie nájomného4) a úhrady za plnenia poskytované
s užívaním bytu5) osobou uvedenou v § 2
písm. a), zaplatenie preddavkov do fondu prevádzky,
údržby a opráv6) a úhrady za plnenia poskytované
s užívaním bytu osobou uvedenou v § 2
písm. b) za kalendárny polrok predchádzajúci kalendárnemu
polroku, na ktorý si uplatňuje nárok
na príspevok osoba uvedená v § 2,
c) zaplatenie dane z nehnuteľností7) osobou uvedenou
v § 2 písm. b) a c), ak sa na ňu nevzťahuje oslobodenie
od tejto dane,8) za kalendárny rok predchádzajúci
kalendárnemu polroku, na ktorý si uplatňuje
nárok na príspevok (ďalej len „predchádzajúci
kalendárny rok“),
d) súčin koeficientu zaťaženosti príjmu spoločne posudzovaných
osôb výdavkami spojenými s bývaním
ustanoveného v § 4 ods. 1 (ďalej len „koeficient“)
a príjmu spoločne posudzovaných osôb podľa § 5
až 7 (ďalej len „príjem“) je nižší ako suma minimálnych
výdavkov na bývanie fyzickej osoby alebo fyzických
osôb ustanovená v § 4 ods. 2 (ďalej len
„suma minimálnych výdavkov na bývanie“).
(2) Nárok na príspevok nevzniká osobe uvedenej
v § 2, ak byt, v ktorom má trvalý pobyt, prenechala do
nájmu alebo do podnájmu inej fyzickej osobe alebo
právnickej osobe.
(3) Ak osoba uvedená v § 2 písm. a) a b) užívala byt,
na ktorý si uplatňuje nárok na príspevok, za čas kratší
ako kalendárny polrok alebo v tomto kalendárnom
polroku ešte byt neužívala, posudzuje sa podmienka
nároku podľa odseku 1 písm. b) za skutočný čas užívania
bytu alebo sa na túto podmienku neprihliada.
(4) Na podmienku nároku na príspevok podľa odseku
1 písm. c) sa neprihliada, ak na uhradenie dane
z nehnuteľnosti za predchádzajúci kalendárny rok bola
príslušná iná fyzická osoba ako osoba uvedená
v § 2.
lucilali
19.09.08,10:13
vsak je najomcom, nie? a ja ako vlastnik bytu jej to mam potvrdit..
willma
19.09.08,10:58
vsak je najomcom, nie? a ja ako vlastnik bytu jej to mam potvrdit.. má u teba trvalý pobyt? A ako bolo vyššie povedané predmetné potvrdenie potvrdzuje správca, SBD a podobne, nie ty ako vlastník bytu. Vy máte medzi sebou vzťah nájomca podnájomník v zmysle občiankeho zákona. Ty to predsa nemôžeš potvrdiť
lucilali
19.09.08,11:03
má u teba trvalý pobyt? A ako bolo vyššie povedané predmetné potvrdenie potvrdzuje správca, SBD a podobne, nie ty ako vlastník bytu. Vy máte medzi sebou vzťah nájomca podnájomník v zmysle občiankeho zákona. Ty to predsa nemôžeš potvrdiť

Nie nema u mna trvaly pobyt. v zmluve je napisane, ze si nebude narokovat ani na prechodny pobyt ani na pobyt trvaly
len v zmluve je uvedene - ja Prenajimatel, ona / najomca. zle oznacenie? co z toho pre mna vyplyva?
dik
willma
19.09.08,11:45
nevyplýva z toho pre teba tým pádom nič, Naozaj jej to nepotvrdzuj, nie je to v tvojej právomoci. Zákon jasne stanovil v akých prípadoch sa dáva príspevok na bývanie a teraz už idem trošku špekulovať, tiež som prenajímala byt a neviem si predstaviť aby podnájomník prišiel za mnou, že si chce na sociálke požiadať o príspevok na bývanie. Jednoducho nemá na neho nárok. Veď ako je možné, že na platenie prenájmu financie má. No a k tomu nájomcovi, stále existujú nájomné byty, prípadne domy, ale tie sú v správe mesta-obce a oni ubytujú za určitých podmienok nájomcov. Takže v žiadnom prípade to nie je vzťah vzhľadom na zákon, že ja ako súkromná osoba prenajímam svoj byt v OV ďalšej osobe.
willma
19.09.08,12:08
Pozri § 13 odst 3 písm. a/ Zákona o pomoci v hmotnej núdzi :

3) občan v hmotnej núdzi ... majú nárok na príspevok na bývanie ... ak,
a) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo rodinného domu vlastníkom takéhoto bytu alebo domu je ale obec a nie súkromná osoba alebo nájomcom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie tu je viacmenej myslený domov sociálnych služieb, po starom starobinec... Ja ako súkromná osoba a vlastníčka bytu mám z nájomcom vzťah na základe zmluvy podľa občianskeho zákonníka - teda aspoň myslím tým sa ma nedotýka povinnosť potvrdzovať akékoľvek tlačivo pre sociálne účely.
lucilali
19.09.08,13:11
dakujem za odpovede. Nikomu nechcem zle, ak ma moznost ziskat peniaze, tak som to brala, ze je to ok.. ak mam mat problem s bytom resp. niekoho potom z bytu nevystahovat, tak do toho radsej nejdem...
suhlasim s Vami, radsej nic nepodpisovat, ale - dnes som volala na upsvar a mi povedali, nech jej to potvrdim - ako prenajimatel a vlastnik bytu k aktualnemu datumu zmluvy..
len dufam, ze potom nevznika nejake pravo na byvanie, ze ju nevystahujem.. s tym dietatom..
na druhej strane - nerada by som sa s najomnickou hned na zaciatku nepohodla a rozhadala.
Mam to radsej nepotvrdzovat?
dakujem
vieroslava
19.09.08,16:34
http://www.porada.sk/images/smilies/mimotemy.gif
mimotemy S odpustením, ale ja by som určite neprenajala byt osobe, ktorá je v hmotnej núdzi. Kde máš istotu, že tebe bude platiť nájomné a že nedajbože ti neodsťahuje polku, alebo celé zariadenie niekde a potom zmizne aj ona?
pepsikova
20.09.08,07:08
dakujem za odpovede. Nikomu nechcem zle, ak ma moznost ziskat peniaze, tak som to brala, ze je to ok.. ak mam mat problem s bytom resp. niekoho potom z bytu nevystahovat, tak do toho radsej nejdem...
suhlasim s Vami, radsej nic nepodpisovat, ale - dnes som volala na upsvar a mi povedali, nech jej to potvrdim - ako prenajimatel a vlastnik bytu k aktualnemu datumu zmluvy..
len dufam, ze potom nevznika nejake pravo na byvanie, ze ju nevystahujem.. s tym dietatom..
na druhej strane - nerada by som sa s najomnickou hned na zaciatku nepohodla a rozhadala.
Mam to radsej nepotvrdzovat?
dakujem.

..neviem,kto na Upsvar ti podal info,ale pokiaľ by si ty bola živnostník a ako taká prenajímala byt a mala k tomu živnostenský list a razítko,tak môžeš potvrdiť, a vtedy má to potvrdenie platnosť ,ale pokiaľ si len súkromná osoba,tak tvoje potvrdenie neprejde a neschvália tvojej podnájomníčke príspevok a už vôbec nie spätne dozadu za 6 mesiacov,určite nie..problém už tu je,lebo tvoja podnájomníčka musí poznať pomery a situáciu,istotne už niekde v podnájme bývala,keď ti tvrdí,že takto získa príspevok.
...posudzovanie príspevkov trvá niekedy i 2-3 mesiace a potom príde vyjadrenie u Upsvr a možno (hovorím možno!),situácia tvojej podnájomníčky nie je nijak ružová,čo sa týka financií a platenia nájmu u teba,ale týmto spôsobom peniaze nezíska,tak len aby sa nestalo,že bude u teba tie mesiace bývať a korunky neprídu a nebude ti platiť.Nechcem byť nijako hnusná voči nej,ale tento prípad sa stal mojej kolegyni a teraz má na krku dosť veľký dlh za vodu a inkaso za 5 mesiacov.
Porozprávaj sa s tvojou podnájomníčkou seriozne a zisti si jej pomery a prípadne si pýtaj peniaze na jeden- dva mesiace dopredu,ako zálohu na energie.Asi takto to vidím ja.A rada by som sa mýlila.
lucilali
21.09.08,14:32
na upsvr mi povedali, aby som jej to potvrdila presne podla zmluvy, tj podnajom, prva platba, platba v dalsie mesiace, zmluva od - do. Vy mi radite aby som to radsej nepotvrdzovala.

Co sa tyka situacie tej pani, len obchadza zakon, ma druha, ktory peniaze ma, takze pri rozhodovani, ci jej dat byt do prenajmu alebo nie, som zohladnila aj tuto stranu prijmu. Ten druh je oficialne vedeny na zmluve, tak neviem, ci bude posudzovany, manzelia nie su.

Mam dojem, ze tu ide o nieco, do coho nevidim, teda jej.. a teda mam dojem, ze je najlepsie sa s nou rozlucit..

neviem
L
veronikasad
21.09.08,14:43
Overovala som si nejake info na upsv, podmienkou na priznanie príspevku na bývanie je aspoň prechodný pobyt v prenajatom byte /trvalý pobyt vraj riešia nejakými prenesenými kompetenciami, pokial ho má inde- čomu vôbec nerozumiem o čo ide/.
Ako ti radila vieroslava, pri prenajímaní bytu osobám v hmotnej núdzi zvýš opatrnosť, aby ti nezostala poriadna sekera.
Čo sa týka potvrdenia, napísala by som nájomná zmluva od 1.9., žiadne nájomné ešte nebolo zaplatené. splatnosť nájomného ....Trvalý ani prechodný pobyt v prenejatom byte nemá. Ešte by som tam dopísala, že v byte býva s druhom
lucilali
21.09.08,14:43
prave na ten papier pozeram, je tu:

ziadatel o prispevok na byvanie je:
najomca bytu
vlastnik bytu
najomca rodinneho domu

inicialy, adresa trv. pobytu...

a dalej:
Prenajimatel bytu / spolocenstvo vlastnikov bytov a nebyt. priestorov alebo spravca domu

inicialy.. tymto potvrdzuje, ze ziadatel
ma/nema zaplatene za predchadzajucich sest po sebe nasledujucich kalendarnych mesiacov

- najomne a uhrady za plnenia poskytovane s uzivanim bytu, alebo
- preddavky do fondu prevadzky, udrzby a oprav...

V Presove...

cislo OP, podpis a peciatka prenajimatela bytu, resp. spolocenstva vlastnikov bytu alebo rodinneho domu

TAK co s tym..?
lucilali
21.09.08,14:45
tak to je istota, pokial mam jasno v pojmomch prenajimatel / najomca..
len tym padom som jej nepomohla, peniaze nedostane. alebo ano? ak ma na ne narok..
veronikasad
21.09.08,14:49
Nevyznám sa v právnych pojmoch - či je rozdiel medzi zmluvami podľa obchodného alebo občianskeho zákonníka, no podľa mňa je nájomca ten čo býva v byte a prenajímateľ ten čo byt prenajíma. Ale ak tam nemá trvalý alebo aspoň prechodný pobyt, príspevok na bývanie aj tak nedostane ...

Čo sa týka toho potvrdenia, ak ho potvrdíš, aj tak príspevok nedostane, lebo nemá zaplatené za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich mesiacov. Treba to riadne vyznačiť.

Ešte jedna otázka ? Máš byt v osobnom vlastníctve ?
lucilali
21.09.08,14:56
ano byt je v mojom OV. Preco?
pepsikova
21.09.08,18:57
tak to je istota, pokial mam jasno v pojmomch prenajimatel / najomca..
len tym padom som jej nepomohla, peniaze nedostane. alebo ano? ak ma na ne narok..



takto:prenajímateľ:môže byť OSBD alebo obecný úŕad alebo mesto
nájomca: si ty,pokiaľ máš na byt vlastnícky list alebo nájomnú zmluvu
nájomník: je v tomto prípade osoba,ktorej byt prenajímaš ty,ako vlastník bytu


Pokiaľ by osoba- nájomník v tvojom byte, bývala dlhšie ako 6 mesiacov a platila by ti nájomné a všetky energie,tak v tom prípade ty,ako vlastník,jej môžeš potvrdiť ten doklad a UPSVAR ho bude brať do úvahy a príspevok jej vyplatí.Pre teba z toho vyplýva povinnosť zaplatiť daň z nájmu na konci roka.
Lenže v tvojom prípade to tak nieje,lebo zmluva začala v septembri a teda ten papier jej je nanič,peniaze jej nedajú.Pokiaľ poznáš pomery dotyčnej osoby a vieš,že jej druh má peniaze na to,aby ti platili nájom,dohodni sa na platbe mesiac dopredu,aby si mala istotu,že ti nenechajú nejaké dlhy.Ak sú seriozni,budú súhlasiť.
pepsikova
21.09.08,19:05
A ešte niečo:na priznanie socialnych dávok sa berie do úvahy matka a dieťa,teda tvoja nájomníčka a jej deti,ak nemá manžela,berie sa do úvahy len jej príjem a výživné na dieťa..Pokiaľ má druha len tak,on (jeho príjem) sa do jej príjmu nezapočítava.
lucilali
22.09.08,06:22
tak to potom sedi, narok bude mat po polroku, tak nach si zaziada znova. Momentalne som to vyplnila v zmysle zmluvy:
bez naroku na prechodny alebo trvaly pobyt
zmluva od - do
platba k dnu v akutalnom mesiaci, prva platba..

dufam, ze to bude ok.
dik vsetkym
L
Abbas
14.04.09,07:23
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či mám nárok na príspevok na bývaniem ak od 1.5.09 budem v podájme prvý krát. Ak áno, ako mám postupovať? Vďaka za odpoveď
Chobot
14.04.09,08:00
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, či mám nárok na príspevok na bývaniem ak od 1.5.09 budem v podájme prvý krát. Ak áno, ako mám postupovať? Vďaka za odpoveď

Uvádzaš príliš málo informácií.

Si sociálny prípad? Máš príjem nižší, ako je životné minimum? Aký je to podnájom?

Napriek tomu ti asi presne nikto nepovie, pretože o nároku na príspevok rozhoduje príslušný úrad práce - soc. odbor. Ten posúdi všetky podklady, ktoré predložíš k žiadosti.
Abbas
14.04.09,12:06
Môj mesačný plat je cca.310€, co nie je zase bohvie ake vynikajúce. Je to 1izbový byt v cene 235€. Dočítal som sa, že je potrebné ukazanie 6mesačného vyplácania, čo nie je môj problém, pretože do podnájmu idem po prvý krát. Aké treba ďalšie info?
Chobot
14.04.09,12:57
Môj mesačný plat je cca.310€, co nie je zase bohvie ake vynikajúce. Je to 1izbový byt v cene 235€. Dočítal som sa, že je potrebné ukazanie 6mesačného vyplácania, čo nie je môj problém, pretože do podnájmu idem po prvý krát. Aké treba ďalšie info?

AK máš plat 310€, tak to síce nie je na naše pomery veľa, ale s takým príjmom nie si sociálny prípad a myslím, že na príspevok nebudeš mať nárok. Treba si nájsť lacnejší podnájom, alebo sa s niekým spojiť (spolubývajúci), aby ste si spolu prenajali byt a delili sa o náklady.
Xanti
14.04.09,21:57
AK máš plat 310€, tak to síce nie je na naše pomery veľa, ale s takým príjmom nie si sociálny prípad a myslím, že na príspevok nebudeš mať nárok. Treba si nájsť lacnejší podnájom, alebo sa s niekým spojiť (spolubývajúci), aby ste si spolu prenajali byt a delili sa o náklady. Musím súhlasiť, a ešte upozorňujem na to že príspevok na bývanie dostávajú občania v hmotnej núdzi. Tj. taký ktorí majú príjem len z UPSVaR, v podobe rôznych dávok :confused: a nie ludia, ktorí sa snažia si na seba zarobiť.

A Abbas nenapísal si, či ten príjem 310 € bude v čistom alebo hrubom. Lebo ak v hrubom tak Ti ostane na živobitie pri tom podnájme cca 10 € mesačne. :mee: