introš
18.09.08,22:26
Ahoj poradaci,

mohli by ste mi niekto poradit kolko by mal platit zamestnanec dan za auto ktore patri zamestnavatelovi a ktore zamestnanec pouziva aj na sukromne ucely ?

PS: moze dat firma zamestnancovi k nahrade celu cestnu dan ktoru plati ?

/myslim ze sa tam pocita nejake percento z nadobudacej ceny vozidla a to sa strha z hrubej mzdy ale neviem ako sa to pocita a ci je moja domnenka spravna cena vozidla bola 600 000 Skk/ a je na leazing

Dakujem.
Melnick
18.09.08,20:51
skaspa
18.09.08,20:56
Ahoj poradaci,

mohli by ste mi niekto poradit kolko by mal platit zamestnanec dan za auto ktore patri zamestnavatelovi a ktore zamestnanec pouziva aj na sukromne ucely ?

PS: moze dat firma zamestnancovi k nahrade celu cestnu dan ktoru plati ?

/myslim ze sa tam pocita nejake percento z nadobudacej ceny vozidla a to sa strha z hrubej mzdy ale neviem ako sa to pocita a ci je moja domnenka spravna cena vozidla bola 600 000 Skk/ a je na leazing

Dakujem.
§ 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov: Príjmom zamestnanca je aj
suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši.
Nevidím dôvod, aby zamestnávateľ žiadal od zamestnanca daň z motorových vozidiel. Daňovníkom tejto dane je zamestnávateľ a tento ju aj platí. To, že využíva auto zamestnanec aj na súkromné účely, sa prejaví u zamestnanca práve na dani z príjmu zo závislej činnosti.
introš
18.09.08,22:26
Dakujem pekne za odpovede.

Ak som to pochopil spravne :rolleyes: tak by sa to vypocitalo nasledovne:

hruba mzda - poistne - nezdanitelna ciastka + 6000 = nejaka suma a z toho 19% dan.

/pozn. 6000 preto lebo obstaravacia cena auta bola 600 000, 1% = 6000/

Vlastne mi zdania navyse este tych 6000 korun.