luckapastvova
19.09.08,09:40
Ahojte Poraďáci!

V roku 2007 sme zaplatili nájom na niekoľko rokov vopredu. V zákone o dani z príjmov bolo písané, že sa musí táto suma časovo rozlišovať. Ale v zákone o dani z príjmov 2008 §52d ods. 3 sa hovorí, že daňovník, ktorý postupoval podľa §17ds.12 písm.b upraví základ dane najneskôr do 31. 12. 2008. Z toho mi vyplýva, že by som mala zostávajúcu čiastku, ktorú som chcela dávať do výdavkov postupne v priebehu 5 rokov, dať celú do výdavkov v tomto roku.
Bola som sa aj pýtať na daňovom úrade a tam mi povedali, že by to tak malo byť, ale že to musia ešte pozisťovať. Ubehlo už niekoľko mesiacov a zatiaľ nevedia nič. Tak sa chcem spýtať tých, ktorý niečo takéto majú, ako budú postupovať.
Ja by som to dala celé do výdavkov. Myslím si, že to je z dôvodu prechodu na meno EURo.

Ďakujem za radu
Vladimír Ozimý
19.09.08,08:39
dôležité na posúdenie je aj vedieť komu platíte to nájomné? fyzickej osobe alebo právnickej osobe.

Pretože ak platíte nájomné právnickej osobe a rozlišovali ste to podľa § 17 ods. 12 písm b) potom podľa prechodných ustanovení ste povinní to zahrnúť do základu dane najneskôr do konca roku 2008 a zahrniete to v rámci uzávierkových účtovných operácii do základu dane.

ak ste platili nájomné fyzickej osobe, potom je tu ešte jedno ustanovenie a to ustanovenie § 19 ods. 4 kde je zadefinované že nájomné platené fyzickej osobe sa zahrnie do základu dane v časovom rozlíšení prísluchajúcej na zdaňovacie obdobie. V takomto prípade by som pokračoval v rozlíšení podľa rokov za zaplatené nájomné...